Architektura MuratorKonkursyNagrody Nowego Europejskiego Bauhausu 2021: znamy finalistów!

Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu 2021: znamy finalistów!

Poznaliśmy finalistów konursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu. Wśród 60 najlepszych projektów znalazły się dwa z Polski!

Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu 2021: znamy finalistów!
Projekt Common Ground, jeden z finalistów w kategorii „Wymyślone na nowo miejsca spotkań i interakcji”, którego autor ubiega się o nagrodę „wschodzącej gwiazdy Nowego Europejskiego Bauhausu”

Pierwsza edycja konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu ma być okazją do zaprezentowania dobrych praktyk, przykładów i koncepcji odpowiadających na wyzwania współczesności. Organizująca go Komisja Europejska na zgłoszenia czekała od 23 kwietnia do 1 czerwca. Projekty, realizacje i inicjatywy uczestnicy mogli nadsyłać w 10 kategoriach, osobno doświadczeni twórcy i organizacje, osobno studenci i młodzi projektanci do 30 roku życia. Przyszło w sumie ponad 2000 pomysłów ze wszystkich krajów członkowskich UE. Po weryfikacji zostały one poddane pod publiczne głosowanie, które trwało od 11 do 18 czerwca. Do finału przeszły po trzy projekty w każdej kategorii: 30 ubiega się więc o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu w konkurencji profesjonalnej, 30 o tytuł „wschodzącej gwiazdy Nowego Europejskiego Bauhausu” w konkurencji dla młodych. Wśród 60 docenionych w ten sposób inicjatyw, realizacji i koncepcji dwa reprezentują Polskę (notabene, podobnie jak w konkursie o EU Mies van der Rohe Award, najwięcej projektów pochodzi z Hiszpanii).

Polska wśród finalistów nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu

W kategorii „Mobilizacja kultury, sztuki i społeczności” dla profesjonalistów znalazła się międzynarodowa konferencja „Gdyby – Społeczne Projektowanie Zrównoważonych Miast” (IF – Social Design for Sustainable Cities), zorganizowana on-line przez Stowarzyszenie Instytutów Kultury i Ambasad Państw Unii Europejskiej (EUNIC Warszawa) oraz Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych w dniach 21-23 października 2020 roku. Celem spotkania, w którym udział wzięło 27 panelistów z 13 państw, było m.in. przedstawienie wartości projektowania zrównoważonych i inteligentnych miast, a także zaangażowanie przedstawicieli edukacji, kultury i administracji w szeroką debatę na temat przestrzeni miejskich. Konferencji towarzyszyły warsztaty dla młodych twórców oraz wystawa prezentacją prospołeczne projekty autorstwa studentów z 27 uczelni z całego świata.

W konkurencji dla „wschodzących gwiazd Nowego Europejskiego Bauhausu” w kategorii „Wymyślone na nowo miejsca spotkań i interakcji” o nagrodę ubiega się projekt Common Ground: propozycja  budowania przestrzeni wspólnych przez mieszkańców na przykładzie Radwanic na Dolnym Śląsku (organizatorzy nie podają na razie danych osób, które zgłosiły projekty).

Teraz finalistów oceniać będzie specjalnie powołane jury, złożone m.in. z przedstawicieli ponad 135 oficjalnych partnerów Nowego Europejskiego Bauhausu. Zwycięzcy w każdej z 10 kategorii konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu otrzymają po 30 tys. euro, a zwycięzcy w każdej z 10 kategorii konkursu dla młodych twórców po 15 tys. euro. Jak zapowiada Komisja Europejska, laureatów poznamy po wakacjach. Ceremonię wręczenia nagród zaplanowano  na 16 września. Wszystkich 60 finalistów można obejrzeć na stronie prizes.new-european-bauhaus.eu.

