Spis treści
- Kim są Przemo Łukasik i Łukasz Zagała?
- Uroczysta gala Honorowej Nagrody SARP za 2023 rok
- Laureci i laureatki Honorowej Nagrody SARP od 1994 roku
- Laudacja nagrody dla Przemo Łukasika i Łukasza Zagały
- Docenienie działań na rzecz zachowania dziedzictwa architektonicznego
- Wyróżnienia i nagrody zdobyte przez Medusa Group
- Projektujemy tak, by korekta budynku – chwilowa lub trwała – była bardzo łatwa
Kim są Przemo Łukasik i Łukasz Zagała?
Duet Przemo Łukasik i Łukasz Zagała to słynni architekci ze Śląska. Swoją pracownię, Medusa group, założyli w 1997 roku.
Realizują projekty związane z architekturą, urbanistyką, grafiką i dizajnem. Realizacje pracowni są laureatami licznych nagród w konkursach i wystawach architektonicznych w Polsce i zagranicą. Medusa Group ma swoje biuro w dawnej fabryce w centrum Bytomia, Warszawie w biurowcu Cosmopolitan oraz w Dubaju jako Medusa Architects.
Realizacje pracowni są laureatami licznych nagród w konkursach architektonicznych w Polsce i zagranicą. Z ostatnich można przypomnieć: World Luxury Hotel Awards, European Property Awards 2022, Polski Cement w Architekturze, Obiekt Roku w Systemach Aluprof 2022, TOP Builder Award, nominacja do European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2022 za Origami House w Toruniu czy Akademeia Highschool w Warszawie.
Pracownia Medusa Group jest autorem takich projektów, jak:
- Biurowce KTW w Katowicach
- Wnętrza Galerii Katowickiej
- Nobu Hotel Warsaw
- Rewitalizacja Szybu Krystyna
- Osiedle Pierwsza Dzielnica
- Koncepcjia Pawilonu Polskiego na Expo 2025
- Budynek biurowy Upper One
- Budynki CD Pojekt
- Stacja Wola
- Osiedle Bolko
- Dom w Bieszczadach
- Sarnie Osiedle w Bielsku Białej
Uroczysta gala Honorowej Nagrody SARP za 2023 rok
Wieczorem 13 grudnia 2024 roku w warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich odbyła się uroczysta Gala Honorowej Nagrody SARP za 2023 rok. Od połowy października wiemy, że tę wyjątkową nagrodą zostali w tym roku wyróżnieni Przemo Łukasik i Łukasz Zagała.
Honorowa Nagroda SARP to najbardziej prestiżowa polska nagroda architektoniczna. Trafia do polskich architektów. Nagrodę od 1966 przyznaje przez Stowarzyszenie Architektów Polskich za wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury, najczęściej za całokształt działalności, mającej wkład w rozwój polskiej architektury.
Podczas gali SARP odbył się także finał XVIII edycja konkursu Polski Cement w Architekturze oraz wręczono medale SARP "Bene Merentibus", przyznawane od 1979 roku za zasługi dla rozwoju Architektury Polskiej i Stowarzyszenia Architektów Polskich. Medalami wyróżnieni zostali Kazimierz Ferenc (pośmiertnie), Mirosław Nizio oraz Romuald Loegler.
Laureci i laureatki Honorowej Nagrody SARP od 1994 roku
W gronie laureatów i laureatek tej nagrody znajdują się wybitni twórcy, którzy na przestrzeni lat odcisnęli swoje piętno na polskiej scenie architektonicznej. W ciągu ostatnich 30 lat w tym gronie znaleźli się: Marek Budzyński (1994), Romuald Loegler (1995), Konrad Kucza-Kuczyński (1996), Stanisław Niemczyk (1997), Andrzej Kiciński (1998), Wojciech Obtułowicz (1999), Ryszard Jurkowski (2000), Stanisław Fiszer (2001), Edmund Małachowicz (2002), zespół JEMS Architekci: Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki, Marcin Sadowski, Jerzy Szczepanik-Dzikowski (2003), Stefan Kuryłowicz (2004), Marek Dunikowski (2005), Jerzy Skrzypczak (2006), Witold Benedek i Stanisław Niewiadomski (2007), Jerzy Gurawski (2008), Marian Fikus (2009), Krzysztof Ingarden i Jacek Ewý (2010), Bolesław Stelmach (2011), Dariusz Kozłowski (2012), Grzegorz Stiasny i Jakub Wacławek (2013), Michał Baryżewski i Zbigniew Reszka (2014), Małgorzata Pizio-Domicz i Antoni Domicz (2015), Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha (2016), Stanisław Deńko (2017), Wojciech Zabłocki (2018), Kazimierz Łatak i Piotr Lewicki (2019), Jacek Lenart (2020), Zbigniew Maćków (2021), Ewa Kuryłowicz (2022), Bogdan Kulczyński (2023) oraz Ewa Porębska (2024).
