Architektura MuratorRealizacjeCentrum Innowacji w Lublinie

Centrum Innowacji w Lublinie

W budynku mieszczą się laboratoria i pracownie wykorzystywane przez wszystkie wydziały Politechniki Lubelskiej. Rytm pilastrów i gzymsów z kortenowskiej blachy oraz surowe wnętrza sprawiają, że kojarzy się on ze współczesną fabryką – pisze Tomasz Michalak.

Centrum Innowacji w Lublinie
Widok od południowego zachodu. Dzięki usytuowaniu budynku w obniżeniu terenu pomieszczenia na najniższych kondygnacjach są doświetlone. Fot. Piotr Krajewski
Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki LubelskiejLublin, ul. Nadbystrzycka 36/44
Autorzyarchitekt Andrzej M. Chołdzyński, Generalny Projektant dla AMC Andrzej M. Chołdzyński
Współpraca autorskaarchitekt Artur Chołdzyński
Współpracaarchitekci Radosław Gawryś, Andrzej Kazulak, Michał Kowalczyk, Tomasz Szaniawski, Andrzej Witek
InwestorPolitechnika Lubelska
Powierzchnia terenu22142.0 m²
Kubatura121348.0 m³
Projekt konkursowy2008
Projekt2008–2010
Data realizacji (początek)2010
Data realizacji (koniec)2014
Koszt inwestycji79 000 000 PLN

Kampus Politechniki Lubelskiej, położony na opadającej ku Bystrzycy skarpie, zaprojektowany został na początku lat 70. XX wieku na podstawie konkursowego opracowania lokalnego Miastoprojektu pod kierunkiem Stanisława Fijałkowskiego, Jerzego Androsiuka, Rity i Tadeusza Nowakowskich. Nowe budynki powstające wśród prostych modernistycznych brył powoli zacierają zaplanowany wówczas układ przestrzenny. Na tym tle wyróżnia się gmach Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii. Rozstrzygnięty w 2007 roku konkurs architektoniczny wygrała pracownia Heinrich Wörner Ramsfjell Architekturstädtebau z Dortmundu, której nie udało się doprowadzić do realizacji projektu. Ogłoszono więc kolejny konkurs, w którym zwyciężyła firma AMC Andrzej M. Chołdzyński. Budynek zlokalizowany jest w północnej części kampusu.

Centrum Innowacji w Lublinie
Kładka i biegnąca po łuku pochylnia prowadzące do głównego wejścia. Fot. Piotr Krajewski

Prosta, pięciokondygnacyjna bryła została usytuowana w obniżeniu terenu. Dzięki temu udało się doświetlić pomieszczenia na najniższych kondygnacjach, a sam budynek nie przytłacza otoczenia. Na ponad 22 000 m2 powierzchni mieszczą się laboratoria i pracownie dydaktyczne wykorzystywane przez wszystkie wydziały uczelni. Żelbetowe kładki prowadzą do surowego wnętrza, kojarzącego się ze współczesną fabryką. Efekt ten osiągnięto bez sztucznych dekoracji. Ściany wewnętrzne wykonano z betonowych, nietynkowanych bloczków, a instalacje poprowadzono pod stropami bez maskujących je sufitów podwieszanych. Czarna ślusarka wewnętrzna dzięki przeszkleniom zapewnia wgląd do pomieszczeń wypełnionych kolorowymi karoseriami nowatorskich pojazdów, skomplikowaną aparaturą badawczą, ramionami przemysłowych robotów. Wkrótce te innowacyjne dzisiaj przedmioty zostaną zastąpione nowszymi, których przeznaczenia trudno przewidywać. W przeciwieństwie do logicznego w formie i idei budynku Centrum, noszącego widoczne znaki nadchodzącej ponadczasowości.

Centrum Innowacji w Lublinie
Ściany jednego z dwóch długich korytarzy wykonano z betonowych, nietynkowanych bloczków, a instalacje poprowadzono pod stropami nie maskując ich podwieszanymi sufitami. Fot. Piotr Krajewski

Budynek wraz ze swoją wielowarstwową funkcją i symboliką oraz zastanym kontekstem historyczno-kulturowym wprowadził nas w odniesienia epoki oświecenia i początków europejskiej architektury industrialnej. Architektoniczne utopie i realizacje Nicolas'a Ledoux i Étienne'a-Louisa Boulee były, w połączeniu z estetyką minimalizmu, głównymi źródłami inspiracji. Andrzej M. Chołdzyński

Tagi:
Rezydencja Ogród Saski w Lublinie: nowy projekt MTA Architekci W samym centrum Lublina, między ulicami Wieniawską, Jasną, Ewangelicką oraz Jana Karskiego, planowany jest zupełnie nowy kwartał. Zespół, pod nazwą Rezydencja Ogród Saski, zaprojektowała warszawska pracownia MTA Architekci.
Morwowa Tower w Lublinie Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja budynku Morwowa Tower w Lublinie. Projekt 18-kondygnacyjnej wieży opracowały wspólnie biura z Polski i Chin, w tym lokalne studio Kożuchowski Architekci i MAG Architekci z Warszawy.
WZORY LUBLINA: seria patternów inspirowanych detalami miasta Detale ikonicznych budynków Lublina stały się inspiracją dla architekta krajobrazu Tomasza Smutka do opracowania specjalnej kolekcji wzorów. Projekt powstał w ramach stypendium prezydenta Lublina.
Osiedle Słowackiego w Lublinie Lubelskie osiedle Słowackiego to pierwsza w Polsce realizacja humanistycznej wizji zespołu mieszkaniowego opartego o stworzoną przez Oskara Hansena ideę Linearnego Systemu Ciągłego.
Muzeum Ziem Wschodnich w Lublinie – wyniki konkursu Warszawska pracownia WXCA we współpracy z nowojorskim biurem Ralph Appelbaum Associates zwyciężyła w konkursie na projekt Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie. Na potrzeby nowo utworzonej placówki przeznaczono zabytkowy Pałac Lubomirskich.
Lublin: alternatywne opowieści o mieście Co wybieramy z bogatego zasobu naszej przeszłości, by opowiadać o mieście? Jakie narracje tworzymy, by dać poczucie przynależności i tożsamości mieszkańcom? Jakie oblicze miasta w ten sposób pokazujemy? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć badacze i animatorzy kultury na seminarium z cyklu Potencjał dziedzictwa.