Architektura MuratorWydarzeniaSpotkanie z Mistrzem – Andrzej M. Chołdzyński

Spotkanie z Mistrzem – Andrzej M. Chołdzyński

Krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Spotkanie z Mistrzem”. 24 stycznia bohaterem wieczoru będzie Andrzej M. Chołdzyński.

Spotkanie z Mistrzem – Andrzej M. Chołdzyński
Siedziba Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Andrzej M. Chołdzyński jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Studiował również na Université Paris Sorbonne oraz w Ecole d’Architecture Paris la Seine. Pracownie architektoniczne prowadzi jednocześnie we Francji oraz w Polsce. W 2000 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, jest laureatem kilkudziesięciu nagród i wyróżnień architektonicznych. Do jego najważniejszych realizacji należą siedziba Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (2000, wspólnie ze Stanisławem Fiszerem), Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej (2014), budynek biurowo-usługowy Nowy Świat 2.0 (2015), trzy stacje I linii i siedem II linii metra w Warszawie (2005-2015) czy rozbudowa i przebudowa domu towarowego „Cedet” w Warszawie (2018).

Wykład jest częścią cyklu „Spotkanie z Mistrzem” organizowanego w krakowskim Oddziale SARP od 2013 roku. W ramach cyklu prezentowana jest twórczość architektoniczna najwybitniejszych przedstawicieli polskiej architektury.

Wykład odbędzie się w czwartek, 24 stycznia 2019, o godz. 18.00, w Galerii Architektury SARP przy placu Szczepańskim 6 w Krakowie.

Spotkanie z Mistrzem – Andrzej M. Chołdzyński
Andrzej M. Chołdzyński; fot. Piotr Krajewski
Modelowe osiedle na krakowskich Klinach – wyniki konkursu! Pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński zwyciężyła w konkursie na projekt osiedla Spacerowa, które planowane jest na Klinach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. To kolejne zwycięstwo tego biura w konkursie na modelowe osiedle organizowanym przez BGK Nieruchomości.
Rozmowa z Andrzejem M. Chołdzyńskim, współautorem koncepcji II linii metra Jako zwolennika filozofii neoplatońskiej interesuje mnie architektura i sztuka dążąca do Absolutu – mówi Andrzej M. Chołdzyński, współautor koncepcji II linii metra.
Renesansowa triada - o projekcie centralnego odcinka II linii metra Andrzej M. Chołdzyński Wiodącą ideą było stworzenie przestrzeni użytkowej stanowiącej syntezę architektoniczną funkcji, malarstwa i elementów rzeźbiarskich w połączeniu z technologią i konstrukcją. Jednym z założeń realizacji takiej renesansowej triady był pomysł współpracy z artystą, malarzem światowej sławy mającym doświadczenie i zmysł projektowania w przestrzeni miejskiej – pisze główny autor projektu.
Wnętrze architekta - Andrzej Chołdzyński Wnętrze architekta to cykl filmów poświęconych postaciom znanych architektów, produkowany przez Centrum Łowicka. W kolejnym odcinku przedstawiono sylwetkę Andrzeja Chołdzyńskiego, odpowiedzialnego za projekty wielu warszawskich realizacji m.in. Giełdy Papierów Wartościowych, stacji I linii metra: plac Wilsona, Wawrzyszew i Młodziny, projektu centralnego odcinka II linii metra oraz koncepcji przebudowy domu towarowego "Smyk".