Architektura MuratorKonkursyKrakowski budynek V.Offices z trzema nominacjami do BREEAM Awards 2022

Krakowski budynek V.Offices z trzema nominacjami do BREEAM Awards 2022

Biurowiec V.Offices powalczy o zwycięstwo w prestiżowych kategoriach: Commercial Project – Post Construction Award oraz Regional Award Central and Eastern Europe. Budynek znalazł się również wśród 15 nominowanych w kategorii Your BREEAM Award, gdzie o wygranej zadecydują internauci.

Krakowski budynek V.Offices z trzema nominacjami do BREEAM Awards 2022
Budynek V.Offices w Krakowie, proj.  Iliard Architecture & Interior Design ; fot. serwis prasowy
Budynek V.Offices w Krakowie, proj. Iliard Architecture & Interior Design ; fot. serwis prasowy

Krakowski budynek V.Offices  zaprojektowany przez Iliard Architecture & Interior Design w 2018 roku zdobył już nagrodę BREEAM za najlepszą inwestycję Europy Centralnej i Wschodniej w fazie projektowej. Dziś startuje w wyścigu o wygraną w kategoriach budynków już zrealizowanych, czyli „Post Construction”. Ma także szansę na tytuł najlepszego projektu komercyjnego na świecie! Dodatkowo, V.Offices ubiega się też o nagrodę publiczności Your BREEAM Award. Głosować można do 14 marca na stronie: www.breeam.com.

Konkurs o BREEAM Awards prowadzony jest przez BRE Global (Building Research Establishment), organizację która opracowała certyfikację BREEAM – system oceny jakości budynków oraz ich wpływu na środowisko, stosowany w branży deweloperskiej na całym świecie.

Czytaj też: Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2021 |

Krakowski budynek V.Offices z trzema nominacjami do BREEAM Awards 2022
Budynek V.Offices w Krakowie, proj.  Iliard Architecture & Interior Design ; fot. serwis prasowy

V.Offices : najbardziej zrównoważony budynek w Polsce?

Zlokalizowany w Krakowie przy al. 29 Listopada budynek V.Offices wiosną 2021 roku otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie 98,87%. To najwyższy dotychczasowy wynik certyfikacji BREEAM na terenie Polski. Ponadto, ta rekordowa nota plasuje V.Offices na drugim najwyższym miejscu certyfikacji BREEAM na świecie w kategorii budynków biurowych. W klasyfikacji wyprzedza go jedynie słynna siedziba koncernu Bloomberg w Londynie.

Czytaj też: Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatu |

Inwestorem budynku jest spółka AFI Europe Poland. Aby stworzyć maksymalnie zrównoważony obiekt, postawiono w nim w pierwszej kolejności na rozwiązania ograniczające emisje, zużycie mediów i podnoszące komfort użytkowania. Zaproponowaliśmy m.in. zeroemisyjne systemy dachowe kolektorów słonecznych, a źródłem ciepła w budynku jest kotłownia na przyjazne dla środowiska paliwo gazowe – tłumaczy Wojciech Witek, CEO Iliard.

To ruch z myślą o redukcji emisji CO2, a co za tym idzie – smogu – do atmosfery, który w Krakowie jest niestety realnym problemem. Zużycie wody, dzięki zastosowaniu wodooszczędnej armatury sanitarnej, zredukowano o 55,7%. Zaś innowacyjny system odzysku ciepła pozwoli zmniejszyć pobór energii o 36,4%. Nowoczesne, energooszczędne windy. Strefowany, inteligentny system oświetlenia. Wysokie parametry akustyki fasady. Wykończenia powierzchni biur bez zawartości formaldehydu i lotnych związków organicznych. Lista zielonych rozwiązań zastosowanych w budynku jest naprawdę długa, a każde z nich projektowaliśmy tak, aby podnieść dobrostan i komfort użytkowników oraz zminimalizować negatywny wpływ na planetę – dodaje. Wyniki konkursy BREEAM Awards 2022 poznamy 22 marca 2022 roku podczas gali w Londynie.

Architektura low-tech: tradycja i innowacja Bądźmy świadomi, jakie są zalety naturalnego budowania. Beton możemy tylko przemielić, a ściana ze słomy może być kompostowana albo służyć dalej. Stare budynki z gliny daje się przerobić na tynki lub nawet na nową konstrukcję. W taką właśnie stronę ma iść rewolucja w budownictwie, i to już po prostu mamy. O wyzwaniach i możliwościach architektury low-tech – odkrywanej dziś w Polsce na nowo – mówią przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.
Zrównoważone budowanie Architektura zrównoważona zakorzenia się w powszechnej świadomości. Wychodzi ze strefy ryzyka, eksperymentowania, opiera na doświadczeniu – pisze Dariusz Śmiechowski.
Nagroda Roku SARP 2022: architekci wybrali najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku jury nie było jednomyślne. Przyznało trzy nagrody równorzędne, a w kategorii Budynek Mieszkalny Wielorodzinny w ogóle nie wyłoniło zwycięzcy.
Nagroda NIAiU – Przestrzeń wspólna jest wartością Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza do udziału w piątej edycji konkursu Przestrzeń wspólna jest wartością! Zgłoszenia do 7 września.
Dworzec Roku 2022: nowa odsłona konkursu na najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa piąta edycja konkursu Dworzec Roku, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Użytkownicy dworców mogą już zgłaszać swoje propozycje.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
Poznaliśmy laureatów Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021! Pierwszego czerwca odbyła się gala wręczenia nagród 14 edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL organizowanego przez Grupę Sztuka Architektury. Grand Prix zdobyła kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak.
Zabytek – nie zapomnij! 2022 Trwa kolejna edycja polsko-niemieckiego konkursu Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! wspierającego ochronę wartościowych obiektów na Dolnym Śląsku po obu stronach granicy. Zgłoszenia do 30 czerwca.