Architektura MuratorKonkursyEuropan E15 – kolejna edycja prestiżowego konkursu dla młodych

Europan E15 – kolejna edycja prestiżowego konkursu dla młodych

Europan to międzynarodowy konkurs dla projektantów poniżej 40 roku życia, który odbywa się pod wspólnym hasłem w kilkudziesięciu europejskich miastach, także w Warszawie. Tegoroczny temat po raz kolejny odnosi się do miast produktywnych.

Europan E15 – wystartowała kolejna edycja konkursu

Poprzedni konkurs Europan odbył się pod hasłem Productive cities i miał zwracać uwagę na potrzebę przywracania miastom szeroko pojętej wytwórczości. Organizatorzy doszli jednak do wniosku, że ubiegłoroczna edycja nie wyczerpał tematu i postanowili powrócić do tej idei. Europan E15 odbywa się więc pod hasłem Productive cities 2, z tym że szczególny nacisk kładzie na trzy aspekty: wykorzystywanie zasobów naturalnych, mobilność i sprawiedliwość przestrzenną, rozumianą jako zapewnienie równowagi między obszarami miejskimi i wiejskimi, bogatymi i biednymi. Zadaniem uczestników będzie zaproponowanie scenariuszy dla terenów w różnej skali.

Polska odsłona konkursu dotyczy pomysłów dla 115-hektarowego terenu dawnej Huty Warszawa, położonego na styku dzielnic mieszkaniowych i produkcyjnych. Głównym wyzwaniem jest zintegrowanie istniejących i przyszłych form działalności produkcyjnej z miejscami pracy i innymi funkcjami miejskimi takimi jak mieszkania, usługi, rozrywka i rekreacja – czytamy w założeniach. Efekty konkursu Europan 15 mają być wykorzystane w pracach nad nowym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy. Zgłoszenia można nadsyłać do 28 lipca.

Więcej informacji o konkursie: www.europanpolska.pl

Europan 14 - wyniki konkursu Tegoroczna edycja europejskiego konkursu, obejmująca ponad 30 miast, odbyła się pod hasłem "Productive city" - przywrócenia wytwórczości miastu. Tym razem w konkursie warszawskim nie przyznano głównej nagrody.
Produktywne miasta. Europan 14 Europan to międzynarodowy konkurs dla projektantów poniżej 40 roku życia, który odbywa się równocześnie w kilkudziesięciu europejskich miastach, także w Warszawie. Tym razem jego główne hasło brzmi Produktywne miasta, a prace można nadsyłać do 30 czerwca 2017 roku.
Europan i architektura przyszłości Celem konkursu od zawsze były poszukiwanie niestandardowych rozwiązań i świeżych pomysłów, jednak dla młodych pracowni niemniej istotna jest możliwość wcielenia ich w życie – seminarium towarzyszące wrocławskiej wystawie "Europan – laboratorium architektury" podsumowuje Aleksandra Czupkiewicz.
Europan E13 – co powstanie obok Centrum Nauki Kopernik? Zadanie uczestników ostatniej polskiej edycji Europanu polegało na zaprojektowaniu plenerowej ekspozycji kamieniarskich detali i innych elementów architektonicznych wyłowionych z Wisły w trakcie prac archeologicznych. Tym razem władze Warszawy obiecały zrealizować zwycięską koncepcję.
Europan po raz trzynasty Miasto stołeczne Warszawa ogłasza nową edycję międzynarodowyego konkuru architektonicznego Europan. Tym razem na lokalizację wybrano skwer kpt. Stanisława Skibniewskiego "Cubryny", a tematem będą "Kamienne skarby Wisły" - odnalezione niedawno elementy architektoniczne, które zatonęły kilkaset lat temu, podczas próby transportu przez wojska szwedzkie.
Mies van der Rohe Award 2013: przestrzeń publiczna i drzewo ze stali Cor-Ten Na tzw. krótkiej liście nominacji Mies van der Rohe Award 2013 znalazł się wśród 32 realizacji Plac Pormetxeta w Barakaldo. Autorami projektu są architekci z pracowni architektonicznych Xpiral oraz MTM Arquitectos