publiczne kąpieliska

Dún Laoghaire Baths koło Dublina w Irlandii z nagrodą "Architectural Review" za najlepszą przestrzeń publiczną

2024-07-20 8:34

Tym razem nie park Akcji Burza. "Architectural Review" - międzynarodowy miesięcznik poświęcony architekturze, wydawany w Londynie od 1896 roku, przyznał tegoroczną Public Award odnowionemu wiktoriańskiemu kąpielisku nad morzem Irlandzkim koło Dublina.

Szkoła Budowania QA 20.03.24

Spis treści

  1. Nagroda dla przebudowy XIX-wiecznego kąpieliska w Irlandii
  2. Co obejmuje projekt przebudowy Dún Laoghaire Baths
  3. Za co projekt został nagrodzony w konkursie AR Public
  4. Pełna shortlista konkursu
  5. Jaka jest idea nagrody "Architectural Review" Public
  6. Głosy krytyczne dotyczące nagrodzonej przebudowy kąpieliska

Nagroda dla przebudowy XIX-wiecznego kąpieliska w Irlandii

The Dún Laoghaire Baths - kąpielisko na brzegu morskim w Dún Laoghaire w Irlandii otrzymało prestiżową AR Public Award - nagrodę przyznawaną przez miesięcznik „Architectural Review” najlepszym przestrzeniom publicznym. Ten i inne wyróżnione przez jury nagrody projekty są prezentowane w lipcowo-sierpniowym numerze tego pisma. Dún Laoghaire Baths to przebudowa obiektu, który powstał jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku, w 1843 roku a został zamknięty w roku 1997. Inwestorem jest Dún Laoghaire-Rathdown County Council – Rada hrabstwa Dún Laoghaire-Rathdown, wydzielonego w 1993 roku z hrabstwa Dublin. Obiekt mieści się więc niedaleko od stolicy Irlandii, na wschodnim wybrzeżu wyspy, nad morzem Irlandzkim. Został oddany do użytku po renowacji w grudniu 2022 roku, ale wciąż trwają jeszcze prace nad poprawą dostępności.

Co obejmuje projekt przebudowy Dún Laoghaire Baths

Przebudowa obejmuje odnowę pawilonu, nowe molo w wbudowanymi siedziskami, opracowanie baldachimu, nowe umeblowanie edwardiańskiej altany oraz nowy chodnik (wiodący do Newtownsmith). Jest to przestrzeń publiczna ułatwiająca kąpiele morskie, uprawianie sportów wodnych i organizowanie wydarzeń związanych z wodą, łącząca mieszkańców z morzem.

Za co projekt został nagrodzony w konkursie AR Public

Zwycięski projekt został wybrany przez panel sędziów konkursowych, pośród których znaleźli się:

  • Ricky Burdett - profesor studiów miejskich w London School of Economics;
  • Aziza Chaouni - asystent z wydziału architektury Uniwersytetu w Toronto i kierownik oraz założyciel pracowni projektowej Aziza Chaouni Projects;
  • i Günther Vogt - założyciel pracowni Vogt Landscape Architects.

Günther Vogt powiedział:

Architektura i zewnętrzne przestrzenie Dún Laoghaire Baths są zaprojektowane tak, aby wytrzymać niepohamowane siły natury, które na nie napierają: morze. Budynki i promenada mimo to zapewniają miłą atmosferę. Materiały wchodzą w dialog ze skałami w grze żwiru, wody i cementu. Przypominają formacje geologiczne, zarówno od strony użytego materiału, jak pod względem wymiarów części składowych.

8 sierpnia o godzinie 13.30 odbędzie się uroczystość poświęcona projektowi Dún Laoghaire Baths, zorganizowana przez czasopismo, z prezentacją na jego temat i sesją pytań. Można się za darmo zarejestrować tutaj:

Pełna shortlista konkursu

  1. Rambla de la Girada w Hiszpanii, projektu Batlleiroig Arquitectura
  2. Muelle de San Blas w Meksyku, projektu Colectivo C733
  3. Dún Laoghaire Baths w Irelandii, projektu dlr Architects i A2 Architects
  4. Border library and sports centre w Meksyku, projektu Fernanda Canales Arquitectura
  5. National Portrait Gallery w Wielkiej Brytanii, projektu Jamie Fobert Architects i Purcell Architects
  6. Wayair Foundation School in Tanzania, projektu Jeju Studio i Arh+
  7. Railway Forest Park w Meksyku, projektu JSa
  8. BookWorm Pavilion e Indiach, projektu Nudes
  9. La Petite Saussaie we Francji, projektu Paysarchitectures
  10. Ger Innovation Hub w Mongolii, projektu Rural Urban Framework
  11. Seven interventions w Monte w Szwajcarii, projektu Studio Ser
  12. Tlatenchi Cultural Centre w Meksyku , projektu Taller CD
  13. Taiwan-Reyhanli Centre in Turcji, projektu The Centre for World Citizens
  14. Jieshou Village Hall w Chinach, projektu Wang Weijen Architecture
  15. Tjalmaweg, projektu ZJA w Królestwie Niderlandów

Jaka jest idea nagrody "Architectural Review" Public

Na stronie "Architectural Review" czytamy:

Przestrzeń publiczna jest sceną ludzkiego życia, miejscem demokracji i kolektywności. Otwarta, dostępna i bogata przestrzeń publiczna jest podstawą zdrowia społecznego w naszych miastach i wspólnych krajobrazach - krytycznym wspólnym zasobem. Ponieważ przestrzenie te stały się w coraz większym stopniu zagrożone w obliczu mroczniejących sił komercyjnych i politycznych, nagrody AR Public doceniają znaczenie tworzenia, ratowania i odnawiania przestrzeni publicznych.

Opracowane na podstawie:

Głosy krytyczne dotyczące nagrodzonej przebudowy kąpieliska

W podpisach pod zdjęciami dostępnymi na podstawie licencji Creative Commons, przedstawiającymi kąpielisko sprzed renowacji możemy przeczytać, że zamknięcie Rainbow Rapids w późnych latach 90. i planowana przebudowa spotkały się z wieloma protestami. Zwracano uwagę na fakt, że kosztowała ona 9 milionów euro, częściowo pokrytych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a nowo otwarta przestrzeń nie zawiera publicznych urządzeń do pływania. Czytamy tam także, że kąpielisko zostało założone jeszcze wcześniej niż w XIX wieku - jego pierwsza postać jest datowana aż na rok 1790. Później jednak zostało zniszczone w 1836 roku z powodu budowy linii kolejowej. W 1842 otwarto stary, wiktoriański kompleks udogodnień kąpielowych, przebudowany w 1908. W 1843 powstało inne kąpielisko - w Scotsman’s Bay, znane pod nazwą Royal Victoria Baths, dostępne jednak tylko dla ludzi zamożnych, wykupione przez państwo i odnowione na przełomie XIX i XX wieku. W latach 70. założono tam baseny kryte, ale i one zostały zamknięte - w 2018 roku. Wygląda więc na to, że okoliczni mieszkańcy mimo kosztownej przebudowy i nagrody nie mają publicznego, darmowego kąpieliska.