Portrety filmowe architektów Górnego Śląska

i

Autor: Archiwum Architektury Janusz i Bożena Włodarczykowie; fot. archiwum Bożeny Włodarczyk

Portrety filmowe architektów Górnego Śląska

2020-12-21 19:07

Stanisław Niemczyk, Marek i Ewa Dziekońscy, Jerzy Witeczek czy Janusz i Bożena i Włodarczykowie to tylko niektórzy bohaterowie nowego cyklu filmów dokumentujących twórczość wybitnych architektów Górnego Śląska!

Projekt „Portrety filmowe architektów Górnego Śląska drugiej połowy XX wieku" realizowany jest przez Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej. Jak tłumaczą autorzy, celem inicjatywy jest nie tylko zaprezentowanie dziedzictwa architektonicznego regionu, ale także sylwetek jego twórców, złożonych życiorysów i osobowości projektujących tu architektów. Nagrania, zrealizowane przez Zespół badawczy „Reflektory”, obejmują wspomnienia autorów z lat dzieciństwa, młodości, okupacji i czasów powojennych. Ukazują też utrwalone na taśmie prywatne archiwalia: fotografie, dokumenty, pamiątki. Zebrany materiał został opracowany w dwóch formach: kilkugodzinnych notacji filmowych oraz 40-minutowych portretów.

Czytaj też: Niemczyk – ostatni buntownik architektury: film Marcina Zasady i Marcina Nowaka |

Dotychczas powstało pięć dokumentów, poświęconych Stanisławowi Niemczykowi, Markowi i Ewie Dziekońskim, Jerzemu Witeczce, Januszowi i Bożenie Włodarczykom, a także Tadeuszowi Baruckiemu, który opowiada o osiągnięciach światowej architektury po 1945 roku. Można je obejrzeć m.in. na kanale Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej na YT.

Kościół św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach. Skrót portretu Stanisława Niemczyka

Stanisław Niemczyk (1943-2019) jeden z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych twórców polskiej architektury współczesnej. Urodzony w Czechowicach-Dziedzicach, ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej(1968), większość życia zawodowego i rodzinnego związał z Tychami. Od 1968 roku pracował w Biurze Projektów Budownictwa Ogólnego „Miastoprojekt Tychy”, a od 1985 w prywatnych spółkach projektowych: „ARCH SiM” oraz „ARS Architektura”. Jako architekt, artysta i człowiek czerpał siłę z wiary, poszukiwał inspiracji w pięknie natury, kultywował tradycyjne sposoby budowania. Jego indywidualny styl odnajdujemy w zaprojektowanych przez niego obiektach mieszkalnych, usługowych oraz licznych budowlach sakralnych.

Architekci Marek i Ewa Dziekońscy. Portret filmowy

Marek i Ewa Dziekońscy są jedną z par architektów, którzy wspólnie z Hanną Adamczewską-Wejchert i Kazimierzem Wejchertem, Marią i Andrzejem Czyżewskimi oraz Bożeną i Januszem Włodarczykami współtworzyli w drugiej połowie XX wieku miasto Nowe Tychy.

Architekt Jerzy Witeczek. Portret filmowy

Jerzy Witeczek (1941) architekt i nauczyciel akademicki, profesor Politechniki Śląskiej, jeden z twórców Śląskiej Szkoły Architektury. Autor ponad 150 zrealizowanych obiektów w kraju i zagranicą. Laureat blisko trzydziestu nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i zagranicznych. Jeden z pierwszych po wojnie architektów o prawdziwie śląskich korzeniach.

Architekci Janusz i Bożena Włodarczykowie. Portret filmowy

Janusz i Bożena Włodarczykowie znane w Tychach małżeństwo architektów. Na zaproszenia Kazimierza i Hanny Wejchertów z końcem lat 50. XX wieku przybyli na Górny Śląsk, gdzie swoje życie zawodowe i prywatne związali z budową nowych Tychów. Ich wspólne projekty i realizacje obiektów: szkolnych, mieszkaniowych, usługowo-handlowych, a także sakralnych na trwale wpisały się w krajobraz miasta i wielu innych miast województwa śląskiego.

Architekt Tadeusz Barucki. Portret filmowy

Tadeusz Barucki (1922) architekt i historyk sztuki badający, dokumentujący i popularyzujący osiągnięcia światowej architektury w Polsce oraz promujący polską architekturę na świecie. Dzięki wieloletniej i bliskiej przyjaźni z Henrykiem Buszko, Aleksandrem Frantą oraz Jerzym Gottfriedem był częstym gościem na Śląsku, doskonale znał tamtejsze środowisko architektoniczne, a powstająca śląska architektura była mu bardzo bliska.