Po Woli do woli

Spędź wakacje na Woli! – zachęca Stowarzyszenie Masław i zaprasza na bezpłatne spacery po warszawskiej dzielnicy, która od 25 lat przechodzi burzliwe architektoniczne przemiany.

Po Woli do woli
Okolice ul. Towarowej: fragment założenia Warsaw Spire i dawny Dom Wydawniczy Bellona po renowacji, fot. serwis prasowy

To już dziesiąte lato, kiedy mieszkańcy i miłośnicy Woli mają okazję uczestniczyć w serii spacerów po dzielnicy. W jubileuszowym programie Po Woli do woli znalazło się osiemnaście wydarzeń: spacerów, wycieczek rowerowych i autobusowych oraz gra miejska. Poznamy nieodkryte rejony cmentarza żydowskiego, zajrzymy do postindustrialnych zakątków i sprawdzimy, ile dawnych fabryk to dziś popularne miejsca wieczornego relaksu. Część programu to także wycieczki związane z transportem i jego wolską historią – w tym roku obchodzimy bowiem 175-lecie kolei Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej oraz 145-lecie kolei obwodowej - zapowiadają organizatorzy. Finałem cyklu będzie stworzenie mapy Woli, w której znajdzie się dziesięć tras spacerowych. Mieszkańcom posłuży ona do odkrywania na nowo swojej dzielnicy, turystom zaś pokaże różnorodność stolicy. Mapa ukaże się jesienią i będzie dystrybuowana bezpłatnie.
Przemiany warszawskiej Woli "Architektura-murator" śledziła m.in. w numerze 3/2015 (polecamy również przygotowaną przez nas mapkę).

Program
04.07. godz. 11.00 | Od wolnych elekcji do... metra. Historia Woli w pigułce
25.07. godz. 11.00 | Nieoczywiste zabytki fortyfikacyjne Woli
30.07. godz. 19.00 | Modernizm na Woli. Osiedle TOR na Kole
01.08. godz. 11.00 | Powstanie '44 na Woli
08.08. godz. 11.00 | Kolej żelazna. Okno na świat wolskiego przemysłu
09.08. godz. 11.00 | Czyste: całkiem brudne od fabryk i kominów
22.08. godz. 11.00 | Muranów zachodni. Mniej znana dzielnica żydowska
29.08. godz. 11.00 | Na Dzikim Zachodzie. Wolskie ostańce i kontrasty
05.09. godz. 11.00 | Wolska „Syberia”
19.09. godz. 11.00 | Postindustrial na Woli. Drugie życie
20.09. godz. 11.00 | Cmentarz Żydowski. Judaizm a sztuka nagrobna
10.10. godz. 11.00 | Tam mieszkają lokomotywy. Warszawa Odolany

Wycieczki rowerowe
11.07. godz. 11.00 | Od Warszawy Wiedeńskiej do stacji na Czystem
14.08. godz. 22.00 | Knajpy w miejscu fabryk (wycieczka nocna)
26.09. godz 11.00 | Pociągiem na Kercelak?

Wycieczki autobusowe
18.07. i 03.10 | Ogórkiem po Woli

Gra miejska
12.09. | Rozwikłać Tasiemkę. Detektywistyczna gra miejska

Udział w spacerach i wycieczkach jest bezpłatny. Na wycieczki autobusowe, spacer po Odolanach i cmentarzu żydowskim oraz grę miejską obowiązują zapisy mailowe (na dwa tygodnie przed wydarzeniem): zapisy.maslaw@gmail.com

www.maslaw.org.pl

www.facebook.com/powolidowoli/

Szombierki na liście 7 najbardziej zagrożonych zabytków Europy! Europa Nostra ogłosiła listę najbardziej zagrożonych miejsc i zabytków na Starym Kontynencie. Znalazła się na niej nieczynna elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu.
"Bohema" - nowa inwestycja na warszawskiej Pradze Projekt Bohema zakłada rewitalizację terenów dawnej fabryki kosmetyków Pollena na warszawskiej Pradze. Za koncepcję odpowiadają pracownie Grupa 5 Architekci i SUD Architekci. Pierwszy etap inwestycji zostanie oddany do użytku na początku 2018 roku.
Hotel Fabryka Wełny w Pabianicach Architekci od początku uczestniczyli w procesie rewitalizacji, śledząc realizację niemal każdego elementu. Dzięki temu powstały wnętrza, których wartością jest nie tylko forma, ale również wykonanie – pisze Katarzyna Waloryszak.
Architektura przemysłowa. Centrum dystrybucji cementu w Paryżu Silos 13 jest jednocześnie wielkoskalową rzeźbą w przestrzeni publicznej i narzędziem promocji użytkującej budynek firmy Ciments Calcia. W zamierzeniu projektantów budynek ma stać się ikoną i motorem rozwoju nowej dzielnicy Paryża
Adaptacja budynku elektrociepłowni na Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu. Kikowski Architekci Autorem projektu adaptacji i rozbudowy budynku elektrociepłowni na Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej jest Andrzej Kikowski. Znajdzie się tu jedna z największych kolekcji sztuki polskiej drugiej połowy XX wieku. Projekt zainicjował Andrzej Wajda, który w Radomiu spędził część swojego dzieciństwa
Projekt architektury wnętrz Muzeum Polskiej Wódki. Archigraf Michał Brutkowski Muzeum Polskiej Wódki powstanie na terenie Wytwórni Wódek Koneser w Warszawie. Konkurs na projekt architektury wnętrz i ekspozycji zwyciężyła pracownia Archigraf Michał Brutkowski