fotka z /zdjecia/The_Norwegian_Opera___Ballet__Snohetta__picture_by_Christopher_Hagelund.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Mies van der Rohe Award po raz pierwszy w Polsce!

2011-03-11 1:00

Najlepsza europejska architektura współczesna w Muzeum Architektury. Na wystawie realizacje wybrane spośród 340 zgłoszonych do zeszłorocznego konkursu, które powstały w latach 2007-2009 i zwycięski projekt Narodowego Teatru Opery i Baletu

CZYTAJ TAKŻE>> Mies van der Rohe Award – polskie nominacje („A-m” 12/10)

Fundacja Mies van der Rohe i Muzeum Architektury we Wrocławiu mają przyjemność zaprosić na otwarcie wystawy Mies van der Rohe Award 2009. Kuratorem ekspozycji jest Jolanta Gromadzka.

13.03.2011 (zamknięcie wystawy) miejsce: Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5, Wrocław

Europejska Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohe to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Fundacji Miesa van der Rohe w Barcelonie. Nagroda przyznawana jest dla najlepszych projektów architektonicznych, jakie zostały zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat w Europie. Inicjatywa ma również na celu zwrócenie uwagi na istotny wkład europejskich specjalistów w rozwój najnowszych rozwiązań architektonicznych i technologii, oraz wspieranie najmłodszych twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową.

Podczas każdej z edycji, międzynarodowe jury nominuje projekty architektoniczne ukończone w ciągu ubiegłych dwóch lat. W skład jury wchodzą niezależni eksperci z całej Europy, członkowie Europejskiej Rady Architektów (ACE) oraz innych europejskich stowarzyszeń i instytucji architektonicznych. Spośród wszystkich nominowanych projektów, jury wybiera dwa z nich – laureata Grand Prix (60 tysięcy euro) oraz przyznaje wyróżnienie dla młodych architektów - Emerging Architect Special Mention (20 tysięcy euro).

Europejska Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohe 2009 Z 340 zrealizowanych w latach 2007-2009 inwestycji, jury wybrało pięć projektów: Terminal Tramwajowy w Nicei (Marc Barani Atelier), Uniwersytet Boccioni w Mediolanie (Grafton Architects), Bibliotekę, Centrum Seniora i Przestrzeń Publiczną w Barcelonie (RCR Arquitectes), Halę Muzyczną Zenith w Strasburgu (Studio Fukas) oraz Norweską Operę Narodową w Oslo (Biuro Architektoniczne SNØHETTA), która ostatecznie zwyciężyła. W konkursie wyróżniono także Gimnazjum 46º 09’ E w chorwackiej Koprzywnicy, dzieło biura Studio Up. Wystawie towarzyszył katalog, w którym znalazło się 49 realizacji z lat 2007-2009.

Narodowy Teatr Opery i Baletu - Snøhetta AS, fot. Christopher Hagelund

fotka z /zdjecia/The_Norwegian_Opera___Ballet__Snohetta__picture_by_Christopher_Hagelund.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury