Architektura MuratorWydarzeniaNagroda Jože Plečnika dla Polaków

Nagroda Jože Plečnika dla Polaków

Po raz pierwszy w historii Nagroda Jože Plečnika trafiła do twórców z zagranicy.  Stowarzyszenie Architektów Czeskich postanowiło uhonorować nią w tym roku m.in.  Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka, Ewę Nekandę-Trepkę, Jerzego Ilkosza i Krzysztofa Pawłowskiego.

Nagroda Jože Plečnika dla Polaków
Uroczystość wręczenia Nagród Jože Plečnika na Zamku Praskim, od lewej: Kazimierz Łatak, Piotr Lewicki, Ewa Nekanda-Trepka, Jerzy Ilkosz i Jerzy Grochulski, który odebrał wyróżnienie w imieniu Krzysztofa Pawłowskiego; fot. Michał Smoktunowicz, dzięki uprzejmości autora

Nagroda Jože Plečnika należy do najważniejszych architektonicznych wyróżnień u naszych południowych sąsiadów. Od 2018 roku przyznawana jest przez  Stowarzyszenie Architektów Czeskich za całokształt twórczości wybitnym autorom z Czech i Słowacji. W tym, z okazji czeskiej prezydencji w Unii Europejskiej i 150. rocznicy urodzin Jože Plečnika, organizatorzy postanowili zmienić jej charakter. Chcą, by stała się nagrodą dla twórców z Europy Środkowej, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój architektury i ochronę dziedzictwa kulturowego w naszym regionie. Zwrócili się więc do organizacji zawodowych również z Polski, Słowacji, Węgier i Słowenii, by przesłali swoje nominacje.

SARP wytypował pięć osób: architektów Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka z krakowskiego Biura Projektów Lewicki Łatak, architektkę Ewę Nekandę-Trepkę, wieloletnią stołeczną konserwator zabytków, w latach 2012–2020 dyrektorkę Muzeum Warszawy, historyka i badacza architektury Jerzego Ilkosza, który przez ostatnie 22 lata pełnił funkcję dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz architekta i urbanistę Krzysztofa Pawłowskiego, uznanego specjalistę w dziedzinie ochrony i rewaloryzacji miast, od 2006 roku członka Francuskiej Akademii Architektury. 

Uroczystość wręczenia Nagród Jože Plečnika z udziałem prezydenta Republiki Czeskiej Miloša Zemana odbyła się 14 września na Zamku Praskim. Spośród reprezentantów Polski nagrodę zdobyli wszyscy nominowani. W imieniu nieobecnego Krzysztofa Pawłowskiego pamiątkowy medal odebrał Jerzy Grochulski.

Jože Plečnik (1872-1957) był wybitnym słoweńskim architektem, którego twórczość zadecydowała o  charakterze trzech środkowoeuropejskich stolic: Lublany, Pragi i Wiednia. Z nominacji pierwszego prezydenta Czechosłowacji, Tomáša Masaryka, był głównym architektem Hradczan. To jemu Praga zawdzięcza restaurację Zamku i zaadaptowanie go na siedzibę rządu nowo powstałego państwa. Do najważniejszych realizacji Plečnik  należą m.in. Dom Zachlera w Wiedniu (1903-1905), kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Pradze (1928-1932) czy gmach Biblioteki Narodowej w Lublanie (1936-1941). Architekt tworzył też meble, tkaniny i przedmioty codziennego użytku, opracowywał plany i studia urbanistyczne. Z uwagi na charakterystyczny styl, czerpiący z dziedzictwa różnych kultur dawnych Austro-Węgier, bywa często nazywany słowiańskim Gaudim.

Nagroda Jože Plečnika dla Polaków
Pamiątkowy medal Joze Plecnik Award: Central European Architecture Award
Największa farma akwaponiczna w Europie powstaje w Czechach W Brnie powstanie największa pionowa farma akwaponiczna w Europie. Będzie mogła wytwarzać ponad 2 tony warzyw dziennie i 320 ton ryb rocznie. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada czeska firma Future Farming.
Terminal Autobusowy Zvonarka w Brnie: czeski brutal od nowa Ten projekt to wynik kampanii mającej na celu zachowanie brutalistycznego dziedzictwa czeskiej architektury. W ratowanie budynku dworca w Brnie zaangażowali się architekci z biura CHYBIK + KRISTOF.
Konkurs Inspirujący produkt 2023 Ruszyła szósta edycja ogólnopolskiego konkursu dla młodych projektantów Inspirujący produkt 2023. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie obiektu wspierającego spotkania na łonie natury.
Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy rozstrzygnięty Podczas uroczystej gali w siedzibie Agory przy ul. Czerskiej w Warszawie ogłoszono wyniki najnowszej edycji konkursu Zaprojektowane Po Ludzku. Jury z udziałem m.in. Agaty Twardoch, Agnieszki Labus i Zygmunta Borawskiego wybrało miejsca, przestrzenie publiczne i inicjatywy, dzięki którym nasze miasta stają się bardziej przyjazne.
Projekt Dobrze Ułożony: konkurs na koncepcję i wizualizację przestrzeni z kostką brukową Vjetra® Firma Bruk zaprasza do udziału w konkursie na wizualizacja obiektu architektonicznego z zastosowaniem w jego otoczeniu nawierzchni z kostki brukowej Vjetra®. Pula nagród wynosi 30 tys. zł, a w jury architekci Aleksandra Grzonka, Przemo Łukasik i Adam Maroszek.
Ruszyły zgłoszenia do 9. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy Do 29 stycznia można przesyłać zgłoszenia do 9. edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Organizatorzy czekają na propozycje budynków i przestrzeni publicznych, których realizację ukończono w 2022 roku oraz najciekawszych wydarzeń architektonicznych, jakie miały miejsce w stolicy w ubiegłym roku.
Brick Award 2023 – kolejna polska edycja konkursu Jeszcze tylko do 31 stycznia można przesyłać zgłoszenia do szóstej polskiej edycji konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award 2023 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. W jury Marlena Wolnik, Szymon Januszewski, Zbigniew Maćków, Krzysztof Mycielski i Grzegorz Piątek.
10 realizacji z Polski walczy o prestiżową Simon Architecture Prize 2022 Do udziału w konkursie Living Places – Simon Architecture Prize 2022 zgłoszono łącznie 186 projektów z 34 krajów świata. Polskę reprezentuje w tym gronie 10 realizacji autorstwa takich pracowni jak APA Wojciechowski, Grupa 5, Port, Bulak Projekt, Less is core, MML Architekci czy mode:lina.