Najdłuższe bloki Polski

Warszawski Jamnik. Jeden z najdłuższych bloków w Polsce wybudowano w PRL-u jako parawan na rudery

Blok Jamnik z ul. Kijowskiej 11 powstał na przeciwko dworca Warszawa Wschodnia w 1973 roku. Długość budynku ma dość przykrą przyczynę - miał zasłonić nieprzyjemną dla oka turysty zabudowę Szmulowizny, która witała opuszczających nowy, wspaniały dworzec. Dziś mierzący ponad pół kilometra Jamnik jest uznawany za najdłuższy blok Warszawy tworzący jedną linię.

Spis treści

  1. Jamnik. Najdłuższy blok Warszawy (tworzący linię prostą)
  2. Najdłuższe bloki w Polsce

Jamnik. Najdłuższy blok Warszawy (tworzący linię prostą)

16 stycznia 1969 roku, po długich latach budowy, otwarto nowy budynek dworca Warszawa Wschodnia - wtedy najbardziej reprezentacyjny i nowoczesny dworzec stolicy, Mister Warszawy 1969 roku. Nie pasowało jedynie otoczenie - turystów i podróżnych wychodzących z budynku witał "niewygodny" widok na zaniedbaną Szmulowiznę.

W 1971 roku Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Praga” przystąpiła do budowy bloku-parawanu. Mierzący 508 metrów usytuowano na przeciwko dworca, w linii prostej zasłaniając wszystko, co za nim. Budynek nie jest szczególnie wysoki. W obliczu jego długości 7 pięter wygląda wręcz niepozornie. Architektem, który wykonał projekt Jamnik, nazywanego też deską, był Jan Kalinowski.

Najbardziej nietypowe domy w Polsce

Najdłuższe bloki w Polsce

508 metrów długości czyni Jamnika najdłuższym prostym blokiem i budynkiem w Warszawie. Mimo to nie może się mierzyć z Pekinem czyli Przyczółkiem Grochowskim (proj. Zofia i Oskar Hansenowie), który ciągnie się nieprzerwanie przez ok. 1800 metrów, jednak z wieloma załamaniami pod kątem prostym oraz różnicami w liczbie kondygnacji. To jednocześnie jeden z najdłuższych budynków Europy i świata.

Dłuższy od Jamnika jest 10-piętrowy Falowiec - najdłuższy prosty blok w Polsce (proj. Tadeusz Różański, Janusz Morek i Danuta Olędzka) o długości 806 metrów, który niedawno skończył 50 urodziny. Najdłuższy falowiec Gdańska (łącznie jest ich 8) czeka na remont elewacji. Przez wzgląd na rozmiar budynku, długość trwania remontu szacuje się 8 lat.

Zobacz także: Osiedle Gwiazdy w Katowicach. W 7 potężnych blokach z PRL-u mieszka ponad 6 tysięcy osób