Zobacz więcej:
Honorowa Nagroda SARP 2023 dla Ewy P. Porębskiej
Honorowa Nagroda SARP 2023 wręczona [FOTORELACJA]
Bogdan Kulczyński z Honorową Nagrodą SARP 2022
Zbigniew Maćków z Honorową Nagrodą SARP 2020
---
Szyb Krystyna w Bytomiu według projektu Medusa Group
Laudacja nagrody dla Przemo Łukasika i Łukasza Zagały
Gdy Przemo Łukasik i Łukasz Zagała założyli w 1997 roku wspólną pracownię, nie mieli jeszcze nawet 30 lat. Solidne wykształcenie, jakie daje Politechnika Śląska (Przemo Łukasik studiował także w Ecole d’Architecture Paris-Villemin w Paryżu) w połączeniu z doświadczeniem zdobytym w renomowanych zagranicznych pracowniach (przypomnijmy, iż obaj pracowali po studiach w P.P. Pabel Architekten w Berlinie oraz paryskich biurach Jean Nouvel Architecture i Odile Decq / Benoit Cornette) dały im na starcie dużą przewagę warsztatową nad wieloma młodymi architektami i architektkami.
Z pewnością najmocniej zapamiętaną wczesną realizacją zespołu Medusa jest Bolko Loft – rewitalizacja obiektu dawnej lampiarni zakładów górniczo-hutniczych i adaptacja jej na dom własny Przemo Łukasika. Ukończony w 2003 roku, z zachowaniem bardzo surowej estetyki loft, szybko stał się jednym z najbardziej znanych manifestów w obronie architektury postindustrialnej i został uznany za jedną z ikon polskiej architektury po przełomie politycznym 1989.
Galeria: Biurowiec .KTW projektu Medusa Group
Docenienie działań na rzecz zachowania dziedzictwa architektonicznego
Nieustanna pamięć i walka o dziedzictwo poprzemysłowe Śląska jest cechą silnie wyróżniającą projektantów Medusa Group – by wspomnieć projekt rewitalizacji bytomskiej wieży kopalni Krystyna, dawnej łaźni Zakładów Górniczo-Hutniczych w Bytomiu, lofty w starym spichlerzu w Gliwicach, siedzibę własną pracowni w Bytomiu w zaadaptowanym budynku warsztatowym i magazynowym , czy symboliczny świetlny happening zorganizowany wraz ze studentami w 2019, który stanowił apel o ochronę dziedzictwa postindustrialnego i wołanie o ratunek dla wyludniającego się Bytomia. Przyznając Nagrodę Honorową SARP 2024 Przemo Łukasikowi i Łukaszowi Zagale, Kapitułą Nagrody chciała podkreślić, jak ważne dla całego społeczeństwa są ich działania i długotrwałe zaangażowanie, zmierzające do zachowania dziedzictwa architektonicznego w całej jego różnorodności.
Galeria: Jak mieszka polski architekt? Przemo Łukasik
Wyróżnienia i nagrody zdobyte przez Medusa Group
Jednak projekty związane ze śląską spuścizną to nie jedyny aspekt twórczości pracowni Medusa Group, która nieustannie się rozwija, mając w swoim portfolio zarówno wielkoskalowe budynki biurowe, jak mieszkaniowe, edukacyjne i inne. Do najbardziej znanych należą takie projekty, jak: szkoła Akademeia Highschool w Warszawie, projekt wnętrz zabytkowej Hali Koszyki w Warszawie, Hotel Nobu w Warszawie, czy zespół budynków mieszkaniowych Pierwsza Dzielnica w Katowicach. O uznaniu dla wysokiej klasy realizacji świadczą liczne nagrody, jak na przykład European Property Award, World Luxury Hotel Award, PLGBC Green Building Award, nominacja do European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award , Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy za najlepszy budynek użyteczności publicznej dla Akademeii Highschool w Warszawie w 2019 roku czy Nagroda Roku SARP 2022 w kategorii „budynek biurowy, oświaty lub administracji” KTW.
Galeria: Projekty Medusa Group
Projektujemy tak, by korekta budynku – chwilowa lub trwała – była bardzo łatwa
W jednym z ostatnio udzielonych wywiadów Przemo Łukasik powiedział: Widzimy, że domeną współczesności jest dynamiczna zmiana, w każdym miejscu kuli ziemskiej. Dlatego w architekturze szukamy dziś uniwersalności i roztropności. Nie mamy jednego sprawdzonego scenariusza na rozwój miasta, nie oferujemy jednej standardowej konstrukcji dla mieszkań czy biur. Obiekt musi pełnić funkcję bieżącą, ale być możliwie otwarty na nieokreśloną przyszłość. Projektujemy tak, by korekta budynku – chwilowa lub trwała – była bardzo łatwa i jak najmniej kosztowna. Przestrzeń musi być elastyczna. Wręczając dziś Honorową Nagrodę SARP życzymy laureatom wytrwałości i otwartości na nadchodzące w naszej dziedzinie zmiany.