Architektura MuratorKrytykaOn the Move. #4 Landscape Architecture Europe, red. Lisa Diedrich i inni

On the Move. #4 Landscape Architecture Europe, red. Lisa Diedrich i inni

W książce znalazły się projekty z całego kontynentu – od Portugalii po Rosję, od miasteczka Favara na Sycylii po szwedzką, polarną Kirunę. Jeśli chcielibyśmy poszukać wspólnej cechy zaprezentowanych założeń, wydaje się, że jest nią odrzucenie prymatu formy jako nadrzędnego celu działalności architekta krajobrazu. Nie o popisy warsztatu tu chodzi, raczej o poprawę warunków miejsca, jego walorów użytkowych, życia wokół – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.

On the move
On the move. #4 Landscape Architecture Europe, red. Lisa Diedrich i inni, Blauwdruk 2015

Landscape Architecture Europe to cykl publikacji będących wspólnym przedsięwzięciem Landscape Architecture Europe Foundation i International Federation of Landscape Architects (IFLA Europe). On the Move jest czwartą pozycją z tej serii, ukazała się w zeszłym roku po trzech poprzednich – wydanych w latach 2006, 2009 i 2012. Książka stanowi plon obszernej kwerendy i postępowania kwalifikacyjnego. W odpowiedzi na ogłoszenie o naborze wpłynęły blisko cztery setki projektów z Europy. Międzynarodowe jury złożone z architektów krajobrazu wyłoniło około 40 prac. Są tu projekty z całego kontynentu – od Portugalii po Rosję, od miasteczka Favara na Sycylii po szwedzką, polarną Kirunę. Kraje Europy Wschodniej nie są licznie reprezentowane, zatem sympatycznie jest znaleźć wśród zamieszczonych realizacji modernizację przestrzeni publicznych centrum Gorlic autorstwa krakowskiego biura eM4. Pracownia Architektury Brataniec (prezentacja „A-m” 7/2014).

Opublikowane projekty są odmienne pod względem problematyki, rozmiaru, zakładanego budżetu. Odnajdziemy w książce zarówno drobne interwencje (na przykład prywatny ogród w holenderskim Arnhem o powierzchni 35 m2), jak i przedsięwzięcia zakrojone na bardzo szeroką skalę (chociażby całościowy plan organizacji zieleni pod nazwą All London Green Grid dla stolicy Wielkiej Brytanii). Ale jeśli chcielibyśmy poszukać wspólnej cechy zaprezentowanych założeń, wydaje się, że jest nią odrzucenie prymatu formy jako nadrzędnego celu działalności architekta krajobrazu. Nie o popisy warsztatu tu chodzi, raczej o poprawę warunków miejsca, jego walorów użytkowych, życia wokół. Naprawę zdewastowanego środowiska, zdegradowanego ludzką działalnością, przemysłem, który zamarł i pozostawił po sobie spustoszenie w pejzażu i życiorysach. Nieprzypadkowo najliczniejszą grupę projektów w publikacji stanowią te zebrane w rozdziale zatytułowanym Heavy Heritage, prezentującym zmagania z postindustrialnym dziedzictwem (Carbonia na Sardynii, wspomniana już Kiruna, hiszpańska Tarragona, Lens we Francji), czy równie ważny, co niewdzięczny problem wysypisk odpadów (przykład z Amsterdamu). Cytując zdanie przewodniczącego jury, którym był szwajcarski projektant Paolo Burgi, najważniejsze zagadnienia i wyzwania, przed którymi staje architektura krajobrazu z początkiem XXI wieku to: zmiany klimatyczne, upadek przemysłu, kryzys gospodarczy, zniszczone środowisko, ochrona dziedzictwa kulturowego, produkcja żywności, planowanie infrastruktury. Uwaga poświęcona tym kwestiom w nadesłanych projektach przesądziła o zakwalifikowaniu ich do publikacji. Książka jest nie tyle albumem kipiącym od efektownych zdjęć, co quasi-naukowym wydawnictwem obfitującym w teksty, które warto zgłębić, angażując nie tylko zmysł wzroku.

Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.