Architektura MuratorKonkursyDKBE 2017 - pierwszy krok w kierunku wielkich zmian w branży HVAC

DKBE 2017 - pierwszy krok w kierunku wielkich zmian w branży HVAC

5 października odbyła się pierwsza edycja organizowanej przez Lindab konferencji DKBE 2017. Było to pierwsze tego typu wydarzenie poświęcone w całości komfortowi, energooszczędności i nowoczesnym rozwiązaniom dla branży HVAC.

Lindab - konferencja
Fot.: Lindab - materiały prasowe

Zgodnie z oczekiwaniami organizatora tematyka spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ekspertów z różnych obszarów budownictwa. Wśród ponad 250 uczestników znaleźli się inwestorzy, zarządcy nieruchomości, architekci, projektanci, inspektorzy, rzeczoznawcy i specjaliści HVAC.

Starannie wyselekcjonowani prelegenci wykazali się pełnym profesjonalizmem i zaprezentowali trudne, techniczne zagadnienia w przystępny sposób, a stawiane tezy popierali wiarygodnymi danymi i wynikami badań.

Wśród wielu interesujących tematów poruszanych w trakcie konferencji znalazły się między innymi:

- zasady wyboru prawidłowych rozwiązań technicznych (np. systemów wentylacyjnych z fabrycznie montowaną uszczelką) i ich wpływ na energooszczędność budynków,
- wpływ komfortu wewnętrznego na koszty społeczno-ekonomiczne związanie ze zwolnieniami lekarskimi i wydajnością pracy,
- oczekiwania użytkowników budynków w kontekście optymalnego klimatu i sposoby na jego uzyskanie,
- proces commissioningu umożliwiający weryfikację czy powstające instalacje HVAC działają zgodnie z wymaganiami inwestora i dokumentacją techniczną,
- nowoczesne metody pomiaru szczelności i systemy regulacji przepływu powietrza w kontekście energooszczędności i najwyższego komfortu.

W trakcie przerw uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z nowoczesnymi technologiami prezentowanymi w części wystawowej.

Największe zainteresowanie wzbudził zaawansowany system VAV Lindab Pascal, którego sercem jest innowacyjna skrzynka rozprężna z przepustnicą i nawiewnik wyposażony w czujkę obecności. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość bezpośredniego podłączenia skrzynek rozprężnych i centrali kanałem bez dodatkowych elementów kontrolujących przepływ. Zapotrzebowanie wydatku dla danego pomieszczenia jest komunikowane w ramach inteligentnej sieci łączącej wszystkie urządzenia Lindab Pascal i na tej podstawie odbywa się regulacja prędkości pracy wentylatora. Co ciekawe system jest kompatybilny z BMS i popularnymi na rynku czujnikami.

Na DKBE 2017 odbył się pierwszy publiczny pokaz udoskonalonego urządzenia do ultradźwiękowych pomiarów przepływu powietrza Lindab UltraLink. Nowa wersja w kompaktowej obudowie posiada zintegrowany siłownik i przepustnicę. Kąt ustawienia przegrody może być regulowany w czasie rzeczywistym w oparciu o dane o przepływie gromadzone przez dwa czujniki ultradźwiękowe, które teraz pracują z jeszcze większą precyzją. Urządzenie pozwala znacznie uprościć projektowanie, montaż i konserwację, a także obniżyć koszt systemów wentylacyjnych.

Organizator przygotował również eksperyment mający na celu pokazanie jak dużo energii tracone jest na skutek nieszczelności w systemach HVAC. W tym celu skonstruowano dwa identycznie układy o klasach szczelności:

B - system wentylacyjny uszczelniany taśmą,

D - system wentylacyjny z uszczelką EPDM.

W trakcie eksperymentu powietrze było tłoczone do obu układów przez niezależne wentylatory utrzymujące w obu instalacjach takie samo ciśnienie. Pobór energii urządzeń był mierzony na watomierzach. Uczestnicy na własne oczy mogli się przekonać, że różnica w zużyciu energii wynosiła około 40%, co dowodzi jak olbrzymie znaczenie ma szczelność w kontekście energooszczędności.

Na zakończenie wszystkie osoby uczestniczące w konferencji mogły zadawać pytania prelegentom. W tej części wywiązała interesująca dyskusja na temat tego w jaki sposób propagować prezentowane na konferencji rozwiązania na polskim rynku i edukować osoby kluczowe dla projektowania nowych budynków na polskim rynku.

Organizacja tego wydarzenia nie byłaby możliwa bez stowarzyszeń OSWBZ, PZITS i SPW, które wspierały nas w wyborze najlepszych prelegentów oraz uczestników konferencji. To właśnie im chcielibyśmy szczególnie podziękować za aktywny udział w konferencji. Wdrożenie koniecznych zmian w branży HVAC wymaga naszego wspólnego wysiłku i z pewnością nie nastąpi natychmiast. Mamy jednak nadzieję, że DKBE 2017 będzie pierwszym krokiem do otwarcia ogólnopolskiej dyskusji na temat zmian koniecznych w branży.

Dom Kobiet: konkurs realizacyjny dla studentów i młodych architektów Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie Domu Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 20 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
Rusza pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021 Wkrótce startuje pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021 na najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej oraz automatyki budynkowej w zrealizowanych projektach architektonicznych. W jury Ewa Kuryłowicz, Monika Arczyńska, Tomasz Błaszczyński, Szymon Firląg oraz Karol Fiedor.
Zabytek Zadbany 2021: konkurs dla konserwatorów, właścicieli i zarządców zabytków Rusza kolejna edycja konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zabytek Zadbany”.  Zgłoszenia tylko do 31 stycznia!
Centrum Przesiadkowe w Bielsku-Białej: konkurs SARP Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Bielsko-Biała zaprasza do udziału w konkursie architektoniczno-urbanistycznym na zagospodarowanie terenów w otoczeniu dworca kolejowego w Bielsku. Składanie wniosków do 29 stycznia.
Energoefektywne przedszkole w Michałowicach: wyniki konkursu SARP Gmina Michałowice oraz warszawski oddział SARP rozstrzygnęły konkurs na projekt energoefektywnego przedszkola w Michałowicach. Jury najwyżej oceniło dwa projekty: pracowni 2pm oraz zespołu Alicji Rudowskiej, Pameli Krzyszczak i Martyny Dryś.
Modelowe schronisko górskie na Lubaniu – wyniki konkursu SARP Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków rozstrzygnęło międzynarodowy konkurs na projekt modelowego schroniska górskiego. Na podstawie zwycięskiej pracy powstać mają nowe obiekty w polskiej części Karpat.