Architektura MuratorKrytykaOn the Move. #4 Landscape Architecture Europe, red. Lisa Diedrich i inni

On the Move. #4 Landscape Architecture Europe, red. Lisa Diedrich i inni

W książce znalazły się projekty z całego kontynentu – od Portugalii po Rosję, od miasteczka Favara na Sycylii po szwedzką, polarną Kirunę. Jeśli chcielibyśmy poszukać wspólnej cechy zaprezentowanych założeń, wydaje się, że jest nią odrzucenie prymatu formy jako nadrzędnego celu działalności architekta krajobrazu. Nie o popisy warsztatu tu chodzi, raczej o poprawę warunków miejsca, jego walorów użytkowych, życia wokół – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.

On the move
On the move. #4 Landscape Architecture Europe, red. Lisa Diedrich i inni, Blauwdruk 2015

Landscape Architecture Europe to cykl publikacji będących wspólnym przedsięwzięciem Landscape Architecture Europe Foundation i International Federation of Landscape Architects (IFLA Europe). On the Move jest czwartą pozycją z tej serii, ukazała się w zeszłym roku po trzech poprzednich – wydanych w latach 2006, 2009 i 2012. Książka stanowi plon obszernej kwerendy i postępowania kwalifikacyjnego. W odpowiedzi na ogłoszenie o naborze wpłynęły blisko cztery setki projektów z Europy. Międzynarodowe jury złożone z architektów krajobrazu wyłoniło około 40 prac. Są tu projekty z całego kontynentu – od Portugalii po Rosję, od miasteczka Favara na Sycylii po szwedzką, polarną Kirunę. Kraje Europy Wschodniej nie są licznie reprezentowane, zatem sympatycznie jest znaleźć wśród zamieszczonych realizacji modernizację przestrzeni publicznych centrum Gorlic autorstwa krakowskiego biura eM4. Pracownia Architektury Brataniec (prezentacja „A-m” 7/2014).

Opublikowane projekty są odmienne pod względem problematyki, rozmiaru, zakładanego budżetu. Odnajdziemy w książce zarówno drobne interwencje (na przykład prywatny ogród w holenderskim Arnhem o powierzchni 35 m2), jak i przedsięwzięcia zakrojone na bardzo szeroką skalę (chociażby całościowy plan organizacji zieleni pod nazwą All London Green Grid dla stolicy Wielkiej Brytanii). Ale jeśli chcielibyśmy poszukać wspólnej cechy zaprezentowanych założeń, wydaje się, że jest nią odrzucenie prymatu formy jako nadrzędnego celu działalności architekta krajobrazu. Nie o popisy warsztatu tu chodzi, raczej o poprawę warunków miejsca, jego walorów użytkowych, życia wokół. Naprawę zdewastowanego środowiska, zdegradowanego ludzką działalnością, przemysłem, który zamarł i pozostawił po sobie spustoszenie w pejzażu i życiorysach. Nieprzypadkowo najliczniejszą grupę projektów w publikacji stanowią te zebrane w rozdziale zatytułowanym Heavy Heritage, prezentującym zmagania z postindustrialnym dziedzictwem (Carbonia na Sardynii, wspomniana już Kiruna, hiszpańska Tarragona, Lens we Francji), czy równie ważny, co niewdzięczny problem wysypisk odpadów (przykład z Amsterdamu). Cytując zdanie przewodniczącego jury, którym był szwajcarski projektant Paolo Burgi, najważniejsze zagadnienia i wyzwania, przed którymi staje architektura krajobrazu z początkiem XXI wieku to: zmiany klimatyczne, upadek przemysłu, kryzys gospodarczy, zniszczone środowisko, ochrona dziedzictwa kulturowego, produkcja żywności, planowanie infrastruktury. Uwaga poświęcona tym kwestiom w nadesłanych projektach przesądziła o zakwalifikowaniu ich do publikacji. Książka jest nie tyle albumem kipiącym od efektownych zdjęć, co quasi-naukowym wydawnictwem obfitującym w teksty, które warto zgłębić, angażując nie tylko zmysł wzroku.

Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Gdynia obiecana: nowa książka Grzegorza Piątka Nakładem Wydawnictwa W.A.B. wkrótce ukaże się długo wyczekiwana książka Grzegorza Piątka: „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. Historia rozwoju Gdyni wciąga jak najlepszy kryminał, a jednocześnie napawa czytelnika optymizmem – jeżeli tak wspaniałe miasto powstawało w tak chaotycznych warunkach, to jest jeszcze nadzieja dla naszego kraju – pisze w nocie od wydawcy Agata Twardoch.
Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata Już 31 sierpnia nakładem wydawnictwa Dwie Siostry ukaże się książka „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata” autorstwa Michała Strzałkowskiego.  To pełna informacji, ciekawostek i świetnych ilustracji Łukasza Majewskiego publikacja o wyjątkowych miastach, miasteczkach i metropoliach z całego świata.
Książki na wakacje 2022: architektoniczne nowości wydawnicze TOP 10 Od lat co miesiąc recenzujemy dla Was najciekawsze książki o architekturze, urbanistyce, wnętrzach i projektowaniu krajobrazu. Tym razem polecamy 10 nowości wydawniczych, w sam raz na letnie nadrabianie zaległości bądź planowanie architektonicznych podróży. Książki na wakacje 2022: TOP 10.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować! Centrum Architektury prowadzi zbiórkę na druk ósmego tomu z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury. Książkę, tym razem poświęconą dzielnicy Muranów, napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz.
Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.