Zdrowie publiczne a wyzwania architektoniczne: webinar „Architektury-murator”

i

Autor: Archiwum Architektury

Zdrowie publiczne a wyzwania architektoniczne [WIDEO]

2021-02-17 13:56

Publikujemy nagranie webinarium „Zdrowie publiczne a wyzwania architektoniczne”. Wymagania prawne, zasady projektowania i przykłady wzorcowych rozwiązań omówiają Maciej Morawski z działu Professional firmy Dyson na terenie Polski oraz Anna Dąbrowicz, projektantka instalacji sanitarnych w Biurze Projektów SANMED.

Jak poprawić komfort użytkowania toalet w obiektach użyteczności publicznej? Jak zmieniało się podejście do zasad higieny na przestrzeni lat? I jakie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w czasach epidemii koronawirusa i zwiększonej odpowiedzialności za środowisko naturalne. Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielili Maciej Morawski, przedstawiciel działu Professional firmy Dyson na terenie Polski oraz Anna Dąbrowicz projektantka instalacji sanitarnych w Biurze Projektów SANMED podczas specjalnego webinaru, który odbył się 23 lutego.

Czy w obiektach użyteczności publicznej można pogodzić wysoki standard higieny z ekologią? |• Kompaktowe łazienki w hotelu Autor Rooms: rozmowa z Mateuszem Baumillerem |• Toalety publiczne w Polsce: TOP 5 |

W trakcie spotkania omówione zostały wymagania prawne, zasady projektowania i przyzwyczajenia użytkowników, zaprezentowano skutki złego projektu i przykłady wzorcowych rozwiązań dla łazienek publicznych. Poniżej prezentujemy zapis webinaru oraz szczegółowe informacje o rozwiązaniach firmy Dyson.

Mniej znaczy więcej, czyli o rozwiązaniach higienicznych Dyson  w obiektach użyteczności publicznej

Społeczeństwo bardzo chętnie spędza wolny czas w obiektach użyteczności publicznej takich jak na przykład centra handlowe. Przestrzenie te oferują nie tylko okazje zakupowe, ale też  coraz częściej stają się miejscem spotkań i platformą rozrywki dla całych rodzin, przyjaciół czy znajomych. Architekci prześcigają się w pomysłach na to, jak poprawić komfort użytkowania toalet w obiektach użyteczności publicznej. Stosują innowacyjne koncepcje i rozwiązania, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie i są odpowiednie  zarówno do małych, jak i dużych przestrzeni. Nie ma więc  najmniejszych wątpliwości co do tego, że w dzisiejszych czasach projektowanie przestrzeni publicznych to duże wyzwanie użyteczne i estetyczne.Użytkownicy mają coraz wyższe wymagania dotyczące elegancji i funkcjonalności, w szczególności takich miejsc jak toalety. W obecnej sytuacji pandemicznej odwiedzający  takie miejsca jak centra handlowe zwracają baczną uwagę na higienę. Ponieważ handel jest dopuszczony w ścisłym reżimie higienicznym, mycie i suszenie rąk jest nie tylko dobrą praktyką, ale wręcz wymogiem bezpiecznych zakupów. Coraz więcej osób zwraca przy tym uwagę na skuteczność  oraz stylistykę i wykonanie urządzeń, z których mają korzystać.

Liczy się dobra praktyka

Właściwe mycie i suszenie rąk to nie tylko mądry nawyk i dobra, codzienna praktyka każdego z nas,  dziś to także wymóg higieniczny chroniący nasze zdrowie. Suszenie rąk po umyciu jest kluczowe, ponieważ to właśnie na wilgotnej skórze pozostaje najwięcej bakterii. Sam strumień powietrza suszarki nie wystarczy, aby nasze dłonie były czyste. Owszem, będą suche, ale w przestrzeniach użyteczności publicznej, szczególnie w obecnych czasach, istotnym aspektem jest  to, aby były wolne od bakterii i wirusów. Wychodząc na przeciw tym oczekiwaniom, Dyson zastosował w suszarkach do rąk filtry HEPA, które wychwytują zanieczyszczenia w powietrzu wykorzystywanym do suszenia w 99,95%, w tym bakterie i wirusy.  W ten sposób umyte dłonie są traktowane oczyszczonym  powietrzem, a po wyjściu z toalety są naprawdę suche i czyste.

