Medusagroup partnerem Bjarke Ingelsa przy projekcie Towarowa 22

i

Autor: Archiwum Architektury

Medusagroup partnerem Bjarke Ingelsa przy projekcie Towarowa 22

2019-09-24 13:37

Autorska koncepcja formgivningu, czyli wpływania na przyszłość poprzez architekturę, była jednym z głównych tematów warszawskiego wykładu Bjarke Ingelsa. Duńczyk opowiedział też o projekcie Towarowa 22, który jego pracownia realizować będzie w stolicy razem z biurem medusagroup.

Bjarke Ingels przyjechał do Warszawy na zaproszenie Stowarzyszenia Architektów Polskich i Urban Land Institute. Podczas spotkania w pawilonie wystawowym SARP przy ul. Foksal mówił m.in. o idei formgivningu, czyli autorskiej koncepcji kształtowania przyszłości poprzez architekturę. Duńskie słowo formgivning oznacza dosłownie design, nadawanie formy temu, co jeszcze jej nie ma. Innymi słowy kreowanie rzeczy i zdarzeń przyszłych. W kontekście miast, zadanie ważniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ to ludzie w największym stopniu odpowiadają dziś za kształt naszej planety. Ingels zwracał uwagę na odpowiedzialność, jaką za naszą przyszłość ponoszą architekci i przypomniał swoje najnowsze projekty i realizacje, jak interaktywne centrum rozrywki LEGO® House, wieżowiec VIA 57 w Nowym Jorku, spalarnia Amager Bakke Copenhill w Kopenhadze czy 16-kilometrowy park zabezpieczający Manhattan przed powodziami.

Znaczą część wykładu Bjarke Ingels poświęcił projektowi Towarowa 22 na warszawskiej Woli. Wola staje się w tej chwili swego rodzaju nowym, alternatywnym centrum Warszawy, ale naszym zdaniem nie oznacza to konieczności wznoszenia coraz większej liczby coraz wyższych wieżowców – istnieje znacznie bardziej interesujący sposób zapewnienia gęstej zabudowy. Przykładem może być to, co robimy w Toronto lub nasze realizacje w Kopenhadze. W przypadku Towarowej chcemy zaproponować coś, czego jeszcze wcześniej nie robiliśmy i co moim zdaniem może być bardzo interesującą alternatywą dla otaczającej przestrzeni – mówił Bjarke Ingels podczas spotkania w SARP.

Medusagroup partnerem Bjarke Ingelsa przy projekcie Towarowa 22

i

Autor: Archiwum Architektury

W projekcie BIG dla Warszawy pojawia się duża ilość terenów zielonych, częściowo zaplanowanych na odtworzonym placu Kazimierza Wielkiego, który istniał tu przed II wojną światową. Koncepcja zakłada przywrócenie na Towarową historycznego klimatu miasta, pełnego sklepów, kawiarni i innych atrakcji dla pieszych użytkowników. Zachowany zostanie także jeden z pawilonów Domu Słowa Polskiego, z charakterystycznymi świetlikami i spiralnymi klatkami schodowymi. Wokół powstaną budynki o różnej wysokości i funkcjach, których powierzchnia użytkowa miałyby wynieść łącznie ok. 230 tys. m2.

Medusagroup partnerem Bjarke Ingelsa przy projekcie Towarowa 22

i

Autor: Archiwum Architektury

Fascynuje nas próba odtworzenia dzielnicy, która istniała tu w latach 30. XX wieku: kameralnego, łatwo dostępnego dla pieszych minimiasta zaprojektowanego w ludzkiej skali. Chcemy nawiązać do historii i ponownie wyobrazić sobie te ulice, przy których powstaną małe galerie, kawiarnie czy sklepiki. Naszym celem jest odtworzenie tej okolicy, ale w nowoczesnej interpretacji – dodaje Bjarke Ingels.

Architekt poinformował także, że polskim partnerem studia BIG przy projekcie Towarowa 22 będzie śląska pracownia medusagroup Przema Łukasika i Łukasza Zagały. Podczas wizyty w Warszawie Bjarke Ingels zwiedził teren przyszłej inwestycji ale też Halę Koszyki projektu JEMS Architekci i medusagroup, Pawilon Zodiak biura Kalata Architekci oraz wieżowiec Q22 autorstwa Kuryłowicz & Associates.

Medusagroup partnerem Bjarke Ingelsa przy projekcie Towarowa 22

i

Autor: Archiwum Architektury