Architektura MuratorWydarzeniaW 2024 roku Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny [NOWE WIZUALIZACJE]

W 2024 roku Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny [NOWE WIZUALIZACJE]

Pięć podmiotów zgłosiło się w przetargu na przebudowę środkowej części pl. Defilad według projektu A-A Collective. Przed głównym wejście do Pałacu Kultury już w 2024 pojawią się drzewa i trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych!

W 2024 roku Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny [NOWE WIZUALIZACJE]
Plac Centralny w Warszawie, proj.  A-A Collective

Projekt przebudowy fragmentu placu Defilad na osi ulicy Złotej, noszącego roboczą nazwę plac Centralny, został wyłoniony w konkursie architektonicznym z 2018 roku. Spośród 42 nadesłanych prac jury pod przewodnictwem architektki miasta Marleny Happach wybrało pięć najlepszych, które następnie poddano konsultacjom społecznym. Opinie mieszkanek i mieszkańców miały się stać głosem doradczym dla jury i projektantów. Konflikty narosłe wokół planowanego zagospodarowania placu Defilad nie pozwoliły władzom miasta podjąć w tym przypadku arbitralnej decyzji. Po pierwsze pod wnioskiem o konsultacje w kwestii przyszłości placu podpisało się ponad 1000 osób. Po drugie to miejsce niezwykle istotnych wydarzeń i procesów, nie tylko tych historycznych, ale też współczesnych. Dla wielu warszawiaków jest symbolem konfliktu między tym, co narzucone z góry a tym, czego potrzebuje zwykły człowiek. Angażując w przedsięwzięcie potencjalnych użytkowników, chcieliśmy pokazać, że tylko siłą wspólnej energii jesteśmy w stanie pokonać bezwład i marazm – tłumaczyła „A-m” Marlena Happach.

Czytaj też: Pracownia Foster + Partners poprawi Ścianę Wschodnią |

Dopiero po konsultacjach przy Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego powstała komisja, która prowadziła negocjacje z pięcioma zespołami architektów.Ostatecznie zwyciężyła koncepcja pracowni A-A Collective w składzie: Zygmunt Borawski, Srdjan Zlokapa i Martin Marker Larsen. Nie chcemy tworzyć kolejnej kamiennej pustyni. Uważamy, że koncerty, manifestacje, targi, gry miejskie, spektakle mogą być organizowane w przestrzeni, która łączy w sobie elementy parku i placu. Latem plac będzie działał jako rozległy obszar zabawy i wypoczynku. W zimie zaś jako park, którego widoki będą łagodziły mroźny krajobraz stolicy – mówili architekci.

W 2024 roku Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny [NOWE WIZUALIZACJE]
Plac Centralny w Warszawie, proj.  A-A Collective

Wybrany projekt uległ następnie rozwinięciu, ale główna idea pozostała ta sama: niesymetryczne rozmieszczenie chodników i zieleni stanowić będzie „fantomową” mapę po nieistniejącym mieście. Nawierzchnie z bruku przypominać mają układ dawnych ulic, a trawniki będą mieć obrysy przedwojennych kamienic.

Przy samym wejściu na plac, od strony ulicy Marszałkowskiej i nowo budowanego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, znajdzie się staw o powierzchni 140 m², który zostanie obłożony białym marmurem. Jego forma będzie odzwierciedlać kształt jednego z historycznych dziedzińców zburzonych kamienic czynszowych. Kamienna trybuna honorowa zostanie rozebrana, a po wypiaskowaniu ponownie złożona, ale w nowym miejscu, bliżej Marszałkowskiej. Lekko przykryta przez roślinność straci swój autorytarny wygląd i uzyska ludzki wymiar. A wraz z nią cały plac – wyjaśniają architekci.

Czytaj też: Wiecha na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: nowe zdjęcia z budowy MSN |

27 września stołeczny Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na realizację placu Centralnego, o powierzchni ponad 23 tys. m². Wpłynęło 5 ofert, które mieszczą się w przedziale od 61,2 do 73,7 mln zł. ZDM rozpoczął już analizę nadesłanych propozycji, a rozstrzygnięcie powinno zapaść w ciągu kilku tygodni. Od momentu podpisania umowy wybrany wykonawca będzie miał na realizację ok. 14 miesięcy.

Zgodnie z wytycznymi, nawierzchnia placu Centralnego zostanie wykonana z sześciu różnych rodzajów kamienia. Obrysy dawnych budynków mają być ułożone z wielkoformatowych płyt w odcieniach szarym i czerwonym, a dziedzińce wybrukowane kostką granitową pochodzącą z „uwolnionych” miejsc na placu Defilad. W nowej przestrzeni znajdą się trawniki o łącznej powierzchni ponad 3,3 tys. m², a także 70 drzew, w tym robinie akacjowe, jesiony, glediczje, derenie, grujeczniki, miłorzęby i magnolie. Całość uzupełnią elementy małej architektury. Pojawi się m.in. ponad 40 ławek, pojedyncze krzesła, kwadratowe ławy wieloosobowe oraz półokrągłe siedziska wokół drzew.

Ratusz przewiduje, że nowy plac może zostać udostępniony mieszkańcom w pierwszej połowie 2024 roku. Wcześniej, bo w 2023 roku, ma się zakończyć budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Plac Centralny z zielenią, nowymi budynkami MSN i TR Warszawa oraz atrakcyjnym programem kulturalnym będzie pełnić ważną społeczną funkcję, uatrakcyjni ścisłe centrum miasta. Powstanie swoisty palimpsest z historią Warszawy zapisaną symbolicznie w nawierzchni placu brukiem i zielenią – zapowiada Marlena Happach.

W 2024 roku Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny [NOWE WIZUALIZACJE]
Plac Centralny w Warszawie, proj.  A-A Collective
W 2024 roku Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny
Plac Centralny w Warszawie, proj.  A-A Collective
W 2024 roku Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny
Plac Centralny w Warszawie, proj. A-A Collective
W 2024 roku Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny
Plac Centralny w Warszawie, proj. A-A Collective
W 2024 roku Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny
Plac Centralny w Warszawie, proj. A-A Collective
Władze Warszawy rozstrzygnęły konkurs na zagospodarowanie rejonu ulic Złotej i Zgoda w samym centrum miasta Stołeczny ratusz rozstrzygnął kolejny konkurs na zmiany w samym sercu miasta – w rejonie ulic Złotej i Zgoda. To kolejny etap tworzenia Nowego Centrum Warszawy.
Chmielna odNowa: wyniki konkursu architektonicznego Władze m.st. Warszawy ogłosiły wyniki konkursu na nowe zagospodarowanie ulicy Chmielnej, na jej najbardziej reprezentacyjnym odcinku, od Nowego Światu do pasażu Wiecha. Pierwszą nagrodę zdobyło biuro RS Architektura Krajobrazu, drugą ARE Stiasny/Wacławek, a trzecią Diana Polkowska Pracownia Projektowa.
Tagi:
Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949. Jak naprawdę wyglądała odbudowa stolicy? Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Budynek Olbrachta 24 w Warszawie Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
O zespole Varso Place Grzegorz Buczek Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Nowy biurowiec MSZ w alei Armii Ludowej w Warszawie Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.
Opera o odbudowie Warszawy na motywach bestsellerowej książki Grzegorza Piątka! Sinfonia Varsovia wraz z instytucjami partnerskimi pracuje nad pierwszą operą warszawską. Libretto oparte będzie na książce „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka.