Zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu dostępne on-line!

i

Autor: Archiwum Architektury Ośrodek wypoczynkowy w Szklarskiej Porębie, architekt Molicki Witold Jerzy, 1967, elewacja boczna (wariant)

Zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu dostępne on-line!

2020-12-16 14:04

Szkice, rysunki architektoniczne, modele i teksty m.in. Bohdana Lacherta, Macieja Nowickiego, Jerzego Sołtana czy Heleny i Szymona Syrkusów to tylko część z bogatych zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, które możecie znaleźć w wirtualnym archiwum placówki.

W 2019 roku, dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Architektury we Wrocławiu rozpoczęło udostępnianie swoich zasobów. W pierwszym etapie digitalizacja objęła projekty architektoniczne, modele, zdjęcia i teksty związane z twórczością wybitnych polskich architektów XX wieku, m.in. Bohdana Lacherta, Macieja Nowickiego, Andrzeja Frydeckiego, Marii i Witolda Molickich, Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego czy Stefana Müllera. Dotąd udało się udostępnić kilka tysięcy dokumentów. Większość z nich nie była do tej pory publicznie prezentowana.

Jak skorzystać z wirtualnego archiwum Muzeum Architektury?

Aby przeszukać zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu, wystarczy wejść w zakładkę Kolekcja na stronie placówki i skorzystać z zamieszczonej tam wyszukiwarki, która działa na zasadzie przeglądarki internetowej. W trakcie wpisywania poszukiwanego tematu (nazwiska architekta bądź adresu) pojawią się podpowiedzi, które mogą pomóc w znalezieniu danego obiektu, osoby lub miejscowości. W zakładce znajdują się również materiały do pobrania – kompletne bazy danych z działów polskiej architektury międzywojennej i architektury współczesnej.Celem projektu było również dostosowanie udostępnianych obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przy wybranych materiałach znajdują się więc audiodeskrypcje przygotowane we współpracy z Fundacją Katarynka. Istnieje również możliwość automatycznego powiększania ilustracji i towarzyszących im opisów.Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wybrane obiekty z kolekcji  Muzeum Architektury