patronat a-m

Miastomijanie - wystawa z Galerii W-Z teraz w w kubikach koło pawilonu MSN nad Wisłą

2024-07-08 10:04

Sprawdźcie, jakie historie kryją warszawskie ściany. Zapraszamy na wystawę poświęconą warszawskim muralom - trwać będzie cały lipiec a firmuje ją Fundacja Puszka. Jest owocem większego projektu badania warszawskich murali, podczas którego powstała mapka, audioprzewodnik i publikacja.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

  1. Miastomijanie. Projekt i wystawa
  2. Wystawa Miastomijanie - dwie odsłony, sławni twórcy
  3. Wystawa dokumentuje przemiany krajobrazu miejskiego
  4. Eventy, mapa, audioprzewodnik i publikacja dla miłośników nietypowej turystyki
  5. Dane wystawy Miastomijanie

Miastomijanie. Projekt i wystawa

Zachęcamy do obejrzenia wystawy Miastomijanie, którą przez cały lipiec można oglądać w kubikach na wysokości Muzeum Sztuki Nowoczesnej, tuż obok Bezkresu - partnera wydarzenia. Wystawa gości na bulwarach dzięki współpracy z Dzielnicą Wisła i powstała w ramach większego projektu, poświęconego ciekawym wizualnie reklamom i dziełom sztuki streetartowej na murach warszawskich budynków.

Czytaj też:

Miastomijanie to opowieść o warszawskich muralach - zarówno z okresu PRL, jak i współczesnych. Opiera się na materiałach, które powstały podczas wieloletniej pracy dokumentacyjnej projektu Bliżej Konsumenta, oraz na wynikach badań projektu Fundacji Puszka Aktualizacja. Warszawa i jej sztuka publiczna. Członkowie projektu zastanawiają się w nim nad kondycją i przemijaniem warszawskich murali reklamowych.

Pytają również o dzisiejszą rolę murali artystycznych i strategie postępowania z tym coraz bardziej dominującym zbiorem prac - od 1989 roku murale wypełniły ponad 430 ścian i stały się najpopularniejszą formą sztuki w przestrzeni publicznej prawie wszystkich dzielnic Warszawy.

Wystawa Miastomijanie - dwie odsłony, sławni twórcy

Głównym wydarzeniem projektu jest wystawa Miastomijanie, w dwóch odsłonach: 27 maja-10 czerwca 2024 była pokazywana w  Galerii W-Z przy pl. Zamkowym. 1 lipca została otwarta w otwartej przestrzeni miejskiej - na bulwarze gen. George’a Smitha Pattona nad Wisłą (na wysokości Muzeum Sztuki Nowoczesnej). Na wystawie zestawione są ze sobą fotografie murali z trzech okresów:

  • z 2024 roku,
  • końca pierwszej dekady XXI wieku
  • i drugiej połowy lat 80. XX wieku.

Autorem tych pierwszych jest fotoreporter Michał Niwicz, który przez 15 lat dokumentował odchodzące reklamy ścienne. Autorem fotografii malowanych ścian z czasów świetności jest Eustachy Kossakowski, którego zdjęcia pokazywane są dzięki uprzejmości Archiwów Artystek i Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Pokazujemy nieistniejącego już Jubilera z Targowej, znikającego Totolotka z Widok, chowającą się za nową zabudową Unitrę z Grzybowskiej czy słynne Pij mleko z Towarowej"

– wymienia Anna Brzezińska-Czerska z Bliżej Konsumenta

Wystawa dokumentuje przemiany krajobrazu miejskiego

Autorzy projektu śledzą to, jak bardzo zmienia się krajobraz miasta. Odnoszą się również do wyników badań, dzięki którym wiemy, jak zmienia się w czasie popularność medium muralu, w jakich dzielnicach powstaje najwięcej warszawskich realizacji, czego dotyczą i kto je finansuje. Kierują się też w przyszłość - poruszają coraz częściej podnoszone tematy:

  • muralozy
  • i konserwacji prac.

Ponad 430 artystycznych murali powstałych w ostatnim 35-leciu w Warszawie to zbiór, który nie tylko świadczy o popularności tego medium, lecz także pozwala na odczytanie zmieniającej się w czasie miejskości. Jako zjawisko masowe jest odbiciem naszej kultury przestrzennej oraz barometrem potrzeb i nastrojów. Rodzi też wiele ciekawych pytań, np.

  • o to, czy murali jest za dużo.
  • Czy potrafią nas jeszcze zaskoczyć czy poruszyć?
  • Czy mają moc zmiany?
  • W jakie wchodzą relacje z miejscem, ścianą, historią czy politykami publicznymi?
  • Czy powinniśmy nimi w miastach "zarządzać"?"

- zastanawia się Aleksandra Litorowicz z Fundacji Puszka.

Eventy, mapa, audioprzewodnik i publikacja dla miłośników nietypowej turystyki

Projekt Miastomijanie to także oprowadzania kuratorskie, wycieczki, warsztaty i dyskusje. W lipcu miłośnikom nietypowej turystyki organizatorzy udostępniają mapę i audioprzewodnik po wybranych warszawskich muralach. Pod koniec roku zaś zamierzają wydać bogato ilustrowaną publikację podsumowującą Miastomijanie. Poruszają w niej m.in. temat lokalnych polityk muralowych, definicji i konserwacji muralowego dziedzictwa oraz przedstawimy dobre praktyki na przyszłość realizowane w innych miastach Polski i świata. 4 lipca odbyło się już oprowadzanie kuratorskie i sitodruk na żywo - odbijanie kompozycji Czas much Kwiaciarni Grafiki na plakatach i koszulkach.

Wszystkie wydarzenia są dostępne bezpłatnie.

Dane wystawy Miastomijanie

Kuratorki: Anna Brzezińska-Czerska, Aleksandra Litorowicz 

Teksty: Anna Brzezińska-Czerska, Aleksandra Litorowicz  

Fotografie główne: Michał Niwicz – ze zbiorów projektów Bliżej Konsumenta i Miastomijanie, Eustachy Kossakowski – dzięki uprzejmości Archiwów Artystek i Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. © Anka Ptaszkowska, Paulina Krasińska. Negatywy są własnością Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Fotografie uzupełniające: Barbara Sieroslawski, Jarosław Tarań – z Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA

Badania ilościowe: Aleksandra Litorowicz, Monika Wróbel 

Opracowanie graficzne: Pracownia Zbytki 

Kompozycja Czas much: Kwiaciarnia Grafiki 

Tłumaczenie: Aleksandra Henschke 

Korekta: Wioletta Wichrowska 

Produkcja: Anna Brzezińska-Czerska 

Miastomijanie to także m.in. mapa, audioprzewodnik i książka. Więcej na stronie www.fundacjapuszka.pl oraz Facebooku - Fundacja Puszka, Bliżej Konsumenta. 

Organizator: Fundacja Puszka 

Partnerzy: Bliżej Konsumenta, Dzielnica Wisła, Fundacja Obserwatorium, NeonStory 

Patroni medialni: "Architektura-murator", RDC, "Notes na 6 Tygodni" 

Projekt jest finansowany ze środków m.st. Warszawy 

Miastomijanie - subiektywny przewodnik po warszawskich muralach

i

Autor: materiały prasowe, Fundacja Puszka Przyjdź 4 lipca 2024 do kubików pod pawilonem MSN nad Wisłą!
Czas Much, Kwiaciarnia Grafiki

i

Autor: materiały prasowe, Fundacja Puszka Sitodruk w projekcie Miastomijanie