Architektura MuratorKrytykaNowe Muzeum w Berlinie

Nowe Muzeum w Berlinie

Ponowne otwarcie berlińskiego Neues Museum dla publiczności nastąpiło w 2009 roku. Z tej okazji wydany został album odsłaniający kulisy pracy architekta i konserwatorów.

Neues Museum Berlin

Ponowne otwarcie berlińskiego Neues Museum dla publiczności nastąpiło w 2009 roku. Zbudowane w połowie XIX wieku według projektu Friedricha Augusta Stülera, poddane licznym przebudowom w początkach ubiegłego stulecia, poważnie zniszczone w czasie drugiej wojny światowej i leżące w ruinach aż po schyłek epoki NRD, stało się tematem konkursów dla zaproszonych architektów. W ostatecznej rozgrywce, w roku 1998, kontrakt zdobył David Chipperfield. Budynek zapiera dech w piersiach. Elegancki, imponujący przestrzennym rozmachem, wykwintnością rozwiązań materiałowych, kunsztem detali budowlanych i wnętrzarskich. Zwiedzającym gmach dostarcza nieustannej radości odkrywania kolejnych szczegółów i miejsc. Mieści wspaniałą kolekcję sztuki starożytnej.

Książka-album poświęcona jest odbudowie, restauracji i konserwacji zabytkowego gmachu Neues Museum. I tak jak Stüler zastosował najnowocześniejsze technologie podczas realizacji pierwotnego projektu, tak obecnie również wykorzystano dostępne dziś środki i możliwości techniki. O technicznych właśnie aspektach inwestycji jest ta książka. Kolejne rozdziały zostały napisane przez specjalistów poszczególnych dziedzin: fundowanie, prace murarskie, kamieniarka, lastryko, stolarka, powłoki malarskie, tkaniny, metale... Całość ilustrowana fotografiami porównującymi stan przed i po oraz rysunkami technicznymi i wykresami inżynierskimi. To fascynująca opowieść o tym, jak rzemiosło prowadzi do sztuki.

Polecają Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak

The Neues Muzeum Berlin. Conserving, restoring, rebuilding within the World Heritage
E.A. SEEMANN VERLAG
Lipsk 2009
cena ok. 30 euro

Neues Museum Berlin
Apartamentowiec PANO: polsko-izraelski projekt w Berlinie Polska firma deweloperska Victoria Dom rozpoczyna w Berlinie kolejną inwestycję. Budynek z 33 mieszkaniami zaprojektował urodzony w Krakowie izraelski architekt Zvi Hecker.
Plastique Fantastique – artyści w obliczu pandemii Plastique Fantastique to duet artystyczny z Berlina, w którego skład wchodzą Marco Canevacci (Dr. Trouble) i Yena Young (Ms. Bubble). Od ponad 20 lat ich wielkoformatowe, pneumatyczne instalacje goszczą w miastach całej Europy. Ostatnio berlińskich artystów nurtuje temat pandemii i niezwykłych warunków życia, których za jej sprawą doświadczamy.
Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
Humboldt Forum. Nowe serce Berlina Realizacja największej i najbardziej kontrowersyjnej berlińskiej inwestycji architektonicznej ostatnich lat dobiegła końca. 16 grudnia 2020 roku zainaugurowano Humboldt Forum. Ze względu na pandemię budynek wciąż pozostaje zamknięty dla publiczności, a sama inauguracja przybrała formę wirtualnego oprowadzania.
Vita Contemplativa: Robert Konieczny w Berlinie Studio KWK Promes wraz z pracowniami Christopha Hessego i Snorre Stinessena na wystawie w Galerii Architektury w Berlinie. Wernisaż 5 lipca.
Trzy religie pod jednym dachem – House of One w Berlinie W centrum Berlina ma powstać niezwykła budowla, w której pod jednym dachem spotykać się będą wyznawcy chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Projekt opracowała pracownia Kuehn Malvezzi.