Na początku było słowo – dźwiękowa instalacja Katarzyny Krakowiak w pawilonie Miesa van der Rohe

i

Autor: Archiwum Architektury Katarzyna Krakowiak w przestrzeni pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie; fot. Anna Mas

Na początku było słowo – dźwiękowa instalacja Katarzyny Krakowiak w pawilonie Miesa van der Rohe

2020-08-12 14:58

Do 23 sierpnia w pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie prezentowana jest instalacja architektoniczno-dźwiękowa Katarzyny Krakowiak „Na początku było słowo. Wybierz swoje!” [WIDEO].

Katarzyna Krakowiak jest pierwszą polską artystką, której praca prezentowana jest w słynnym barcelońskim pawilonie Miesa van der Rohe. Autorka, w charakterystyczny dla siebie sposób, zamieniła obiekt w przestrzeń badań nad językiem architektury i architekturą języka. Polifoniczna kompozycja powstała z nadesłanych w ramach otwartego naboru słów. Codziennych, poważnych i urzekająco pięknych, wypowiedzianych w czternastu różnych językach, m.in. polskim, chińskim, hebrajskim, japońskim, włoskim, angielskim, hiszpańskim i rosyjskim. Katarzyna Krakowiak ze słów ważnych dla pojedynczych osób formuje uniwersalne pytania, tak istotne w obecnej sytuacji na świecie. Miejsce wystawy jest nieprzypadkowe. Praca wchodzi w dialog z przestrzenią mocno zakorzenioną w modernistycznej tradycji myślenia o architekturze – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, który jest współorganizatorem projektu. Instalacja do 23 sierpnia prezentowana jest w pawilonie Miesa van der Rohe, ale można ją zobaczyć także on-line.

Kuratorzy: Marcin Szczelina (Architecture Snob) i Ivan Blasi (Fundacja Mies van der Rohe). Partnerzy: Instytut Adama Mickiewicza oraz Polski Instytut Kultury w Madrycie.