Architektura MuratorKonkursyKrakowski budynek V.Offices z trzema nominacjami do BREEAM Awards 2022

Krakowski budynek V.Offices z trzema nominacjami do BREEAM Awards 2022

Biurowiec V.Offices powalczy o zwycięstwo w prestiżowych kategoriach: Commercial Project – Post Construction Award oraz Regional Award Central and Eastern Europe. Budynek znalazł się również wśród 15 nominowanych w kategorii Your BREEAM Award, gdzie o wygranej zadecydują internauci.

Krakowski budynek V.Offices z trzema nominacjami do BREEAM Awards 2022
Budynek V.Offices w Krakowie, proj.  Iliard Architecture & Interior Design ; fot. serwis prasowy
Budynek V.Offices w Krakowie, proj. Iliard Architecture & Interior Design ; fot. serwis prasowy

Krakowski budynek V.Offices  zaprojektowany przez Iliard Architecture & Interior Design w 2018 roku zdobył już nagrodę BREEAM za najlepszą inwestycję Europy Centralnej i Wschodniej w fazie projektowej. Dziś startuje w wyścigu o wygraną w kategoriach budynków już zrealizowanych, czyli „Post Construction”. Ma także szansę na tytuł najlepszego projektu komercyjnego na świecie! Dodatkowo, V.Offices ubiega się też o nagrodę publiczności Your BREEAM Award. Głosować można do 14 marca na stronie: www.breeam.com.

Konkurs o BREEAM Awards prowadzony jest przez BRE Global (Building Research Establishment), organizację która opracowała certyfikację BREEAM – system oceny jakości budynków oraz ich wpływu na środowisko, stosowany w branży deweloperskiej na całym świecie.

Czytaj też: Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2021 |

Krakowski budynek V.Offices z trzema nominacjami do BREEAM Awards 2022
Budynek V.Offices w Krakowie, proj.  Iliard Architecture & Interior Design ; fot. serwis prasowy

V.Offices : najbardziej zrównoważony budynek w Polsce?

Zlokalizowany w Krakowie przy al. 29 Listopada budynek V.Offices wiosną 2021 roku otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie 98,87%. To najwyższy dotychczasowy wynik certyfikacji BREEAM na terenie Polski. Ponadto, ta rekordowa nota plasuje V.Offices na drugim najwyższym miejscu certyfikacji BREEAM na świecie w kategorii budynków biurowych. W klasyfikacji wyprzedza go jedynie słynna siedziba koncernu Bloomberg w Londynie.

Czytaj też: Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatu |

Inwestorem budynku jest spółka AFI Europe Poland. Aby stworzyć maksymalnie zrównoważony obiekt, postawiono w nim w pierwszej kolejności na rozwiązania ograniczające emisje, zużycie mediów i podnoszące komfort użytkowania. Zaproponowaliśmy m.in. zeroemisyjne systemy dachowe kolektorów słonecznych, a źródłem ciepła w budynku jest kotłownia na przyjazne dla środowiska paliwo gazowe – tłumaczy Wojciech Witek, CEO Iliard.

To ruch z myślą o redukcji emisji CO2, a co za tym idzie – smogu – do atmosfery, który w Krakowie jest niestety realnym problemem. Zużycie wody, dzięki zastosowaniu wodooszczędnej armatury sanitarnej, zredukowano o 55,7%. Zaś innowacyjny system odzysku ciepła pozwoli zmniejszyć pobór energii o 36,4%. Nowoczesne, energooszczędne windy. Strefowany, inteligentny system oświetlenia. Wysokie parametry akustyki fasady. Wykończenia powierzchni biur bez zawartości formaldehydu i lotnych związków organicznych. Lista zielonych rozwiązań zastosowanych w budynku jest naprawdę długa, a każde z nich projektowaliśmy tak, aby podnieść dobrostan i komfort użytkowników oraz zminimalizować negatywny wpływ na planetę – dodaje. Wyniki konkursy BREEAM Awards 2022 poznamy 22 marca 2022 roku podczas gali w Londynie.

Architektura low-tech: tradycja i innowacja Bądźmy świadomi, jakie są zalety naturalnego budowania. Beton możemy tylko przemielić, a ściana ze słomy może być kompostowana albo służyć dalej. Stare budynki z gliny daje się przerobić na tynki lub nawet na nową konstrukcję. W taką właśnie stronę ma iść rewolucja w budownictwie, i to już po prostu mamy. O wyzwaniach i możliwościach architektury low-tech – odkrywanej dziś w Polsce na nowo – mówią przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.
Zrównoważone budowanie Architektura zrównoważona zakorzenia się w powszechnej świadomości. Wychodzi ze strefy ryzyka, eksperymentowania, opiera na doświadczeniu – pisze Dariusz Śmiechowski.
Make me! Trwa 16. edycja konkursu dla młodych designerek i designerów Make me! to jeden z najważniejszych konkursów dla projektantek i projektantów stawiających pierwsze kroki w zawodzie. Tegoroczne zgłoszenia oceni jury, w skład którego wchodzą m.in. Ingrid van der Wacht, Maja Ganszyniec, Joanna Krokosz i Tomek Rygalik.
David Chipperfield z nagrodą Pritzkera 2023. Zobacz jego najważniejsze realizacje Nagrodę Pritzkera 2023 otrzymał brytyjski architekt David Chipperfield, autor między innymi renowacji Neues Museum w Berlinie, Muzeum Historii i Sztuki Anchorage na Alasce, Miasta Sprawiedliwości w Barcelonie czy dzielnicy mieszkalnej Ninetree Village w Hangzhou w Chinach.
Nagroda Roku SARP 2023: architekci wybiorą najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku w konkursie pojawiły się nowe kategorie: architektura wnętrz, architektura krajobrazu oraz zróżnicowany rozwój i budynki certyfikowane.
Dyplom Roku SARP 2023 – Doroczna Nagroda im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP 2023 Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do udziału w 59. edycji konkursu o Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP 2023. W tym roku uroczystość wręczania nagród i wyróżnień laureatom odbędzie się w Łodzi.
Konkursy TEORIA i PRAKTYKA 2023 w nowej formule Trwa nabór zgłoszeń do programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza TEORIA i PRAKTYKA 2023. W tej edycji na uczestników czekają m.in. warsztaty z mentorami, w tym dwudniowe zajęcia z kreatywnego pisania o architekturze pod okiem Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”.
Lider Dostępności 2023 –kolejna edycja konkursu na najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają nabór zgłoszeń do kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu Lider Dostępności. Już po raz ósmy przekonamy się, które obiekty i przestrzenie w Polsce są najlepiej dostosowane do potrzeb wszystkich grup użytkowników, w tym tych z niepełnosprawnościami.