Luksusy PRL-u

Luksusowy blok Młotek na Smolnej 8 - historia kawiarni i mieszkań z czasów PRL-u

2024-06-07 8:18

Młotek, PRL-owski blok stojący w Warszawie, to dziś jeden z symboli Powiśla. Wybudowano go na Smolnej 8 w 1976 roku według projektu Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego. 19-piętrowiec jest jednym z najciekawszych bloków w Polsce. Budowany jako hotel, posiadał kawiarnię na dachu. W PRL-u uchodził za luksusowy, a mieszkania były szalenie drogie.

Spis treści

  1. Warszawski Młotek - luksusowy blok z PRL-u, który miał być hotelem. Jaka jest jego historia?
  2. Młotek jest zabytkiem. Czy wpis chroni go brzydką termomodernizacją?

Warszawski Młotek - luksusowy blok z PRL-u, który miał być hotelem. Jaka jest jego historia?

Po wojnie, na działce po zniszczonym Instytucie Oftalmicznym biuro obsługi cudzoziemców PUMA postanowiło wybudować hotel polonijny przeznaczony dla Polaków przyjeżdżających do Warszawy zza granicy. Projekt jeszcze w latach 60. wykonali Jan Bogusławski i Bohdan Gniewiewski. Budowa zajęła dwa lata, a w międzyczasie - w związku z kryzysem mieszkaniowym - podjęto decyzję o zmianie przeznaczenia. Hotel polonijny stał się blokiem mieszkalnym. W 1976 roku Młotek był już gotowy do użytku.

Zobacz także: Nie tylko wielka płyta. Oto 9 najpiękniejszych bloków z PRL-u w Polsce

Do 140 mieszkań o nieco wyższym niż standardowo metrażu między 40 a 60 m² prowadziły szybkie windy. 10-piętrowy blok stojący w sąsiedztwie stacji Powiśle wyposażono w domofony, a na szczycie, w części widokowej, ulokowano Akropol - dwukondygnacyjną przestrzeń kawiarniano-restauracyjną. Lokale gastronomiczne pojawiały się w projektach innych warszawskich bloków i osiedli, jednak zawsze pomysł ten był torpedowany przez władze. Na mieszkanie w ekskluzywnym budynku na Smolnej 8 mogli sobie pozwolić jedynie ci, którzy dysponowali dewizami.

Murator remontuje: metamorfoza łazienki
Materiał sponsorowany
Młotek na Smolnej 8 w Warszawie. Zobacz zdjęcia symbolu luksusowych mieszkań w PRL-u

i

Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator

Młotek jest zabytkiem. Czy wpis chroni go brzydką termomodernizacją?

Od 2016 roku Młotek widnieje w gminnej ewidencji zabytków. Oznacza to, że w przypadku kontrowersyjnych decyzji inwestora Konserwator ma możliwość wstrzymać prace, a planowane zmiany w wyglądzie powinny być konsultowane. Nie jest to co prawda wpis do rejestru zabytków gwarantujący pełną ochronę prawną, daje jednak większe możliwości działania urzędowi Konserwatora.

Młotek ma już za sobą jedną termomodernizację, która - ze względu na jej wygląd - całe szczęście objęła tylko jedną ze ścian. Dziś remont w takiej formie by się nie wydarzył. Najprawdodobniej spowodowałby zresztą protesty i wysyp petycji autorstwa miłośników architektury socmodernistycznej, których z każdym rokiem przybywa. Nie mówiąc o głosach autorytetów.

Zobacz także: Kozia 9 w Warszawie - blok z PRL-u, który z każdego miejsca wygląda inaczej. Powstał dla ulubieńców partii