Architektura MuratorKrytykaNowe Muzeum w Berlinie

Nowe Muzeum w Berlinie

Ponowne otwarcie berlińskiego Neues Museum dla publiczności nastąpiło w 2009 roku. Z tej okazji wydany został album odsłaniający kulisy pracy architekta i konserwatorów.

Neues Museum Berlin

Ponowne otwarcie berlińskiego Neues Museum dla publiczności nastąpiło w 2009 roku. Zbudowane w połowie XIX wieku według projektu Friedricha Augusta Stülera, poddane licznym przebudowom w początkach ubiegłego stulecia, poważnie zniszczone w czasie drugiej wojny światowej i leżące w ruinach aż po schyłek epoki NRD, stało się tematem konkursów dla zaproszonych architektów. W ostatecznej rozgrywce, w roku 1998, kontrakt zdobył David Chipperfield. Budynek zapiera dech w piersiach. Elegancki, imponujący przestrzennym rozmachem, wykwintnością rozwiązań materiałowych, kunsztem detali budowlanych i wnętrzarskich. Zwiedzającym gmach dostarcza nieustannej radości odkrywania kolejnych szczegółów i miejsc. Mieści wspaniałą kolekcję sztuki starożytnej.

Książka-album poświęcona jest odbudowie, restauracji i konserwacji zabytkowego gmachu Neues Museum. I tak jak Stüler zastosował najnowocześniejsze technologie podczas realizacji pierwotnego projektu, tak obecnie również wykorzystano dostępne dziś środki i możliwości techniki. O technicznych właśnie aspektach inwestycji jest ta książka. Kolejne rozdziały zostały napisane przez specjalistów poszczególnych dziedzin: fundowanie, prace murarskie, kamieniarka, lastryko, stolarka, powłoki malarskie, tkaniny, metale... Całość ilustrowana fotografiami porównującymi stan przed i po oraz rysunkami technicznymi i wykresami inżynierskimi. To fascynująca opowieść o tym, jak rzemiosło prowadzi do sztuki.

Polecają Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak

The Neues Muzeum Berlin. Conserving, restoring, rebuilding within the World Heritage
E.A. SEEMANN VERLAG
Lipsk 2009
cena ok. 30 euro

Neues Museum Berlin
Vita Contemplativa: Robert Konieczny w Berlinie Studio KWK Promes wraz z pracowniami Christopha Hessego i Snorre Stinessena na wystawie w Galerii Architektury w Berlinie. Wernisaż 5 lipca.
Trzy religie pod jednym dachem – House of One w Berlinie W centrum Berlina ma powstać niezwykła budowla, w której pod jednym dachem spotykać się będą wyznawcy chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Projekt opracowała pracownia Kuehn Malvezzi.
Herzog & de Meuron zaprojektują Muzeum XX wieku w Berlinie Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt Muzeum XX wieku w Berlinie. Pierwszą nagrodę otrzymała szwajcarska pracownia Herzog & de Meuron.
Arka Noego w Muzeum Żydowskim w Berlinie Amerykańska pracownia Olson Kundig Architecture and Exhibit Design zaprojektuje scenograficzną wystawę dedykowaną dzieciom w Muzeum Żydowskim w Berlinie. Inspiracją dla autorów zwycięskiej koncepcji była biblijna historia Arki Noego.
Rekonstrukcja Zamku Miejskiego w Berlinie Przy Unten den Linden w Berlinie stanął żelbetowy szkielet Zamku Miejskiego. To, jak określa lokalna prasa, jedno z największych, najdroższych i najbardziej kontrowersyjnych przedsięwzięć budowlanych Republiki. Przypominamy historię zamku i spór o jego rekonstrukcję.
Nowa siedziba Archiwum Bauhausu i Muzeum Projektowania w Berlinie Rozstrzygnięto konkurs na nowy budynek Archiwum Bauhausu i Muzeum Projektowania w Berlinie. Obok dotychczasowej siedziby, zaprojektowanej przez Waltera Gropiusa, powstanie filigranowa wieża z przestrzenią ekspozycyjną o powierzchni 6 700 m2. Zwycięską koncepcję opracowała pracownia Staab Architekten.