10 kategorii konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu

1. Techniki, materiały oraz procesy budowlane i projektowe – przykłady rozwiązań służących łagodzeniu zmian klimatu, ochronie środowiska oraz sprzyjające większej przystępności cenowej i integracji społecznej.
2. Budowanie zgodnie z zasadą obiegu zamkniętego – modelowe miejsca/konkretne obiekty, w których wykazano ponowne wykorzystanie i recykling materiałów.
3. Rozwiązania uwzględniające wpływ środowiska zbudowanego na przyrodę – pokazujące, w jaki sposób środowisko zbudowane może przyczynić się do ochrony przyrody i bioróżnorodności, uwzględniając potrzeby kulturowe i społeczne.
4. Zrewitalizowane przestrzenie miejskie i wiejskie – przykłady rewitalizacji łączące zrównoważony rozwój, estetykę i społeczną integrację, które zostały opracowane przy szerokim udziale lokalnych społeczności.
5. Produkty i styl życia – produkty i procesy przyczyniające się do zrównoważonego, atrakcyjnego i sprzyjającego integracji stylu życia.
6. Zachowane i przekształcone dziedzictwo kulturowe – pozytywne przykłady ochrony dziedzictwa kulturowego.
7. Miejsca spotkań i interakcji – inspirujące przykłady wykorzystania przestrzeni do integracji i budowania społeczności.
8. Kultura, sztuka i społeczność – wydarzenia, festiwale i inne inicjatywy, których celem jest łączenie społeczności.
9. Modułowe, elastyczne i mobilne rozwiązania ułatwiające życie – innowacyjne rozwiązania w zakresie budownictwa mieszkaniowego.
10. Interdyscyplinarne modele kształcenia – programy i metody nauczania, które uwzględniają wartości zrównoważonego rozwoju, integracji społecznej i estetyki.

Najważniejsze konkursy dla młodych architektów
Najważniejsze konkursy dla młodych architektów Publikujemy przegląd najważniejszych nagród i konkursów skierowanych wyłącznie do młodych architektów. Jak wynika z zestawienia, organizatorzy przyjmują różne cezury wieku i w różny sposób poszukują najbardziej obiecujących projektantów. Pod uwagę brana jest pierwsza realizacja, portfolio bądź obiekt, ale też opracowanie projektu na zadany temat. Warto zauważyć, że wśród laureatów coraz częściej pojawiają się Polacy – pisze Tomasz Żylski
Hubert Trammer wśród ambasadorów Nowego Europejskiego Bauhausu Hubert Trammer, architekt, nauczyciel akademicki, wieloletni współpracownik „Architektury-murator”, został jednym z 18 ambasadorów Nowego Europejskiego Bauhausu obok Shigeru Bana, Bjarke Ingelsa i Olafura Eliassona.
EU Mies Award 2022: polskie nominacje Znamy pełną listę oficjalnych nominacji do EU Mies van der Rohe Award 2022. Polskę reprezentuje w tym gronie rekordowa liczba 25 realizacji autorstwa kilkudziesięciu zespołów!
Autor: (Red.)
Nowy europejski bauhaus na rzecz odbudowy Ukrainy Komisja Europejska uruchamia program, który ma pomóc Ukrainie w odbudowie z wojennych zniszczeń. W ramach inicjatywy zaplanowano cykl seminariów internetowych, w trakcie których omawiane będą potrzeby ukraińskich gmin.
Nowy Bauhaus: odpowiedź UE na kryzys klimatyczny Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła powołanie nowego ogólnoeuropejskiego ruchu wzorowanego na słynnej szkole z Dessau, który pomoże Unii walczyć z kryzysem klimatycznym. Stworzymy nowy europejski Bauhaus – przestrzeń współpracy architektów, artystów, studentów i inżynierów – mówiła podczas swojego pierwszego orędzia o stanie Unii Europejskiej.
Duch Bauhausu na rynku w Oliwie W cyklu Miastoprojekcje „Spotkania Filmowe z Miastem” 5 września na rynku w Gdańsku Oliwie odbędzie się plenerowy pokaz filmu „Duch Bauhausu” (2018), a w Ratuszu Kultury udostępniona zostanie wystawa poświęcona słynnej szkole z Dessau.
Cały świat to Bauhaus! Idee Bauhausu w Warszawie do 21 czerwca Wystawa „Cały świat to Bauhaus” w ośmiu sekcjach prezentuje najważniejsze idee słynnej szkoły projektowania i ich wpływ na wszystkie sfery codziennego życia. Ekspozycji towarzyszy bogaty program przygotowany przez SARP i Instytut Goethego w Warszawie.
Śladami Bauhausu w jego stulecie W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem.
Bauhaus w Gorzowie: wykład Aleksandry Kędziorek Z okazji 100-lecia założenia słynnej szkoły z Dessau Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z lokalnym oddziałem SARP rozpoczyna nowy cykl spotkań pt. Bauhaus w Gorzowie. Na początek – wykład Aleksandry Kędziorek, historyczka sztuki, stypendystki programu Bauhaus Lab.