Centrum Poznania od nowa

i

Autor: Archiwum Architektury I nagroda w konkursie "Poznań - centrum od nowa", projekt: Studio ADS

Centrum Poznania od nowa

2015-12-08 17:33

Szpalery wysokich drzew, nowe place publiczne i zwolniony ruch kołowy. Tak powinno wyglądać śródmieście Poznania według pracowni ADS Studio, która wygrała konkurs architektoniczny na zagospodarowanie ścisłego centrum miasta.

Konkurs architektoniczny na projekt zagospodarowania przestrzeni publicznej obszaru ścisłego centrum Poznania rozstrzygnięto pod koniec listopada. Pierwszą nagrodę w konkursie uzyskała koncepcja pracowni ADS Studio, znanej przede wszystkim z rewitalizacji i rozbudowy Starego Browaru (2007). Konkurs poprzedziły konsultacje społeczne, które miały pokazać jakiego centrum oczekują mieszkańcy.

Główne założenia projektu opierają się na przywróceniu dominant urbanistycznych – nieistniejących wież Zamku Cesarskiego i kościoła Św. Marcina oraz wprowadzeniu porządkującej obszar zieleni. Autorzy zwycięskiej pracy skupili się na określeniu kompozycji urbanistycznej oraz komunikacji, ale o szczegółach mają współdecydować mieszkańcy w ramach przeprowadzonej ankiety.

Kompozycję oparto na dwóch głównych alejach miejskich na osi wschód-zachód. Są to ulica Św. Marcin - dawny wjazd do miasta od strony dworca kolejowego, a dziś połączenie Kaponiery i zachodniej części Poznania ze śródmieściem, oraz ulica 27 Grudnia łącząca, poprzez Most Teatralny, Stare Miasto z północną częścią miasta oraz Jeżycami. Wzdłuż obu tych głównych alei zaprojektowano szpalery wysokich drzew. Kompozycję uzupełnia układ indywidualnie kształtowanych poprzecznych ulic, o węższym przekroju.

Ulicę Św. Marcin podzielono na kilka stref, których cechy mają zostać podkreślone. Elementem jednoczącym poszczególne obszary będzie zieleń. I tak teren przed Centrum Kultury Zamek ma stać się przestrzenią reprezentacyjną i monumentalną. Natomiast na odcinku ulicy przy Domach Towarowych Alfa zalecono podkreślenie modernistycznych cech założenia – nawierzchnia bulwaru ma zostać pokryta rysunkiem nawiązującym do jednej z kompozycji awangardowego malarza Henryka Stażewskiego.

Zwycięska koncepcja zakłada utworzenie kilku przestrzeni publicznych, skwerów i placów. Najbardziej reprezentacyjny ma być plac przed Centrum Kultury Zamek, mniejsze i kameralne będą za to skwer przy kościele Św. Marcina z placem zabaw dla dzieci i udogodnieniami dla niepełnosprawnych oraz „Zaułek Mickiewicza” z fontanną, poidełkiem i miejscem do gry w szachy.

W projekcie zalecono zwolnienie ruchu kołowego do 30 km/h na całym obszarze, a docelowo utworzenie w rejonie ul. Św. Marcin strefy „woonerf”, w której uprzywilejowane miejsce zajmą piesi i rowerzyści.

Autorzy odnieśli się także do problemu zbyt dużej ilości reklam w przestrzeni publicznej. Zalecili ich uporządkowanie oraz ograniczenie do ściśle wyznaczonych miejsc.

Wystawę pokonkursową można oglądać u zbiegu ulic Święty Marcin i Gwarnej do dnia 30 grudnia 2015.