Architektura MuratorWydarzeniaPodziemny Kraków – hydrologia na obszarze historycznego miasta – debata o zagrożeniach i receptach na rozwój miast i ochronę zabytkowego dziedzictwa

Podziemny Kraków – hydrologia na obszarze historycznego miasta – debata o zagrożeniach i receptach na rozwój miast i ochronę zabytkowego dziedzictwa

Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Katedra Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej zapraszają na konferencję „Podziemny Kraków – hydrologia na obszarze historycznego miasta”. Dyskusja odbywać się będzie w formule hybrydowej.

Podziemny Kraków – hydrologia na obszarze historycznego miasta – debata o zagrożeniach i receptach na rozwój miast i ochronę zabytkowego dziedzictwa
fot. GettyImages

Miasta historyczne podlegają intensywnym przekształceniom. Miasta rozwijają komunikację i mobilność, dążą do poprawy standardu życia mieszkańców i podnoszenia walorów użytkowych. Prowadzenie większości inwestycji wiąże się jednak z naruszeniem gruntu.

Kraków od lat 50. mierzy się z problemem zachwiania statyki struktur budowlanych na terenie Starego Miasta. Jest to związane z penetracją gruntu podczas palowania fundamentów, przegłębianiem piwnic i budowaniem podziemnych garaży. Słynny przypadek pękania murów dawnego więzienia św. Michała, (dziś siedziby Muzeum Archeologicznego), to najprawdopodobniej efekt prac prowadzonych przy budowie hotelu Radisson. Niekorzystne zjawiska sygnalizują także konserwatorzy z innych miast. Spękanie sklepień w gotyckim kościele św. Mikołaja w Gdańsku zagroziło zabytkowi. Podobne problemy spotykają Poznań i Wrocław – miasta ulokowane w rozlewiskach dużych rzek.

Czytaj też: Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatu |

Niekontrolowane stosowanie odwodnień budowlanych i przesłon hydroizolacyjnych ma negatywne skutki nie tylko dla zabytków, ale również innych budynków mieszkalnych w centrum Krakowa. Są to - podtapianie piwnic, zawilgocenie i niszczenie fundamentów oraz ścian, a co za tym idzie – rozwój szkodliwych pleśni i zagrzybień. Pojawiają się też przypadki okresowego istotnego obniżenia zwierciadła wód w stawach i zbiornikach wodnych (np. Staw Płaszowski, Stawy na Dąbiu) oraz zamierania drzew, w tym szczególnie cennych, starych okazów. Dalszą konsekwencją jest pogłębianie zmian klimatycznych i deficytu wody.

Już 18 listopada rozpoczyna się w Krakowie dwudniowa konferencja „Podziemny Kraków – hydrologia na obszarze historycznego miasta”. Na pytanie jak pogodzić dynamiczny rozwój miast z koniecznością zachowania ich historycznego dziedzictwa, troską o zasoby wodne i zieleń spróbują odpowiedzieć  badacze zajmujący się zagadnieniami geologiczno-inżynierskimi i hydrogeologicznymi, archeolodzy, architekci i konserwatorzy, urzędnicy miejscy i specjaliści IT.  Transmisja konferencji dostępna będzie na kanale Narodowego Instytutu Dziedzictwa na platformie YouTube.

Więcej informacji oraz szczegółowy program na stronie www.konserwacja.pk.edu.pl.

Architektura i woda
Architektura i woda Woda stanowi jednocześnie zagrożenie, ale i turystyczną atrakcję. W tym numerze o zmaganiach projektantów z wodnym żywiołem w warunkach zmieniającego się klimatu – od zapór i hydroelektrowni na obszarach chronionego krajobrazu przez ekologiczne przestrzenie publiczne służące retencji po modne pływające domy – pisze Grzegorz Stiasny.
Raport z oblężonego Czernihowa: wystawa fotograficzna Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Daj się urządzić z Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco! Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Antropocen: katastrofa już tu jest O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca jest dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.