Skuteczne suszenie – przede wszystkim

Suszenie dłoni może być naprawdę skuteczne i przyjemne. Proste z wyglądu urządzenia  kryją w sobie moc wyjątkowych innowacji. Rozwiązania zastosowane w suszarkach Dyson dla toalet w obiektach użyteczności publicznych to optymalne propozycje higieniczne. Suszarki są funkcjonalne i intuicyjne w użyciu, a rozwiązania w nich zastosowane w szczególny sposób dbają  o skórę dłoni. Całkowity czas suszenia przebiega bardzo sprawnie i trwa, w zależności od rodzaju urządzenia, maksymalnie do 14 sekund. Dłonie są suche i czyste dzięki wykorzystaniu higienicznego działaniu filtra HEPA, który specjalnie oczyszcza powietrze tak, aby mokre powierzchnie miały kontakt  jedynie  z czystym powietrzem. Nie bez znaczenia dla korzystających z toalet jest fakt, że suszarki działają bezdotykowo, co niewątpliwie zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Krótki cykl suszenia to niewątpliwie także korzyści  ekonomiczne i ekologiczne. Umyte dłonie są traktowane czystym, silnym strumieniem  powietrza,  który ściąga z dłoni wodę, a nie wysusza skórę poprzez działanie gorącego powietrza.

Suszenie  może być eko

Czy można powiązać suszenie rąk z rozwiązaniami ekologicznymi? Suszarki Dyson powstały z myślą o wykorzystaniu  ekologicznych możliwości wspierających ochronę środowiska,  realnie wpływających na zmniejszenie zużycia wody, prądu oraz emisji dwutlenku węgla. Alternatywą dla elektrycznych suszarek do rąk w toaletach publicznych są najczęściej papierowe ręczniki.  Jednak w porównaniu z nimi, suszarka do rąk Dyson jest rozwiązaniem bez wątpienia bardziej ekologicznym ze względu na brak odpadów w postaci zużytego papieru. Suszenie dłoni papierem nie jest też korzystne ani higieniczne, często bowiem nie jesteśmy w stanie wysuszyć  rąk maksymalnie, nie mówiąc już o zneutralizowaniu szkodliwych cząstek. Przy okazji też oszczędzamy tony surowców, który należałoby zużyć na produkcję ręczników. Dbamy też o zasoby wodne, bowiem proces produkcji ręczników jest wysoce  wodochłonny.Suszarki Dyson  w ramach suszenia nie tylko  zużywają bardzo małą ilość energii elektrycznej, są też niesamowicie wydajne, co niewątpliwie znacząco redukuje koszty suszenia rąk. Przy suszeniu nie brudzimy także  dodatkowych powierzchni rozpryskującą wodą z mokrych dłoni,  co ma również znaczenie proekologiczne, ze względu na użycie środków chemicznych do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni w miejscach użyteczności publicznych.

Estetyka też ma znaczenie

Dyson to nie tylko doskonałe rozwiązania higieniczne stosowane w wyjątkowych suszarkach. To także doskonała jakość i walory estetyczne urządzeń. W toaletach publicznych  chcemy się czuć dobrze i komfortowo i być pewni, że naprawdę dobrze umyliśmy i wysuszyliśmy ręce.  Przestrzenie te są tak projektowane,  aby wszystkie elementy były spójne. Tak też jest w przypadku zastosowania suszarek Dyson. Ich wzory są ponadczasowe. Doskonale wpisują  się w każdą  przestrzeń.  Proste, metalowe formy urządzeń suszących  z pewnością pasują do każdego wnętrza, a co więcej – z pewnością  podkreślą jego charakter. Projektanci i konstruktorzy Dyson zadbali też o niski poziom hałasu poprzez  ulepszenie silnika urządzeń, dzięki czemu znacznie obniżył się poziom wibracji i szumów podczas suszenia rąk. Cały ten  proces  jest nie tylko szybki, ale też może się odbywać w komfortowych warunkach dla naszych uszu. Suszarki ujmują szlachetną prostotą, która wyjątkowo komponuje się w każdym wnętrzu. Produkty do suszenia rąk Dyson to sprawdzona jakość i funkcjonalność  oraz wyjątkowa, bardzo wysoka, prawie stuprocentowa skuteczność.

ZAPISZ SIĘ