Architektura MuratorWydarzeniaNagroda Jože Plečnika dla Polaków

Nagroda Jože Plečnika dla Polaków

Po raz pierwszy w historii Nagroda Jože Plečnika trafiła do twórców z zagranicy.  Stowarzyszenie Architektów Czeskich postanowiło uhonorować nią w tym roku m.in.  Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka, Ewę Nekandę-Trepkę, Jerzego Ilkosza i Krzysztofa Pawłowskiego.

Nagroda Jože Plečnika dla Polaków
Uroczystość wręczenia Nagród Jože Plečnika na Zamku Praskim, od lewej: Kazimierz Łatak, Piotr Lewicki, Ewa Nekanda-Trepka, Jerzy Ilkosz i Jerzy Grochulski, który odebrał wyróżnienie w imieniu Krzysztofa Pawłowskiego; fot. Michał Smoktunowicz, dzięki uprzejmości autora

Nagroda Jože Plečnika należy do najważniejszych architektonicznych wyróżnień u naszych południowych sąsiadów. Od 2018 roku przyznawana jest przez  Stowarzyszenie Architektów Czeskich za całokształt twórczości wybitnym autorom z Czech i Słowacji. W tym, z okazji czeskiej prezydencji w Unii Europejskiej i 150. rocznicy urodzin Jože Plečnika, organizatorzy postanowili zmienić jej charakter. Chcą, by stała się nagrodą dla twórców z Europy Środkowej, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój architektury i ochronę dziedzictwa kulturowego w naszym regionie. Zwrócili się więc do organizacji zawodowych również z Polski, Słowacji, Węgier i Słowenii, by przesłali swoje nominacje.

SARP wytypował pięć osób: architektów Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka z krakowskiego Biura Projektów Lewicki Łatak, architektkę Ewę Nekandę-Trepkę, wieloletnią stołeczną konserwator zabytków, w latach 2012–2020 dyrektorkę Muzeum Warszawy, historyka i badacza architektury Jerzego Ilkosza, który przez ostatnie 22 lata pełnił funkcję dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz architekta i urbanistę Krzysztofa Pawłowskiego, uznanego specjalistę w dziedzinie ochrony i rewaloryzacji miast, od 2006 roku członka Francuskiej Akademii Architektury. 

Uroczystość wręczenia Nagród Jože Plečnika z udziałem prezydenta Republiki Czeskiej Miloša Zemana odbyła się 14 września na Zamku Praskim. Spośród reprezentantów Polski nagrodę zdobyli wszyscy nominowani. W imieniu nieobecnego Krzysztofa Pawłowskiego pamiątkowy medal odebrał Jerzy Grochulski.

Jože Plečnik (1872-1957) był wybitnym słoweńskim architektem, którego twórczość zadecydowała o  charakterze trzech środkowoeuropejskich stolic: Lublany, Pragi i Wiednia. Z nominacji pierwszego prezydenta Czechosłowacji, Tomáša Masaryka, był głównym architektem Hradczan. To jemu Praga zawdzięcza restaurację Zamku i zaadaptowanie go na siedzibę rządu nowo powstałego państwa. Do najważniejszych realizacji Plečnik  należą m.in. Dom Zachlera w Wiedniu (1903-1905), kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Pradze (1928-1932) czy gmach Biblioteki Narodowej w Lublanie (1936-1941). Architekt tworzył też meble, tkaniny i przedmioty codziennego użytku, opracowywał plany i studia urbanistyczne. Z uwagi na charakterystyczny styl, czerpiący z dziedzictwa różnych kultur dawnych Austro-Węgier, bywa często nazywany słowiańskim Gaudim.

Nagroda Jože Plečnika dla Polaków
Pamiątkowy medal Joze Plecnik Award: Central European Architecture Award
Największa farma akwaponiczna w Europie powstaje w Czechach W Brnie powstanie największa pionowa farma akwaponiczna w Europie. Będzie mogła wytwarzać ponad 2 tony warzyw dziennie i 320 ton ryb rocznie. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada czeska firma Future Farming.
Terminal Autobusowy Zvonarka w Brnie: czeski brutal od nowa Ten projekt to wynik kampanii mającej na celu zachowanie brutalistycznego dziedzictwa czeskiej architektury. W ratowanie budynku dworca w Brnie zaangażowali się architekci z biura CHYBIK + KRISTOF.
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza 2022: przyjmowanie zgłoszeń Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do 11. edycji konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. Po raz kolejny poznamy najciekawsze budynki i przestrzenie publiczne regionu.
Tile of Spain 2022 – konkurs na najlepsze realizacje z wykorzystaniem hiszpańskiej ceramiki Hiszpańskie Stowarzyszenie Producentów Płytek Ceramicznych ASCER ogłosiło 21. edycję międzynarodowego konkursu na najlepsze realizacje, w których wykorzystano hiszpańską ceramikę. Pula nagród wynosi 35 000 euro!
Konkurs Obiekt Roku w Systemach Aluprof rozstrzygnięty! Grand Prix 2022 dla budynku Neofilologii i Lingwistyki UW Znamy wyniki IV edycji międzynarodowego konkursu Obiekt Roku w Systemach Aluprof. Jury wyróżniło 10 realizacji, które są również laureatami wielu prestiżowych konkursów. Główna nagroda przypadła nowemu budynkowi Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego autorstwa pracowni Kuryłowicz & Associates.
European Prize for Urban Public Space 2022: ogłoszono pięciu finalistów Aż 3 projekty z Polski zakwalifikowały się do 25 prac, które reprezentują grono najlepszych realizacji przestrzeni publicznej w Europie. Jury wybrało już 5 finalistów Europejskiej Nagrody Miejskiej Przestrzeni Publicznej 2022. W listopadzie jury wybierze zwycięzcę, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w CCCB.
Internauci wybierają „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” IV edycja konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” wchodzi w kolejną fazę. Do 31 lipca to internauci będą głosować na najciekawszy polski i zagraniczny budynek. Osoby, którym uda się wytypować zwycięzcę, wezmą udział w losowaniu nagród, a architekt, którego projekt uzyska największą liczbę głosów, otrzyma tytuł „Wyróżnienie Internautów”.
PLGBC Green Building Awards 2022 Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu PLGBC Green Building Awards. Zgłoszenia do 31 lipca.