Architektura MuratorKrytykaOn the Move. #4 Landscape Architecture Europe, red. Lisa Diedrich i inni

On the Move. #4 Landscape Architecture Europe, red. Lisa Diedrich i inni

W książce znalazły się projekty z całego kontynentu – od Portugalii po Rosję, od miasteczka Favara na Sycylii po szwedzką, polarną Kirunę. Jeśli chcielibyśmy poszukać wspólnej cechy zaprezentowanych założeń, wydaje się, że jest nią odrzucenie prymatu formy jako nadrzędnego celu działalności architekta krajobrazu. Nie o popisy warsztatu tu chodzi, raczej o poprawę warunków miejsca, jego walorów użytkowych, życia wokół – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.

On the move
On the move. #4 Landscape Architecture Europe, red. Lisa Diedrich i inni, Blauwdruk 2015

Landscape Architecture Europe to cykl publikacji będących wspólnym przedsięwzięciem Landscape Architecture Europe Foundation i International Federation of Landscape Architects (IFLA Europe). On the Move jest czwartą pozycją z tej serii, ukazała się w zeszłym roku po trzech poprzednich – wydanych w latach 2006, 2009 i 2012. Książka stanowi plon obszernej kwerendy i postępowania kwalifikacyjnego. W odpowiedzi na ogłoszenie o naborze wpłynęły blisko cztery setki projektów z Europy. Międzynarodowe jury złożone z architektów krajobrazu wyłoniło około 40 prac. Są tu projekty z całego kontynentu – od Portugalii po Rosję, od miasteczka Favara na Sycylii po szwedzką, polarną Kirunę. Kraje Europy Wschodniej nie są licznie reprezentowane, zatem sympatycznie jest znaleźć wśród zamieszczonych realizacji modernizację przestrzeni publicznych centrum Gorlic autorstwa krakowskiego biura eM4. Pracownia Architektury Brataniec (prezentacja „A-m” 7/2014).

Opublikowane projekty są odmienne pod względem problematyki, rozmiaru, zakładanego budżetu. Odnajdziemy w książce zarówno drobne interwencje (na przykład prywatny ogród w holenderskim Arnhem o powierzchni 35 m2), jak i przedsięwzięcia zakrojone na bardzo szeroką skalę (chociażby całościowy plan organizacji zieleni pod nazwą All London Green Grid dla stolicy Wielkiej Brytanii). Ale jeśli chcielibyśmy poszukać wspólnej cechy zaprezentowanych założeń, wydaje się, że jest nią odrzucenie prymatu formy jako nadrzędnego celu działalności architekta krajobrazu. Nie o popisy warsztatu tu chodzi, raczej o poprawę warunków miejsca, jego walorów użytkowych, życia wokół. Naprawę zdewastowanego środowiska, zdegradowanego ludzką działalnością, przemysłem, który zamarł i pozostawił po sobie spustoszenie w pejzażu i życiorysach. Nieprzypadkowo najliczniejszą grupę projektów w publikacji stanowią te zebrane w rozdziale zatytułowanym Heavy Heritage, prezentującym zmagania z postindustrialnym dziedzictwem (Carbonia na Sardynii, wspomniana już Kiruna, hiszpańska Tarragona, Lens we Francji), czy równie ważny, co niewdzięczny problem wysypisk odpadów (przykład z Amsterdamu). Cytując zdanie przewodniczącego jury, którym był szwajcarski projektant Paolo Burgi, najważniejsze zagadnienia i wyzwania, przed którymi staje architektura krajobrazu z początkiem XXI wieku to: zmiany klimatyczne, upadek przemysłu, kryzys gospodarczy, zniszczone środowisko, ochrona dziedzictwa kulturowego, produkcja żywności, planowanie infrastruktury. Uwaga poświęcona tym kwestiom w nadesłanych projektach przesądziła o zakwalifikowaniu ich do publikacji. Książka jest nie tyle albumem kipiącym od efektownych zdjęć, co quasi-naukowym wydawnictwem obfitującym w teksty, które warto zgłębić, angażując nie tylko zmysł wzroku.

„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.
Archiprzewodnik po Polsce: Konieczny i Malkowski tym razem oprowadzają po polskiej architekturze współczesnej „Archiprzewodnik po Polsce” prezentuje nie tylko nowe polskie ikony, nagradzane w najważniejszych konkursach, ale też subiektywny wybór realizacji, które – zdaniem autorów – wyróżniają się innowacyjnym myśleniem o architekturze. Robert Konieczny i Tomasz Malkowski tym razem zabierają nas w podróż po polskich miastach i miasteczkach, wskazując zarówno przełomowe gmachy publiczne, jak i domy jednorodzinne czy obiekty małej architektury.
ArchiKod: nowa książka Czesława Bieleckiego Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki „ArchiKod” Czesława Bieleckiego oraz spotkanie z autorem. „Architektura-murator” jest patronem medialnym publikacji.
Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR „Monotowns” to kontynuacja serii, zapoczątkowanej przez książki „Concrete Siberia” i „Eastern Blocks”. Tym razem Zupagrafika zaprasza czytelników w podróż po rosyjskich monomiastach.
Historia architektoniczno-kryminalna o termach w Vals Petera Zumthora „Uwodzenie. Historia architektoniczno-kryminalna” to komiks noir opowiadający m.in. o jednym z arcydzieł Petera Zumthora: zespole term w Vals w szwajcarskiej Gryzonii. Dzięki Centrum Architektury ceniony komiks Lucasa Harariego dostępny jest teraz po polsku.
Wszystko składane. Rower, aparat i przedmieścia: premiera książki i dyskusja z autorem Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na premierę książki „Wszystko składane”, będącej zapisem kilkunastu wypraw fotografa Macieja Rawluka na przedmieścia Warszawy. W dyskusji z udziałem autora udział wezmą: Olga Drenda, Jakub Gondorowicz, Adam Mazur i Robert Zydel.