SARP U40 we Wrocławiu: Nowa rzeczywistość

i

Autor: Archiwum Architektury Większość wydarzeń 4. Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Architektów SARP U40 odbędzie się w Muzeum Architektury we Wrocławiu

SARP U40 we Wrocławiu: Nowa rzeczywistość

2022-04-19 15:42

W dniach 22-23 kwietnia pod hasłem „Nowa rzeczywistość” odbędzie się we Wrocławiu czwarte Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronatem medialnym wydarzenia.

Ogólnopolskie Spotkania Młodych Architektów SARP U40 zostały zainicjowane w 2018 roku. Od tej pory odbyły się już trzy edycje: w Szczecinie, Lublinie i Katowicach. Po wymuszonej pandemią przerwie tegoroczna, czwarta odsłona wydarzenia będzie miała miejsce we Wrocławiu. Przez dwa dni uczestnicy dyskutować będą nie tylko o sprawach istotnych z punktu widzenia młodych architektów działających w lokalnych strukturach SARP, ale też całego środowiska projektowego w kontekście wojny w Ukrainie czy współpracy z samorządami. Będzie też o komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, między poszczególnymi oddziałami stowarzyszenia, która – jak piszą w programie organizatorzy – wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nic nie zmieniło się od ostatnich warsztatów, jest nawet gorzej. Rozwiążmy to w końcu – apelują. Zwracają też uwagę na potrzebę wzmocnienia opiniotwórczej roli SARP: Często władze proszą o opinię, ale jeszcze częściej nie uznają nas za miarodajną stronę w dyskusji. Pokazuje to chociażby ostatnia walka wrocławskiego stowarzyszenia o zachowanie takich obiektów jak Stadion Olimpijski czy Solpol. Co możemy zrobić, aby wzmocnić naszą pozycję jako ciała opiniotwórczego w dyskusjach o sprawach ważnych dla naszych miast? I jakie narzędzia należy przyjąć do wypracowania spójnego, wewnątrzśrodowiskowego stanowiska do komunikowania na zewnątrz?

Czytaj też: Wrocławski SARP w proteście przeciw wyburzeniu Solpolu, budynku ZETO i Basenu Olimpijskiego |Dyskusjom i prelekcjom SARP U40 towarzyszyć będą spotkania w mniej formalnej atmosferze, wspólne wyjścia na miasto i wycieczki, w tym zwiedzanie osiedla Nowe Żerniki. Bo – jak tłumaczy Rafał Pieszko, koordynator wrocławskiego wydarzenia, a zarazem członek zarządu SARP Wrocław – integracja architektów działających w ramach stowarzyszenia to kolejne, ważne wyzwanie na przyszłość. Będziemy rozmawiać o problemach zauważalnych podziałów i rozłamów. Przedyskutujemy postpandemiczną rzeczywistość, która wyhamowała naszą komunikację, oddziałową skuteczność i zaangażowanie. Mimo ogólnego wrzenia w ostatnim czasie, cieszymy się, że wkrótce będziemy mogli się spotkać i wspólnie odpowiedzieć sobie na wiele pytań – podkreśla. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronatem medialnym Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Architektów SARP U40. Zespół redakcyjny podczas wydarzenia reprezentować będzie nowa sekretarz redakcji Magda Mojduszka.

4. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40Kiedy: 22-23 kwietnia 2022 rokuGdzie: Wrocław

ZAPISZ SIĘ