Architektura MuratorWydarzeniaOsiedle Szeligowska 83: kolejna warszawska inwestycja w ramach specustawy mieszkaniowej

Osiedle Szeligowska 83: kolejna warszawska inwestycja w ramach specustawy mieszkaniowej

Firma Profbud przymierza się do realizacji osiedla przy ul. Szeligowskiej na warszawskim Bemowie. Zespół z 700 mieszkaniami według projektu pracowni BBGK powstać ma w trybie lex deweloper.

Osiedle Szeligowska 83: kolejna warszawska inwestycja w ramach specustawy mieszkaniowej
Osiedle Szeligowska 83, proj. BBGK Architekci; il. Piotr Banak
Osiedle Szeligowska 83
AutorzyBBGK Architekci
Zespół projektowyarchitekci Wojciech Kotecki, Jan Belina-Brzozowski, Bartosz Świniarski, Mariusz Wronowski, Katarzyna Meissner, Aleksandra Milanowska, Aleksander Maciak, Kamil Ziółkowski, Aleks Kacprzak, Tomasz Szenajch, Jakub Heciak, Michał Kołodziej
InwestorProfbud
Projekt2022

Teren u zbiegu ulicy Szeligowskiej i trasy S8 na warszawskim Bemowie w planie miejscowym przeznaczono pod zabudowę usługową, ale właściciel jednej z położonych tu działek, firma Profbud, chciałby zrealizować osiedle na 706 mieszkań. W tym celu zamierza skorzystać z możliwości, jakie oferuje tzw. specustawa mieszkaniowa. W zamian za zgodę na inwestycję, deklaruje m.in. budowę przedszkola o powierzchni 1800 m² dla 125 dzieci oraz zagospodarowanie terenów ogólnodostępnej zieleni lub sportu na terenie dzielnicy. Opracowanie projektu firma zleciła warszawskiemu studiu BBGK Architekci.

Czytaj też: Osiedle Lizbońska: rusza budowa osiedla Jemsów w ramach specustawy mieszkaniowej |

Autorzy rozrysowali wstępną koncepcję założenia z ośmioma budynkami i rozległą strefą rekreacyjną. Od strony trasy S8 zaplanowali dwa podłużne, pięciokondygnacyjne bloki, które pełnić mają funkcję bariery chroniącej częściowo przed hałasem. Zlokalizowane od strony arterii korytarze prowadzące do mieszkań zabezpieczone będą bowiem szklaną ścianą akustyczną oraz zielenią pnącą się po ich fasadach. Dzięki temu poziom hałasu w przestrzeniach publicznych i na tarasach mieszkań będzie porównywalny z szumem pracy biurowej – przekonuje inwestor. Pozostałe obiekty, o wysokości sześciu kondygnacji, architekci rozplanowali wewnątrz działki. W środkowej części układu znajdzie się park z zielenią wysoką posadzoną na gruncie rodzimym (tu przewidziano także zbiorniki retencyjne, które pozwolą na odprowadzenie wód opadowych), a wzdłuż wschodniej granicy ogólnodostępne tereny sportowe z boiskiem, plenerową siłownią i placami zabaw.

Osiedle Szeligowska 83: kolejna warszawska inwestycja w ramach specustawy mieszkaniowej
Osiedle Szeligowska 83, proj. BBGK Architekci; il. Piotr Banak

Wysokość projektowanej zabudowy różni się od tej wskazanej w planie miejscowym, jest natomiast zgodna z założeniami Studium. Wskaźnik intensywności zabudowy pozostaje taki sam jak w planie, spełnione są też założenia dotyczące wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej – czytamy na stronie poświęconej planowanej inwestycji. Powierzchnia użytkowa mieszkań wynieść ma nieco ponad 37 tys. m². W parterach budynków  zlokalizowane mają być lokale usługowe o różnorodnej ofercie, w tym jeden sklep wielkopowierzchniowy, a na dachach przewidziano instalacje fotowoltaiczne. Zgodnie z wartościami projektowymi BBGK, osiedle będzie zrównoważone społecznie i środowiskowo, o zróżnicowanej zabudowie, zapewniające mieszkańcom dostęp do upragnionych terenów rekreacyjnych i sportowych oraz integrację lokalnych społeczności – tłumaczą architekci.

