Nieśmieciowa architektura ze śmieci, czyli odpady jako materiał budowlany: dyskusja
Ekologia to olbrzymie wyzwanie dla architektury i budownictwa. To tutaj trafia aż 26% produkowanego plastiku, przede wszystkim pod postacią styropianu. Jest to drugi najbardziej „plastikowy” sektor po branży opakowań. O proekologicznych rozwiązaniach należy myśleć już na etapie projektowania. Jak projektować w duchu zero waste? Jak sprawić, aby wnętrza były bardziej eco-friendly? Na te pytania w rozmowie z Marcinem Szczeliną, krytykiem i kuratorem, odpowiedzą Lech Moczulski i Przemysław Nowak z biura Mili Młodzi Ludzie, prekursorzy odpowiedzialnego projektowania w Polsce.
Lech Moczulski i Przemysław Nowak, współtowrzący biuro Mili Młodzi Ludzie
Mili Młodzi Ludzie to grupa projektowa założona przez Lecha Moczulskiego i Przemysława Nowaka w 2012 roku. Od tego czasu w ich portfolio pojawiło się wiele realizacji wnętrz prywatnych – domów, mieszkań, kawalerek, a także projektów wnętrz użyteczności publicznej: m.in. piekarni połączonej z kawiarnią w Katowicach – Lokal Bakery, rewitalizacja zabudowań ośrodka rekreacyjnego Rusałka w Poznaniu czy apartamenty na wynajem – Galeria w Poznaniu. Współpracują zarówno z klientami indywidualnymi, jaki i instytucjonalnymi. Na listę ich najnowszych osiągnięć można dodać projekt wnętrza Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Oslo oraz przestrzeni biurowej w Royal Wilanów w Warszawie. Aktualnie poszerzają zakres działalności o architekturę kubaturową. Mają na swoim koncie także projekty produktów, takich jak system oświetlenia biurowego, wiele rodzajów mebli oraz lamp. Powstawały one zwykle na potrzeby konkretnych realizacji, tak aby wpisywały się one w kontekst zastanej przestrzeni. Dobra znajomość materiałów pozwala Miłym Młodym Ludziom na tworzenie autorskich rozwiązań, idealnie dopasowanych do wymagań inwestora. Są współautorami projektu Cukrowni Żnin, który jest nominowany do nagrody EU Mies van der Rohe Award 2022.
Spotkanie z architektami odbędzie się 28 września o godz. 19.00 w Przystani Nowa Fala na Bulwarach Wiślanych w ramach Architecture Snob Talks, czyli cyklu rozmów zainicjowanych przez nowy kwartalnik o architekturze i projektowaniu - Architecture Snob. Kolejna dyskusja, tym razem z projektantką innowacji w zakresie zrównoważonego rozwoju Pauliną Grabowską, zaplanowano 8 października. Więcej informacji na stronie wydarzenia na FB.
Newsletter „Architektury-murator” co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Każda kolumna, schodek czy inny element w pawilonie odpowiada konkretnemu miejscu. Sumayya Vally przeanalizowała około 60 lokalizacji na terenie Londynu, które historycznie przyczyniły się do tworzenia wspólnot. Na tej liście są pierwsze meczety, pierwsze synagogi, ale także bardzo nieformalne przestrzenie, jak pierwszy klub jazzowy w Anglii, w którym grano muzykę tworzoną przez osoby czarnoskóre czy miejsca związane z działalnością osób LGBTQ+ – mówi Natalia Grabowska, kuratorka tegorocznego Serpentine Pavilion w Londynie.
Znamy pełną listę oficjalnych nominacji do EU Mies van der Rohe Award 2022. Polskę reprezentuje w tym gronie rekordowa liczba 25 realizacji autorstwa kilkudziesięciu zespołów!
Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca jest dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.