Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt kompleksu sportowego w Piekarach Śląskich

Konkurs na projekt kompleksu sportowego w Piekarach Śląskich

Władze Piekar Śląskich ogłaszają dwuetapowy konkurs na projekt kompleksu sportowego na terenie dawnej kopalni Szarlej. Pula nagród wynosi 150 tys. zł.

Konkurs na projekt kompleksu sportowego w Piekarach Śląskich
Fot. David Mark / Pixabay

Konkurs architektoniczny w imieniu władz miasta organizuje biuro A2P2 architecture & planning. To kolejne zadanie konkursowe, którym się zajmujemy. Zwykle przygotowujemy warunki, m.in. dla wrocławskiego Muzeum Książąt Lubomirskich czy parku na gdyńskim Oksywiu albo opracowania przedprojektowe, jak dla właśnie ogłoszonego przez m.st. Warszawa konkursu na Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy całą procedurę konkursową na koncepcję ośrodka naukowo-szkoleniowego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku i czekamy teraz na realizację zwycięskiego projektu autorstwa pracowni Toprojekt. Korzystamy m.in. z doświadczeń z międzynarodowych konkursów i staramy się przygotować dla uczestników jak najpełniejszy pakiet materiałów, aby projektanci nie tracili czasu na szukanie informacji, tylko mogli skupić się na koncepcji – mówi „A-m” Monika Arczyńska, współprowadząca A2P2 architecture & planning.

Czytaj też: Izba Lekarska w Gdańsku według Toprojekt: wyniki konkursu |

Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie krytej pływalni i nowej hali sportowej, w której docelowo będą trenować piłkarze ręczni z klubu MKS Olimpia MEDEX. W ramach inwestycji, zaplanowanej do realizacji w trzech etapach, przewidziano także strefa SPA, fitness i siłownię, ściankę wspinaczkową oraz strzelnicę. Od uczestników oczekiwana jest ponadto propozycja szkicowego masterplanu, który ma posłużyć do określenia kierunków zagospodarowania przestrzennego w rejonie planowanego kompleksu. Lokalizacja poszczególnych obiektów sportowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą nie jest ściśle określona w wytycznych konkursu. Mają one zostać zaplanowane we wschodniej części obszaru inwestycji, z wjazdem na teren kompleksu od istniejącego ronda im. Kopalni „Andaluzja” – czytamy w materiałach konkursowych.

W 16-osobowym jury zasiadają architekci Paweł Majkusiak (przewodniczący), Mariusz Szczuraszek, Robert Skitek, Oskar Grąbczewski, Maksym Potapow i Katarzyna Rokicka-Müller, a także Joanna Bańkowska, naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Piekary Śląskie, Łukasz Tomczyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Adam Maruszczyk, naczelnik Wydziału Inwestycji i Gospodarki Komunalnej, Katarzyna Szczygłowska, przewodnicząca Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych oraz przedstawiciele Referatu Inwestycji i Remontów.

Piekarski MOSiR ma niezwykle rozwiniętą infrastrukturę, a miasto oferuje bogaty program edukacyjny w zakresie wychowania fizycznego. Dzieci z lokalnych podstawówek przez cały okres nauki szkolnej dojeżdżają na basen w Tarnowskich Górach. Dlatego tak wyczekiwany jest nowy kompleks, w ramach którego znajdzie się m.in. kryty basen i hala sportowa, zapewniająca lepsze warunki trenowania dla szczypiornistów z MKS Olimpia MEDEX i możliwość oglądania rozgrywek, bo używana dziś hala posiada widownię na zaledwie 200 miejsc. Piekary zaplanowały wysoki budżet, ale projekt będzie przede wszystkim ambitnym wyzwanie projektowym. Obszar wyznaczony pod inwestycję to teren dawnej kopalni – warunki posadowienia są trudne, a kontekst dość nieokreślony,  bo zagospodarowanie tego miejsca dopiero się rozpoczyna – dodaje Arczyńska.

Pula nagród wynosi 150 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca, oprócz zaproszenia do negocjacji w trybie z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowej dla całego kompleksu, przewidziana jest nagroda pieniężna w wysokości 35 tys. zł. Zespół, który zajmie drugie miejsce, otrzyma 25 tys. zł, a trzecie – 15 tys. zł. Ponadto dla każdego z pięciu zespołów zakwalifikowanych do drugiego etapu przewidziano honorarium w wysokości 15 tys. zł. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 25 sierpnia. Składanie prac w pierwszym etapie do 1 października, a w etapie drugim – do 19 listopada. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 26 listopada. Więcej informacji oraz regulamin na www.konkurs-piekary.com.

Nowy budynek ASP we Wrocławiu: konkurs SARP
Nowy budynek ASP we Wrocławiu: konkurs SARP Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu we współpracy ze z lokalnym oddziałem SARP ogłaszają dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku uczelni. Składanie wniosków do 23 sierpnia.
Autor: (Red.)
Konkurs na zagospodarowanie terenów przy Roosevelta w Poznaniu Trwa dwuetapowy konkurs na projekt zagospodarowania terenów przy ulicy Roosevelta w Poznaniu. W skład zespołu projektowego muszą wejść nie tylko architekci, ale też urbaniści. Składanie wniosków do 28 października.
Finał programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza – konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2020 Już 4 listopada poznamy efekty pracy zwycięzców konkursów TEORIA i PRAKTYKA organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. W programie premiera książki „Extra Muros” autorstwa Marcina Kitali i Zygmunta Maniaczyka oraz publiczna prezentacja projektu „PLASTOPIA” Sandry Przepiórkowskiej.
Art in Architecture: konkurs na najlepsze instalacje artystyczne we wnętrzach Trwa trzecia edycja Art in Architecture Festival. Wydarzeniu towarzyszy konkurs na najciekawsze instalacje artystyczne zrealizowane zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i publicznych. W jury m.in. architekci Przemo Łukasik, Katarzyna Kuo Stolarska, Oskar Zięta i Witold Dudek.
Konkurs na projekt kładki i wieży widokowej w Augustowie Trwa konkurs na projekt kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Nettą w Augustowie. Zadaniem uczestników jest też zaproponowanie wieży widokowej z tężnią i parkiem ekologicznym.
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2021! W 23. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia Insomia za projekt kolejnego etapu osiedla Nowy Strzeszyn.
Konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow Trwa konkurs na wykonanie koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w nowo utworzonym Muzeum – Miejscu Pamięci KL Plaszow. Ekspozycja zostanie zrealizowana w dwóch lokalizacjach: nowo projektowanym budynku Memoriału oraz zabytkowym obiekcie, tzw. Szarym Domu.