Architektura MuratorWydarzeniaSteven Holl we Wrocławiu!

Steven Holl we Wrocławiu!

Steven Holl od lat konsekwentnie sprzeciwia się cyfryzacji pracy architekta. Jego podejście do projektowania opiera się na założeniu, iż budynki mające posiadać znamiona sztuki mogą wyjść wyłącznie spod ludzkiej ręki.

Steven Holl we Wrocławiu!
Sala koncertowa w Ostrawie, proj. Steven Holl Architects, w trakcie realizacji; il. serwis prasowy

Dziś, gdy praktyka architektoniczna zmienia się niezwykle dynamicznie, a wszystkie zagadnienia związane z kreatywnością i produkcją przyspieszyły do poziomu niemającego precedensu, standardowe narzędzia pracy architekta pozostają pod ciągłym wpływem technologii.  Ta zmiana wywołuje szereg interesujących pytań dotyczących kształtu naszego otoczenia i potencjału architektury, postrzeganej przede wszystkim jako forma sztuki. Zaangażowanie w proces projektowy narzędzi cyfrowych jest z pewnością ułatwieniem dla architektów, niemniej jednak eliminacja pracy manualnej zmienia ostateczny wygląd budynków oraz wpływa na sposób w jaki są postrzegane i odczuwane przez odbiorców. Połączenie ręka-umysł pozwala uzyskać subtelności i niuanse koloru, materiałów, światła i przestrzeni, których nie sposób osiągnąć projektując za pomocą komputera.

Czytaj też: Steven Holl, Written in Water |

Steven Holl w swojej praktyce od czterdziestu lat sprzeciwia się temu, pozornie wszechobecnemu, trendowi cyfryzacji. Jego podejście do projektowania opiera się na założeniu, iż budynki mające posiadać znamiona sztuki mogą wyjść wyłącznie spod ludzkiej ręki. Sam proces nazywa myślowo-wykonawczym duetem.
Holl maluje akwarele na każdym etapie realizacji budynku: od pomysłu po skończony obiekt. Tworzy je w domowej pracowni, znajdującej się w Rhinebeck, bądź w jednym z dwóch nowojorskich biur.

Teraz jego prace możemy obejrzeć na wystawa „Steven Holl. Making Architecture” prezentowanej w Muzeum Architektury we Wrocławiu do 22 sierpnia. Ekspozycja została zorganizowana przez Steven Myron Holl Foundation, Galerię Sztuk Pięknych i Gabinet Architektury w Ostrawie oraz Muzeum Architektury we Wrocławiuprzy wsparciu ministerstwa kultury Republiki Czeskiej, Miasta Ostrawy i Ambasady Stanów Zjednoczonych w Pradze. Patronat honorowy objęli nad nią prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i prezydent Ostrawy Tomáš Macura.

Wystawa „Steven Holl. Making Architecture”
Kiedy:
11 czerwca – 22 sierpnia 2021 roku
Gdzie: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Nowa filharmonia w Ostrawie według Konior Studio
Nowa filharmonia w Ostrawie według Konior Studio Do udziału w konkursie na projekt nowej siedziby filharmonii władze Ostrawy zaprosiły trzy pracownie: Steven Holl Architects, Konior Studio i Henning Larsen Architects. Polski zespół zaproponował obiekt w formie przeskalowanej oranżerii wkomponowanej w istniejący park.
Kinder Building przy Museum of Fine Arts w Houston Pod względem rozwiązań technicznych na szczególną uwagę zasługuje konstrukcja półprzeźroczystej fasady oraz wielokrzywiznowego zadaszenia. O Nancy and Rich Kinder Museum Building MFAH w Houston projektu Steven Holl Architects pisze Radosław Stach.
Steven Holl, Written in Water Akwarele Holla, mimo ich roboczego, użytkowego charakteru podobnie jak szkice Alvaro Sizy, nadają się prosto pod szkło. Fascynujące jest obserwowanie, jak rodzą się pomysły, jak Holl do nich powraca, jak pracuje nad nimi, by doprowadzić je do stadium, w którym rozpoznajemy jego zrealizowane budynki – recenzja Barbary i Oskara Grąbczewskich.