książką „Gdzie są architektki?” Despiny Stratigakos

i

Autor: serwis prasowy

Architektki

Płeć architekta: spotkanie z architektkami Ewą Kiptą, Renatą Janusz i Kamilą Boguszewską

2023-04-13 8:40

Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej oraz Fundacja Centrum Architektury zapraszają na spotkanie z cyklu „Płeć architekta”, zainspirowane książką „Gdzie są architektki?” Despiny Stratigakos. Z trzema lubelskimi architektkami, Ewą Kiptą, Renatą Janusz i Kamilą Boguszewską, rozmawiać będzie Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, tłumaczka książki i wydawczyni z Centrum Architektury.

Punktem wyjścia oraz źródłem trudnych pytań, kłopotliwych danych i zaskakujących cytatów będzie wydana niedawno przez Centrum Architektury książka „Gdzie są architektki?” Despiny Stratigakos. Autorka pisze między innymi o tym, jak osiągnięcia kobiet w dziedzinie architektury są umniejszane przez krytyków, ich życiorysy wymazywane z historii oraz zastanawia się, dlaczego kobiet wśród osób prowadzących pracownie architektoniczne jest dużo mniej niż wśród studiujących architekturę. Sytuacja architektek w Polsce wydaje się dużo lepsza niż w opisywanym w książce świecie anglosaskim, ale także u nas wiele brakuje do równości płci w zawodzie architekta.

Z trzema lubelskimi architektkami: Ewą Kiptą, Renatą Janusz i Kamilą Boguszewską rozmawiać będzie Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, tłumaczka książki i wydawczyni z Centrum Architektury. Przed spotkaniem i bezpośrednio po nim w Auli III będzie można kupić książkę „Gdzie są architektki?” w cenie 29 zł. Ta i inne książki wydane przez Fundację Centrum Architektury, w tym tytuły niedostępne już w szerszej dystrybucji i wyprzedażowe rarytasy, będą także dostępne w holu nowego skrzydła Wydziału Budownictwa i Architektury przez cały dzień przed spotkaniem, od godz. 11.00.

Spotkanie z cyklu Płeć architekta
Kiedy: 17 kwietnia 2023 roku, godz. 18.00
Gdzie: Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, ul. Nadbystrzycka 40, aula III (430)

O uczestniczkach:

Ewa Kipta jest absolwentką architektury na Politechnice Śląskiej. Od 1980 roku mieszka w Lublinie, gdzie do roku 1990, z przerwą na internowanie, pracowała w pracowni konserwacji zabytków. Potem była zatrudniona w wydziale architektury urzędu miasta, gdzie zajmowała się m.in. partycypacyjnym procesem opracowania planów miejscowych. Opracowanie dla Bronowic zostało nagrodzone Best Practice Award przez Habitat w 1996 roku. Zajmowała się potem m.in. funduszami europejskimi i rozwojowymi, a od 2017 roku jest na emeryturze. Założycielka (1998) i wiceprezeska Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji.

Renata Janusz jest absolwentką architektury na Politechnice Warszawskiej. Od wielu lat ze wspólniczką prowadzi pracownię architektoniczną Arkada. Przez kilka lat prowadziła zajęcia na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Kamila Boguszewska jest absolwentką architektury i urbanistyki na Politechnice Lubelskiej oraz architektury krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Doktorat z architektury i urbanistyki obroniła na Politechnice Wrocławskiej. Pracuje na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, gdzie jest promotorką licznych prac dyplomowych. Ma w dorobku prace naukowe oraz realizacje z dziedziny architektury i architektury krajobrazu dokonane w zespołach.