Architektura MuratorKrytykaFuggerei - najstarsze osiedle socjalne na świecie

Fuggerei - najstarsze osiedle socjalne na świecie

To niewielkie osiedle w niemieckim Augsburgu znajduje się w ciągłym użytku od prawie 500 lat - i można w nim zamieszkać za mniej niż jedno euro.

fuggerei
Fot. High Contrast/Wikimedia Commons/CC 3.0 SA

Osiem otoczonych murem ulic w bawarskim Augsburgu składa się na niewielkie założenie architektoniczne, założone w 1516 i rozbudowywane w kolejnych latach. Ufundował je jeden z najbogatszych wówczas ludzi na świecie, Jakub Fugger, tworząc niewielką dzielnicę zabudowaną szeregowymi domami. Każdy budynek podzielony jest na dwa mieszkania - parterowe z dostępem do ogrodu i na piętrze z dostępem do strychu. Oba mieszkania mają jednak własne drzwi frontowe - tak, aby tworzyć wrażenie mieszkania w osobnym domu.

fuggerei
Widok na Herrengasse - główną ulicę osiedla. Fot. Wolfgang B. Kleiner/Wikimedia Commons/CC 3.0 SA

Na osiedlu mogły zamieszać katolickie rodziny Augsburga, które nie ze swojej winy znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Jedynymi warunkami były opłacanie rocznego czynszu w wysokości jednego guldena oraz codzienna modlitwa w imieniu fundatora, jak również wypełnianie przez mieszkańców drobnych prac na rzecz wspólnoty. Te zasady nie zmieniły się od prawie 500 lat, zaś wysokość czynszu nie uległa zmianie wraz z inflacją - obecnie roczna opłata za mieszkanie wynosi... 0,88 euro.

fuggerei
Widok na bramę wjazdową

Fuggerei jest nieprzerwanie zamieszkane od dnia powstania. Osiedle zostało częściowo zbombardowane w trakcie II wojny światowej; mieszkańcy odbudowali zniszczone elementy w sposób architektonicznie spójny z historyczną zabudową. Otoczony murem obszar wciąż zamykany jest na noc - mieszkańcy, którzy nie wrócą do domu przed 10 wieczorem, muszą zapłacić jedno euro stróżowi nocnemu. Podczas dnia osiedle udostępniane jest także zwiedzającym.

fuggerei
Wnętrze mieszkania pokazowego w Fuggerei, udostępnianego turystom. Osiedle można odwiedzić po wniesieniu opłaty w wysokości 4 euro - czyli cztery razy więcej, niż wynosi roczny czynsz.  Fot. context medien und verlag Augsburg/Wikimedia Commons/CC 3.0 SA

Pozostałe budynki na terenie osiedla zmieniały swoją formę i przeznaczenie w zależności od potrzeb mieszkańców - obejmując kościół, szkołę czy ambulatorium. Obecnie osiedle utrzymywane jest z pieniędzy założonego w XVI wieku funduszu, którego zadaniem było inwestowanie środków na finansowanie Fuggerei.

Tagi:
Zabytki Dolnego Śląska. Renowacja w stylu eko Po raz trzeci rozstrzygnięty został polsko-niemiecki konkurs Zabytek – nie zapomnij! Denkmal – denk mal dran! Ma on podkreślać znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiej, wspólnej przestrzeni kulturowej oraz przyczyniać się do zrozumienia relacji między zrównoważonym rozwojem i dziedzictwem.
Zabytek - nie zapomnij! Zgłoszenia Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! to polsko-niemiecki konkurs ochrony zabytków, podkreślający znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiego miejsca spotkań i wspólnej przestrzeni kulturowej.
Pawilon eksperymentalny BUGA Pawilon wsparty jest na lekkiej konstrukcji z włókien szklanych i węglowych, inspirowanej występującymi w przyrodzie strukturami włóknistymi.
Restauracja The ASH w Troisdorf-Spich Restaurację The ASH w Troisdorf-Spich zaprojektowano jako prototyp. Podobne w charakterze lokale z amerykańską kuchnią, o architekturze nawiązującej do zabudowy przemysłowej lat 20., realizowane są obecnie w całych Niemczech.
Most kolejowy w Kostrzynie Pod koniec 2022 roku zostanie otwarty nowy most kolejowy Kostrzyn-Kietz na granicy między Polską a Niemcami. Zaprojektowana przez biura Knight Architects i Schüßler-Plan Berlin konstrukcja uzyskała niedawno pozwolenie na budowę.
Najlepsza niemiecka architektura 2018 Najlepszym niemieckim budynkiem roku 2018 jest zaprojektowana w procesie partycypacji mieszkaniówka w Monachium - osiedle WagnisART. Natomiast słynna, otwarta niedawno po wielu latach realizacji filharmonia biura Herzog & de Meuron w Hamburgu została rozmyślnie usunięta z rywalizacji o nagrodę.