Ceną za luksusowe hotele będzie 3 000 m3 gruzu. Wnętrza 11 historycznych kamienic "podbudują drogi"

2025-03-31 14:35

Rewitalizacja Kwartału Dworcowa przewiduje, że około 85% zabudowy powstanie od nowa. Istniejące kamienice zostaną przekształcone w hotele, lokale gastronomiczne, biura i punkty usługowe, a pod całością inwestycji zaplanowano poziom podziemny. Efektem ubocznym projektu Konior Studio będzie ogromna ilość gruzu. Jakie działania planują architekci?

Spis treści

  1. Drugie życie budynków po rozbiórce. Fundacja BRDA
  2. Konstrukcja, która zamieniła się w zbędny odpad
  3. Kwartał Dworcowa. Ingerencja w zabudowę "była nieunikniona"
  4. Gruz - cena, jaką budynki zapłacą za nowe funkcje
  5. Chodniki, drogi, ogrody i fundamenty czekają na kruszywo
  6. Gruz w praktyce. Czy zależy nam na recyklingu odpadów betonowych?
Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Drugie życie budynków po rozbiórce. Fundacja BRDA

Każda rozbiórka lub zmiana funkcji budynku wymaga przemyślenia dalszego losu nie tylko materiałów budowlanych, które w dużej mierze staną się odpadami, ale także wyposażenia i elementów wykończeniowych. Choć w kontekście nowej inwestycji mogą wydawać się zbędne, fizycznie pozostają niezmienione – zajmują tyle samo miejsca, a niektóre z nich nadal mogą pełnić swoją funkcję, nawet poza terenem budowy.

Czytaj także: Hotel zostanie zburzony, więc uratowali z niego co się da. Wynieśli 40 ton mebli, ścian i drzwi. Czas na demontaż okien

Wielu deweloperów stojących przed takim wyzwaniem zgłasza się do Fundacji BRDA - młodej organizacji, która od kilku lat konsekwentnie promuje ponowne wykorzystanie materiałów w budownictwie, architekturze i designie. W ramach swojej misji fundacja organizuje lokalne inicjatywy społeczne i pomocowe. Jej członkowie zrealizowali już około dwudziestu kilku projektów polegających na rozdysponowaniu mebli i materiałów wykończeniowych. Jak dotąd największą z nich była współpraca z Hotelem Felix, w ramach której organizacja wyniosła i uratowała 4287 przedmiotów. 

Hotel Felix - Fundacja BRDA

i

Autor: Artur Celiński
Hotel Felix - Fundacja BRDA

i

Autor: Artur Celiński

Konstrukcja, która zamieniła się w zbędny odpad

Jak przyznają członkowie Fundacji, najłatwiejszy jest odzysk wyposażenia ruchomego – mebli, oświetlenia, tekstyliów. Kolejny poziom trudności stanowią takie elementy jak okładziny ścienne, drzwi, okna czy balustrady. Największym wyzwaniem pozostaje jednak ponowne wykorzystanie konstrukcji budynku – w przypadku Hotelu Felix, wielkiej płyty. Teoretycznie, część elementów mogłaby posłużyć do stworzenia małej architektury, np. altan rowerowych czy osłon śmietnikowych, które mogłyby pozostać na terenie przyszłej inwestycji - bowiem wg. obowiązującego prawa, odpadem staje się każdy materiał, który "opuszcza plac budowy i nie ma cech handlowych".

Czytaj także: Piotr Grochowski: Odzyskany element traktuję jak surowiec, nie odpad. Z krzesła bez atestu można korzystać przez 30 lat

Innym aspektem, który utrudnia ponowne użycie materiałów konstrukcyjnych, jest brak odpowiednich paszportów materiałowych. Wymagany rejestr składu i pochodzenia elementów budowlanych szczególnie utrudnia ponowne wykorzystanie zasobów. Do tego dochodzi kwestia bezpieczeństwa - część materiałów, choć możliwa do odzyskania, zawiera problematyczne domieszki, jak azbest czy inne szkodliwe substancje. Wiele budynków powstałych w czasach szybkiego "boom'u gospodarczego" cechuje niska jakość materiałów, które w efekcie nie spełniają odpowiednich standardów.

Kwartał Dworcowa. Ingerencja w zabudowę "była nieunikniona"

Jedną z najgłośniejszych obecnie inwestycji, która wygeneruje wyjątkowo dużą ilość odpadów budowlanych, jest rewitalizacja Kwartału Dworcowa w Katowicach. Jak przyznają architekci, w ramach prac rozbiórkowych szacuje się uzyskanie ok. 3.000 m3 gruzu. Dla zobrazowania skali, przeciętny kontener przeznaczony do wywozu gruzu ma objętość 7m3. Do utylizacji 3 000 m3 będzie więc niezbędne użycie ponad 400 takich kontenerów.

Projekt rewitalizacji Kwartału Dworcowa zakłada, że około 85% zabudowy będzie wzniesione od podstaw. 11 istniejących kamienic zostanie zamienione w hotele, lokale gastronomiczne, biura i punkty usługowe. Pod całą inwestycją powstanie poziom podziemny, mieszczący niezbędną infrastrukturę techniczną i miejsca parkingowe. Jak podkreślają architekci, ze względu na konieczność dostosowania przestrzeni do nowych funkcji, ingerencja w istniejącą zabudowę była nieunikniona. Wnętrze kwartału zostało zaprojektowane niemal od podstaw. 

