Architektura MuratorKonkursyNagroda Nowego Europejskiego Bauhausu 2021

Nagroda Nowego Europejskiego Bauhausu 2021

Komisja Europejska ogłosiła pierwszą edycję konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu. Uczestnicy mogą zgłaszać realizacje w 10 kategoriach. Przewidziano też nagrody dla młodych twórców do 30 roku życia!

Nagroda Nowego Europejskiego Bauhausu 2021
il. GettyImages

Pierwsze edycja konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu ma być okazją do zaprezentowania dobrych praktyk, przykładów i koncepcji odpowiadających na wyzwania współczesności. Realizacje można zgłaszać w 10 kategoriach:

1. Techniki, materiały oraz procesy budowlane i projektowe – przykłady rozwiązań służących łagodzeniu zmian klimatu, ochronie środowiska oraz sprzyjające większej przystępności cenowej i integracji społecznej.
2. Budowanie zgodnie z zasadą obiegu zamkniętego – modelowe miejsca/konkretne obiekty, w których wykazano ponowne wykorzystanie i recykling materiałów.
3. Rozwiązania uwzględniające wpływ środowiska zbudowanego na przyrodę – pokazujące, w jaki sposób środowisko zbudowane może przyczynić się do ochrony przyrody i bioróżnorodności, uwzględniając potrzeby kulturowe i społeczne.
4. Zrewitalizowane przestrzenie miejskie i wiejskie – przykłady rewitalizacji łączące zrównoważony rozwój, estetykę i społeczną integrację, które zostały opracowane przy szerokim udziale lokalnych społeczności.
5. Produkty i styl życia – produkty i procesy przyczyniające się do zrównoważonego, atrakcyjnego i sprzyjającego integracji stylu życia.
6. Zachowane i przekształcone dziedzictwo kulturowe – pozytywne przykłady ochrony dziedzictwa kulturowego.
7. Miejsca spotkań i interakcji – inspirujące przykłady wykorzystania przestrzeni do integracji i budowania społeczności.
8. Kultura, sztuka i społeczność – wydarzenia, festiwale i inne inicjatywy, których celem jest łączenie społeczności.
9. Modułowe, elastyczne i mobilne rozwiązania ułatwiające życie – innowacyjne rozwiązania w zakresie budownictwa mieszkaniowego.
10. Interdyscyplinarne modele kształcenia – programy i metody nauczania, które uwzględniają wartości zrównoważonego rozwoju, integracji społecznej i estetyki.

Komisja przewidziała też specjalną nagrodę dla „wschodzących gwiazd Nowego Europejskiego Bauhausu”. Mogą się o nią ubiegać studenci i młodzi twórcy do 30 roku życia, przesyłając swoje koncepcje i pomysły ułatwiające szeroko pojętą transformację ekologiczną przy zachowaniu najwyższych walorów estetycznych. W obu konkursach wybór laureatów odbędzie się w kilku etapach. Zakwalifikowane zgłoszenia zostaną poddane najpierw pod publiczne głosowanie. Następnie specjalnie powołane jury oceni te, które zdobędą największą liczbę głosów. Zwycięzcy w każdej kategorii konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu otrzymają po 30 tys. euro. Laureat nagrody dla młodych twórców otrzyma 15 tys. euro. Termin składania wniosków upływa 31 maja 2021 roku. Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy na stronie https://europa.eu.

Najważniejsze konkursy dla młodych architektów
Najważniejsze konkursy dla młodych architektów Publikujemy przegląd najważniejszych nagród i konkursów skierowanych wyłącznie do młodych architektów. Jak wynika z zestawienia, organizatorzy przyjmują różne cezury wieku i w różny sposób poszukują najbardziej obiecujących projektantów. Pod uwagę brana jest pierwsza realizacja, portfolio bądź obiekt, ale też opracowanie projektu na zadany temat. Warto zauważyć, że wśród laureatów coraz częściej pojawiają się Polacy – pisze Tomasz Żylski
Hubert Trammer wśród ambasadorów Nowego Europejskiego Bauhausu Hubert Trammer, architekt, nauczyciel akademicki, wieloletni współpracownik „Architektury-murator”, został jednym z 18 ambasadorów Nowego Europejskiego Bauhausu obok Shigeru Bana, Bjarke Ingelsa i Olafura Eliassona.
EU Mies Award 2022: polskie nominacje Znamy pierwszą pulę oficjalnych nominacji do EU Mies van der Rohe Award 2022. Polskę reprezentuje w tym gronie rekordowa liczba 20 realizacji autorstwa 17 zespołów! Publikujemy listę wytypowanych przez SARP oraz indywidualnych ekspertów.
Autor: (Red.)
Nowy Bauhaus: odpowiedź UE na kryzys klimatyczny Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła powołanie nowego ogólnoeuropejskiego ruchu wzorowanego na słynnej szkole z Dessau, który pomoże Unii walczyć z kryzysem klimatycznym. Stworzymy nowy europejski Bauhaus – przestrzeń współpracy architektów, artystów, studentów i inżynierów – mówiła podczas swojego pierwszego orędzia o stanie Unii Europejskiej.
Duch Bauhausu na rynku w Oliwie W cyklu Miastoprojekcje „Spotkania Filmowe z Miastem” 5 września na rynku w Gdańsku Oliwie odbędzie się plenerowy pokaz filmu „Duch Bauhausu” (2018), a w Ratuszu Kultury udostępniona zostanie wystawa poświęcona słynnej szkole z Dessau.
Cały świat to Bauhaus! Idee Bauhausu w Warszawie do 21 czerwca Wystawa „Cały świat to Bauhaus” w ośmiu sekcjach prezentuje najważniejsze idee słynnej szkoły projektowania i ich wpływ na wszystkie sfery codziennego życia. Ekspozycji towarzyszy bogaty program przygotowany przez SARP i Instytut Goethego w Warszawie.
Śladami Bauhausu w jego stulecie W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem.
Bauhaus w Gorzowie: wykład Aleksandry Kędziorek Z okazji 100-lecia założenia słynnej szkoły z Dessau Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z lokalnym oddziałem SARP rozpoczyna nowy cykl spotkań pt. Bauhaus w Gorzowie. Na początek – wykład Aleksandry Kędziorek, historyczka sztuki, stypendystki programu Bauhaus Lab.
Po Bauhausie – prototypowanie przyszłości Obchodom stulecia Bauhausu towarzyszy konkurs na innowacyjne prototypy i wdrożone projekty, dzięki którym świat może stać się lepszym miejscem do życia.