Architektura MuratorKrytykaNowe Muzeum w Berlinie

Nowe Muzeum w Berlinie

Ponowne otwarcie berlińskiego Neues Museum dla publiczności nastąpiło w 2009 roku. Z tej okazji wydany został album odsłaniający kulisy pracy architekta i konserwatorów.

Neues Museum Berlin

Ponowne otwarcie berlińskiego Neues Museum dla publiczności nastąpiło w 2009 roku. Zbudowane w połowie XIX wieku według projektu Friedricha Augusta Stülera, poddane licznym przebudowom w początkach ubiegłego stulecia, poważnie zniszczone w czasie drugiej wojny światowej i leżące w ruinach aż po schyłek epoki NRD, stało się tematem konkursów dla zaproszonych architektów. W ostatecznej rozgrywce, w roku 1998, kontrakt zdobył David Chipperfield. Budynek zapiera dech w piersiach. Elegancki, imponujący przestrzennym rozmachem, wykwintnością rozwiązań materiałowych, kunsztem detali budowlanych i wnętrzarskich. Zwiedzającym gmach dostarcza nieustannej radości odkrywania kolejnych szczegółów i miejsc. Mieści wspaniałą kolekcję sztuki starożytnej.

Książka-album poświęcona jest odbudowie, restauracji i konserwacji zabytkowego gmachu Neues Museum. I tak jak Stüler zastosował najnowocześniejsze technologie podczas realizacji pierwotnego projektu, tak obecnie również wykorzystano dostępne dziś środki i możliwości techniki. O technicznych właśnie aspektach inwestycji jest ta książka. Kolejne rozdziały zostały napisane przez specjalistów poszczególnych dziedzin: fundowanie, prace murarskie, kamieniarka, lastryko, stolarka, powłoki malarskie, tkaniny, metale... Całość ilustrowana fotografiami porównującymi stan przed i po oraz rysunkami technicznymi i wykresami inżynierskimi. To fascynująca opowieść o tym, jak rzemiosło prowadzi do sztuki.

Polecają Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak

The Neues Muzeum Berlin. Conserving, restoring, rebuilding within the World Heritage
E.A. SEEMANN VERLAG
Lipsk 2009
cena ok. 30 euro

Neues Museum Berlin
Humboldt Forum. Nowe serce Berlina Realizacja największej i najbardziej kontrowersyjnej berlińskiej inwestycji architektonicznej ostatnich lat dobiegła końca. 16 grudnia 2020 roku zainaugurowano Humboldt Forum. Ze względu na pandemię budynek wciąż pozostaje zamknięty dla publiczności, a sama inauguracja przybrała formę wirtualnego oprowadzania.
Vita Contemplativa: Robert Konieczny w Berlinie Studio KWK Promes wraz z pracowniami Christopha Hessego i Snorre Stinessena na wystawie w Galerii Architektury w Berlinie. Wernisaż 5 lipca.
Trzy religie pod jednym dachem – House of One w Berlinie W centrum Berlina ma powstać niezwykła budowla, w której pod jednym dachem spotykać się będą wyznawcy chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Projekt opracowała pracownia Kuehn Malvezzi.
Herzog & de Meuron zaprojektują Muzeum XX wieku w Berlinie Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt Muzeum XX wieku w Berlinie. Pierwszą nagrodę otrzymała szwajcarska pracownia Herzog & de Meuron.
Arka Noego w Muzeum Żydowskim w Berlinie Amerykańska pracownia Olson Kundig Architecture and Exhibit Design zaprojektuje scenograficzną wystawę dedykowaną dzieciom w Muzeum Żydowskim w Berlinie. Inspiracją dla autorów zwycięskiej koncepcji była biblijna historia Arki Noego.
Rekonstrukcja Zamku Miejskiego w Berlinie Przy Unten den Linden w Berlinie stanął żelbetowy szkielet Zamku Miejskiego. To, jak określa lokalna prasa, jedno z największych, najdroższych i najbardziej kontrowersyjnych przedsięwzięć budowlanych Republiki. Przypominamy historię zamku i spór o jego rekonstrukcję.