Fragment mozaiki Stefana Knappa na ścianie Auli Uniwersyteckiej w Toruniu

i

Autor: Pko / domena publiczna Fragment mozaiki Stefana Knappa na ścianie Auli Uniwersyteckiej w Toruniu

Mozaika Stefana Knappa

Z fasady auli UMK w Toruniu znika słynna mozaika Stefana Knappa. Co się z nią stanie?

2023-08-02 10:27

Efektowne panneau autorstwa Stefana Knappa stało się jednym z symboli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kompozycja inspirowana Układem Słonecznym i symboliką ciał niebieskich jest właśnie domontowana.

Spis treści

  1. Mozaika Knappa w Toruniu
  2. Gdzie znajdują się prace Stefana Knappa?

Mozaika Knappa w Toruniu

Mozaikę dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Stefan Knapp zaprojektował i stworzył w swojej angielskiej pracowni w latach 70. Składało się na nią 255 kwadratowych elementów wykonanych przez artystę w autorskiej technice emaliowania stali. Panneau przedstawia symboliczny układ ciał niebieskich z zegarem słonecznym i portretem Kopernika. Zamontowano je na głównej fasadzie auli UMK w Toruniu w 1973 roku. Dziś, po pięćdziesięciu latach, ozdobne płyty są demontowane. Powrócą jednak po renowacji. Mozaika jest odświeżana przez pracowników i studentów naszego Wydziału Sztuk Pięknych, z pewnością będzie gotowa do 12 września na Światowy Kongres Kopernikański – mówi „A-m” Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy uczelni.

Stefan Knapp w trakcie pracy nad dekoracyjnym panneau dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

i

Autor: Archiwum rodzinne / Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu / źródło: https://portal.umk.pl Stefan Knapp w trakcie pracy nad dekoracyjnym panneau dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Gdzie znajdują się prace Stefana Knappa?

Stefan Knapp (1921-1996) urodził się w Biłgoraju. W czasie II wojny światowej trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie służył jako pilot RAF-u. Po 1945 roku pozostał na emigracji. Studiował w Slade, Central School of Art i Royal Academy w Londynie. Z czasem zaczął tworzyć wielkoformatowe kompozycje według opracowanej przez siebie techniki emaliowania stali. Uznanie przyniosła mu realizacja na budynku jednego z terminali londyńskiego lotniska Heathrow. W podobny sposób ozdobił też m.in. centra handlowe w Paramus w New Jersey i na Manhattanie w Nowym Jorku, budynek Shella w Londynie, gmach Unilever w Hamburgu czy St. Anne’s College w Oksfordzie. Mozaiki Stefana Knappa można spotkać też w Polsce, oprócz auli uniwersyteckiej w Lublinie znajdziemy je w atrium olsztyńskiego planetarium i na stacji metra „Wilanowska” w Warszawie. W opublikowanym tuż po śmierci artysty artykule wspomnieniowym Magazyn „The Times” napisał, że Knapp stworzył podwaliny pod organizujący się Wydział Emalierstwa w Royal College of Art, który będzie kształcił jego następców.

Mozaika Stefana Knappa na ścianie Auli Uniwersyteckiej w Toruniu

i

Autor: Pko Mozaika Stefana Knappa na ścianie Auli Uniwersyteckiej w Toruniu
Mozaika autorstwa Stefana Knappa na fasadzie Auli UMK w Toruniu

i

Autor: Andrzej Romański / Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu / źródło: https://portal.umk.pl Mozaika autorstwa Stefana Knappa na fasadzie Auli UMK w Toruniu

Czytaj też: Kultowe ośrodki wypoczynkowe w Polsce: 21 wyjątkowych domów wczasowych, schronisk i sanatoriów |