Obecnie zakończył się etap tzw. dialogu o inwestycji, podczas którego przedstawiciele dewelopera i architekci mieli okazję zaprezentować koncepcję mieszkańcom, a następnie wysłuchać ich opinii i sugestii. Teraz Profbud złoży do rady miasta wniosek o lokalizację inwestycji mieszkaniowej i inwestycji towarzyszącej. We wskazanym terminie każdy mieszkaniec będzie mógł wnieść do niego swoje uwagi, a ostateczną decyzję o realizacji podejmują uchwałą radni m. st. Warszawy.

Osiedle Szeligowska 83: kolejna warszawska inwestycja w ramach specustawy mieszkaniowej
Osiedle Szeligowska 83, proj. BBGK Architekci; il. Piotr Banak
Osiedle Szeligowska 83: kolejna warszawska inwestycja w ramach specustawy mieszkaniowej
Osiedle Szeligowska 83, proj. BBGK Architekci; il. Piotr Banak

Film zrealizowany w ramach tzw. dialogu o inwestycji dla osiedle Szeligowska 83

Gdzie powstanie osiedle Szeligowska 83

We Włochach powstanie nowe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Warszawa właśnie ogłosiła konkurs Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wraz ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta organizują konkurs na zespół budynków z mieszkaniami komunalnymi i lokalami usługowymi. Nowe osiedle powstanie przy ul. 1 Sierpnia we Włochach.
Nowe osiedle katowickiego TBS w Giszowcu z pozwoleniem na budowę Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczyna realizację osiedla przy ul. Kosmicznej w Giszowcu. Zespół, który ma wyróżniać się szerokim zastosowaniem rozwiązań proekologicznych i prospołecznych, zaprojektowały młode architektki Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska z biura K3Xmore.
Autor: Piotr Prus
Kolejne podejście do zabudowy fabryki Perun na warszawskim Kamionku W odpowiedzi na wytyczne mazowieckiego konserwatora zabytków oraz postulaty mieszkańców architekci z pracowni WWAA przygotowali kolejny projekt zagospodarowania fabryki Perun na warszawskim Kamionku. Zabytkowe hale mają być teraz lepiej wyeksponowane, a w miejscu zaniedbanej przestrzeni między Grochowską a Błoniami Elekcyjnymi powstać miałby atrakcyjny, ogólnodostępny skwer.
Osiedle Lizbońska: rusza budowa osiedla Jemsów w ramach specustawy mieszkaniowej Na granicy Saskiej Kępy i Gocławia wkrótce ruszy budowa osiedla Lizbońska projektu biura JEMS Architekci. Będzie to kolejny warszawski zespół realizowany w trybie specustawy mieszkaniowej.
Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA Właściciel terenu po dawnej fabryce Perun przy ul. Grochowskiej w Warszawie przedstawił nową koncepcję zabudowy działki. Projekt opracowany przez biuro WWAA zakłada wzniesienie obiektów o wysokości od 3 do 6 pięter wkomponowanych w zabytkowe hale. Inwestycja miałaby być realizowana w trybie lex deweloper.
Jest zgoda na Projekt Służewiec. Rada Warszawy poparła budowę osiedla Echo Investment Rada Warszawy zgodziła się na realizację osiedla na Służewcu w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej. Wraz z budynkami według projektu BBGK Architekci inwestor zbuduje szkołę podstawową projektu biura WWAA.
Kolejne podejście do budowy szkoły na Konstruktorskiej według projektu WWAA Nie dla 270, ale dla 450 uczniów.  Spółka Echo Investment uwzględniła oczekiwania radnych i władz Mokotowa i zapowiada budowę większej szkoły. Podstawówka przy ul. Konstruktorskiej według projektu WWAA  mogłaby zostać otwarta już w 2023 roku!
Szkoła na Konstruktorskiej od WWAA: radni mówią „nie” Rada Warszawy odrzuciła wniosek o realizację osiedla na Służewcu, któremu towarzyszyć miała budowa podstawówki przy ul. Konstruktorskiej według projektu WWAA. Osiedle ze szkołą w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej chciała zrealizować firma Echo Investment.