Tomasz Konior z biura Konior Studio, zapytany o dalszy los materiałów uzyskanych z rozbiórki, dzieli je na kilka kategorii. W kwestii materiałów nadających się do ponownego użycia, takich jak m.in. stolarka okienna i drzwiowa, stwierdza:

Jeśli ich stan będzie wystarczająco dobry, zostaną przekazane do ponownego użycia np. w innych inwestycjach, organizacjach charytatywnych lub składach budowlanych. Uszkodzone lub zużyte elementy zostaną rozebrane na części składowe i przekazane do recyklingu (np. metalowe elementy do złomowania, drewno do odzysku energetycznego).

Z kolei odpady, które nie nadają się do ponownego wykorzystania, zostaną "przekazane instytucjom przetwarzania odpadów zgodnie z przepisami prawa", a także będą "poddane recyklingowi, w oparciu o odpowiednie technologie".

Dworcowa w Katowicach. Wizualizacja

i

Autor: Projekt: Konior Studio, Materiały prasowe Dworcowa w Katowicach. Wizualizacja
Kwartał Dworcowa w Katowicach przed przebudową

i

Autor: Dorota Niećko Kwartał Dworcowa w Katowicach przed przebudową

Gruz - cena, jaką budynki zapłacą za nowe funkcje

Jeszcze inaczej ma się sprawa w przypadku gruzu, którego - przypomnijmy - ilość szacuje się na 3.000 m3. Architekt zapowiada, że "materiały pochodzące z rozbiórki i nadające się do odzyskania, takie jak drewniane belki stropowe, więźba dachowa oraz cegły, z których wykonano większość ścian, zostanie przekazana do firm zajmujących się obróbką w celu ponownego wykorzystania w procesie budowlanym". O reszcie odpadów, które powstaną z wyburzenia konstrukcji budynku, mówi:

Gruz budowlany częściowo zostanie kruszony i ponownie wykorzystany na potrzeby inwestycji, np. jako podbudowa pod drogi lub fundamenty. W przypadku braku możliwości wykorzystania na miejscu trafi do firmy zajmującej się recyklingiem gruzu.

Chodniki, drogi, ogrody i fundamenty czekają na kruszywo

Gruzu nie można wyrzucić do zwykłego miejskiego śmietnika, dlatego firmy oferujące jego utylizacje - np. Gruz Gang czy Gruz Park - cieszą się sporą popularnością. Jedną z oferowanych przez nie usług jest wywóz gruzu w kontenerach lub workach. Jak czytamy na stronie firmy Gruz Pak:

Po odebraniu gruzu zostanie on poddany utylizacji. (...) Proces ten polega na dokonaniu wstępnej selekcji, a następnie dokładnym pokruszeniu materiału, który może zostać ponownie wykorzystany, np. do budowy chodników, parkowych alejek, małych parkingów, czy też fundamentów. Gruz nienadający się do użycia zostaje wywieziony w wyznaczone do tego celu miejsce, czyli składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne.

Odpady, które zostały szczególnie mocno zmielone mogą stać się surowcem do produkcji mieszanek budowlanych, zapraw i klejów. Taki materiał może być także użyty w ogrodnictwie. Jak czytamy na stronie Group Skip, firmy reklamującej się jako "najtańszy wynajem kontenerów na gruz i odpady":

Poza tym, że można maksymalnie wykorzystać jego [gruzu] właściwości, jego recykling jest również prosty. Gruz nie wymaga obróbki termicznej ani chemicznej, jak ma to miejsce w przypadku innych odpadów, takich jak szkło czy tworzywa sztuczne. Wystarczy go oczyścić z zanieczyszczeń i rozkruszyć na mniejsze kawałki, aby mógł być ponownie wykorzystany w budownictwie.

Kwartał przy ul. Dworcowej, Katowice. Wyburzenie

i

Autor: Dorota Niećko

Gruz w praktyce. Czy zależy nam na recyklingu odpadów betonowych?

Współczesne budownictwo często jednak stosuje materiały, które nie mogą być poddane recyklingowi w formie kruszywa budowlanego, co - z ekologicznego punktu widzenia - stanowi spore wyzwanie. Do takich materiałów należą m.in. płyty kartonowo-gipsowe, tynk, gips, beton komórkowy, silikat oraz pustaki szlakowe i żużlowe. Ze względu na ich kruchość klasyfikuje się je jako odpady mieszane.

Inną kwestią jest brak świadomości dotyczącej pełnych zalet ponownego użycia gruzu. Jak zauważa Anna Dziedzic w tekście Jak budować drogi i kolej z niskim śladem węglowym, "wykorzystywanie gruzu betonowego z rozbiórek i wyburzeń sprawia, że ślad węglowy produkowanego z przetworzonego w ten sposób kruszywa i dalej mieszanki betonowej jest niższy od zwykłego wysokoemisyjnego cementu". Tylko czy w Polsce komuś zależy na recyklingu odpadów betonowych? Przywołane w tekście słowa Andrzeja Losora, członka zarządu firmy Heidelberg Materials Polska świadczą o tym, że to, co nazywa się recyklingiem gruzu betonowego, nie zawsze nim jest:

W naszym kraju produkujemy około 8 milionów ton odpadów budowlanych. Oficjalne statystyki pokazują, że zagospodarowujemy 80 procent z nich. Ale „zagospodarowujemy” w taki sposób, że wrzucamy go do dziury. I udajemy, że nie ma tematu, że to znakomita rzecz do stabilizacji gruntów. Tylko, że my w żaden sposób tego nie kontrolujemy. To nie ma nic wspólnego z recyklingiem.

Architektura-murator. Podcast 30/30
Michał Sikorski. Architektura z odzysku
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Reklama
      Architektura Murator Google News