Architektura MuratorKonkursyKrakowski budynek V.Offices z trzema nominacjami do BREEAM Awards 2022

Krakowski budynek V.Offices z trzema nominacjami do BREEAM Awards 2022

Biurowiec V.Offices powalczy o zwycięstwo w prestiżowych kategoriach: Commercial Project – Post Construction Award oraz Regional Award Central and Eastern Europe. Budynek znalazł się również wśród 15 nominowanych w kategorii Your BREEAM Award, gdzie o wygranej zadecydują internauci.

Krakowski budynek V.Offices z trzema nominacjami do BREEAM Awards 2022
Budynek V.Offices w Krakowie, proj.  Iliard Architecture & Interior Design ; fot. serwis prasowy
Budynek V.Offices w Krakowie, proj. Iliard Architecture & Interior Design ; fot. serwis prasowy

Krakowski budynek V.Offices  zaprojektowany przez Iliard Architecture & Interior Design w 2018 roku zdobył już nagrodę BREEAM za najlepszą inwestycję Europy Centralnej i Wschodniej w fazie projektowej. Dziś startuje w wyścigu o wygraną w kategoriach budynków już zrealizowanych, czyli „Post Construction”. Ma także szansę na tytuł najlepszego projektu komercyjnego na świecie! Dodatkowo, V.Offices ubiega się też o nagrodę publiczności Your BREEAM Award. Głosować można do 14 marca na stronie: www.breeam.com.

Konkurs o BREEAM Awards prowadzony jest przez BRE Global (Building Research Establishment), organizację która opracowała certyfikację BREEAM – system oceny jakości budynków oraz ich wpływu na środowisko, stosowany w branży deweloperskiej na całym świecie.

Czytaj też: Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2021 |

Krakowski budynek V.Offices z trzema nominacjami do BREEAM Awards 2022
Budynek V.Offices w Krakowie, proj.  Iliard Architecture & Interior Design ; fot. serwis prasowy

V.Offices : najbardziej zrównoważony budynek w Polsce?

Zlokalizowany w Krakowie przy al. 29 Listopada budynek V.Offices wiosną 2021 roku otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie 98,87%. To najwyższy dotychczasowy wynik certyfikacji BREEAM na terenie Polski. Ponadto, ta rekordowa nota plasuje V.Offices na drugim najwyższym miejscu certyfikacji BREEAM na świecie w kategorii budynków biurowych. W klasyfikacji wyprzedza go jedynie słynna siedziba koncernu Bloomberg w Londynie.

Czytaj też: Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatu |

Inwestorem budynku jest spółka AFI Europe Poland. Aby stworzyć maksymalnie zrównoważony obiekt, postawiono w nim w pierwszej kolejności na rozwiązania ograniczające emisje, zużycie mediów i podnoszące komfort użytkowania. Zaproponowaliśmy m.in. zeroemisyjne systemy dachowe kolektorów słonecznych, a źródłem ciepła w budynku jest kotłownia na przyjazne dla środowiska paliwo gazowe – tłumaczy Wojciech Witek, CEO Iliard.

To ruch z myślą o redukcji emisji CO2, a co za tym idzie – smogu – do atmosfery, który w Krakowie jest niestety realnym problemem. Zużycie wody, dzięki zastosowaniu wodooszczędnej armatury sanitarnej, zredukowano o 55,7%. Zaś innowacyjny system odzysku ciepła pozwoli zmniejszyć pobór energii o 36,4%. Nowoczesne, energooszczędne windy. Strefowany, inteligentny system oświetlenia. Wysokie parametry akustyki fasady. Wykończenia powierzchni biur bez zawartości formaldehydu i lotnych związków organicznych. Lista zielonych rozwiązań zastosowanych w budynku jest naprawdę długa, a każde z nich projektowaliśmy tak, aby podnieść dobrostan i komfort użytkowników oraz zminimalizować negatywny wpływ na planetę – dodaje. Wyniki konkursy BREEAM Awards 2022 poznamy 22 marca 2022 roku podczas gali w Londynie.

Architektura low-tech: tradycja i innowacja Bądźmy świadomi, jakie są zalety naturalnego budowania. Beton możemy tylko przemielić, a ściana ze słomy może być kompostowana albo służyć dalej. Stare budynki z gliny daje się przerobić na tynki lub nawet na nową konstrukcję. W taką właśnie stronę ma iść rewolucja w budownictwie, i to już po prostu mamy. O wyzwaniach i możliwościach architektury low-tech – odkrywanej dziś w Polsce na nowo – mówią przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.
Zrównoważone budowanie Architektura zrównoważona zakorzenia się w powszechnej świadomości. Wychodzi ze strefy ryzyka, eksperymentowania, opiera na doświadczeniu – pisze Dariusz Śmiechowski.
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza 2022: przyjmowanie zgłoszeń Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do 11. edycji konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. Po raz kolejny poznamy najciekawsze budynki i przestrzenie publiczne regionu.
Nagroda Jože Plečnika dla Polaków Po raz pierwszy w historii Nagroda Jože Plečnika trafiła do twórców z zagranicy.  Stowarzyszenie Architektów Czeskich postanowiło uhonorować nią w tym roku m.in.  Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka, Ewę Nekandę-Trepkę, Jerzego Ilkosza i Krzysztofa Pawłowskiego.
Tile of Spain 2022 – konkurs na najlepsze realizacje z wykorzystaniem hiszpańskiej ceramiki Hiszpańskie Stowarzyszenie Producentów Płytek Ceramicznych ASCER ogłosiło 21. edycję międzynarodowego konkursu na najlepsze realizacje, w których wykorzystano hiszpańską ceramikę. Pula nagród wynosi 35 000 euro!
Konkurs Obiekt Roku w Systemach Aluprof rozstrzygnięty! Grand Prix 2022 dla budynku Neofilologii i Lingwistyki UW Znamy wyniki IV edycji międzynarodowego konkursu Obiekt Roku w Systemach Aluprof. Jury wyróżniło 10 realizacji, które są również laureatami wielu prestiżowych konkursów. Główna nagroda przypadła nowemu budynkowi Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego autorstwa pracowni Kuryłowicz & Associates.
European Prize for Urban Public Space 2022: ogłoszono pięciu finalistów Aż 3 projekty z Polski zakwalifikowały się do 25 prac, które reprezentują grono najlepszych realizacji przestrzeni publicznej w Europie. Jury wybrało już 5 finalistów Europejskiej Nagrody Miejskiej Przestrzeni Publicznej 2022. W listopadzie jury wybierze zwycięzcę, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w CCCB.
Internauci wybierają „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” IV edycja konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” wchodzi w kolejną fazę. Do 31 lipca to internauci będą głosować na najciekawszy polski i zagraniczny budynek. Osoby, którym uda się wytypować zwycięzcę, wezmą udział w losowaniu nagród, a architekt, którego projekt uzyska największą liczbę głosów, otrzyma tytuł „Wyróżnienie Internautów”.