Miesiąc w skrócie - luty 2016

i

Autor: Archiwum Architektury

Miesiąc w skrócie - luty 2016

2016-02-29 17:51

Walka o ochronę spuścizny architektury modernistycznej, pierwszy Polak na wystawie głównej 15. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji, najstarsza nagroda architektoniczna po raz pierwszy przyznana kobiecie - podsumowujemy najważniejsze wydarzenia minionego miesiąca.

Luty i początek marca upłynęły pod znakiem debat o ochronie spuścizny modernizmu. Dyskusję rozpoczęła wiadomość o prawdopodobnym wyburzeniu pawilonu Syreniego Śpiewu na warszawskim Powiślu, którego rozbiórkę dopuszcza plan zagospodarowania przestrzennego. W jego miejscu miałby powstać niewielki luksusowy apartamentowiec. Później prasę obiegła wiadomość o pomyśle przeniesienia pawilonu Emilii i umieszczenia go w sąsiedztwie Parku Świętokrzyskiego przed Pałacem Młodzieży. Zwolennicy koncepcji przekonują, że to jedyna możliwość by zachować budynek, przeciwnicy zaś argumentują, że zmiana lokalizacji wiąże się z wyrwaniem obiektu z pierwotnego kontekstu, a oryginalnej substancji ocalić się da niewiele. Zgodnie z analizą możliwości przeniesienia pawilonu, opracowaną przez pracownię BBGK na nowo musiałaby powstać konstrukcja nośna budynku, ale możliwe jest zachowanie jego najbardziej charakterystycznych elementów - przede wszystkim szedowego dachu. Koszty w wysokości około 24 mln złotych miałyby zostać podzielone pomiędzy miasto i a właściciela pawilonu, który pierwotnie Emilię planował wyburzyć.

Ożywiona dyskusja zarówno wokół Syreniego Śpiewu, jak i Emilii, to przejaw szerszego zainteresowania dla dziedzictwa architektury modernistycznej i przeniesienia punktu ciężkości z pytania "Czy chronić?" na "Jak chronić?" wartościowe, powojenne budynki. Podczas debaty, która odbyła się 1 marca w Mzueum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zastępca stołecznego konserwatora zabytków Michał Krasucki przedstawił listę wartych zachowania obiektów. Natomiast Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, inicjatywa Tu było Tu stało oraz Miasto Jest Nasze przedstawiły treść listu otwartego w sprawie powojennego dziedzictwa architektonicznego. Sygnatariusze listu wskazują na dramatyczny w skutkach brak polityki w zakresie ochrony zabytków architektury powojennego modernizmu oraz wieloletnie zaniedbania, które doprowadziły do wyburzenia wielu wartościowych obiektów.

Najlepsze obiekty powojennego modernizmu powinny bezwzględnie zostać objęte opieką konserwatorską, gdyż tylko w taki sposób możemy zachować to, co w nich najcenniejsze – stosunek bryły do przestrzeni i sposób jej kształtowania. W rzeczywistości, oddanie deweloperom do ich pełnej dyspozycji wartościowych obiektów architektonicznych skutkuje zaniechaniem jakichkolwiek prac konserwatorskich, które stoją w naturalnej sprzeczności z rachunkiem ekonomicznym, jaki kieruje inwestorem. - czytamy w liście.

A ponadto:

- Hugon Kowalski pierwszym architektem z Polski, którego projekt zostanie pokazany w ramach wystawy głównej na Biennale Architektury w Wenecji. Projekt Let's talk about garbage dotyczyć będzie globalnej nadprodukcji śmieci oraz alternatywnych strategii rozwiązania problemu odpadów za pomocą architektury. Do współpracy przy projekcie Kowalski zaprosił Marcina Szczelinę, krytyka i kuratora, współtwórcę Architecture Snob.

- Sukces trzydniowych warsztatów poświęconych bibliotece na Skarpie Warszawskiej. Ich uczestnicy, szerokie grono specjalistów, zgodnie uznali je za modelowy sposób tworzenia miasta. Maciej Miłobędzki i Marek Moskal, architekci z pracowni JEMS, zaprezentowali trzy studialne koncepcje budynku. Pierwotnie planowany wypiętrzony obiekt zastąpiły niższe, częściowo zagłębione w Skarpie. Zaproszeni eksperci analizowali je, biorąc pod uwagę aspekty krajobrazowe, architektoniczne, urbanistyczne i konserwatorskie.

- Zaha Hadid pierwszą kobietą nagrodzoną RIBA Royal Gold Medal. Najstarsze istniejące do dziś międzynarodowe wyróżnienie w dziedzinie architektury otrzymała w tym roku Zaha Hadid. Dlaczego dopiero teraz? Kto ją nominował? Jak przyjęła wiadomość o nagrodzie?

-BIG zaprojektuje pawilon letni Serpentine Gallery w Lodynie. W tym roku program prezentacji architektury zostanie poszerzony - oprócz pawilonu projektu Bjarke Ingels Group, zrealizowane zostaną cztery niewielkie domy letnie. Ich koncepcje stworzą znani architekci i pracownie - Kunlé Adeyemi (NLÉ), Barkow Leibinger, Yona Friedman i Asif Khan. Wszystkie obiekty będzie można zobaczyć tego lata w Ogrodach Kensington w Londynie.

- Gdański Teatr Szekspirowski jako jedyny budynek z Polski znalazł się na liście pięćdziesięciu obiektów nominowanych do tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Brick Award. Zwycięzców poznamy 19 maja 2016 roku.

- Pracownia Riegler Riewe Architekci wygrała konkurs na opracowanie koncepcji parku rekreacyjno-wypoczynkowego w Jankowicach. Zwycięski projekt przewiduje utworzenie czterech stref funkcjonalnych, w których znajdą się m.in. skate park, zadaszona scena oraz kameralne miejsca wypoczynku. Cały obszar otoczony zostanie pasem szybkiego ruchu do biegania, jazdy na rowerze czy rolkach. To kolejna konkursowa wygrana austriackiej pracowni, która od 2010 roku prowadzi także biuro w Krakowie.

- Firma ILF Consulting Engineers Polska oraz konsorcjum Biura Projektów „Metroprojekt” i AMC Andrzej M. Chołdzyński zwyciężyły w konkursie na koncepcję architektoniczną trzech stacji na Targówku i dwóch w stronę Bemowa. Nowe odcinki II linii warszawskiego metra mają być gotowe do 2022 roku.

- Pracownia JSK Architekci wygrała konkurs na projekt Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Sosnowcu. W skład zespołu wejdą stadion piłkarski, hala sportowa i stadion zimowy.