Dwa projekty Domu Kultury na Żoliborzu. O wyborze zdecydują mieszkańcy

i

Autor: Archiwum Architektury Żoliborski Dom Kultury, proj. Radosław Guzowski

Dwa projekty Domu Kultury na Żoliborzu. O wyborze zdecydują mieszkańcy

Żoliborski architekt Radosław Guzowski opracował dwa projekty przebudowy Domu Kultury przy ul. Śmiałej. Teraz głos mają mieszkańcy. To oni zdecydują, który zostanie zrealizowany.

Na zlecenie władz dzielnicy żoliborski architekt Radosław Guzowski przygotował dwie koncepcje przebudowy obiektu przy ul. Śmiałej 21, który niedawno przejęty został od firmy Veolia. Projekt obejmuje adaptację budynku głównego o powierzchni blisko 550 m² oraz sąsiadujący z nim parterowego pawilonu o powierzchni nieco ponad 100 m².

Dom Kultury na Żoliborzu to najdłużej wyczekiwana inwestycja przez naszych mieszkańców. Chcemy więc, aby przestrzeń, w której będziemy realizowali ofertę kulturalną, dobrze służyła lokalnej społeczności i była dopasowana do jej potrzeb. Dlatego otrzymane koncepcje zamierzamy jeszcze skonsultować z mieszkańcami i finalny projekt będziemy realizować w oparciu o zgłoszone wnioski i uwagi oraz zgodnie ze standardami dostępności – mówi Paweł Michalec, burmistrz dzielnicy Żoliborz.

Dwa projekty Domu Kultury na Żoliborzu. O wyborze zdecydują mieszkańcy

i

Autor: Archiwum Architektury Żoliborski Dom Kultury, wariant 1, proj. Radosław Guzowski

Żoliborski Dom Kultury – wariant 1

Koncepcja ta zakłada maksymalne wykorzystanie obecnej konstrukcji budynków, bez ich rozbudowy oraz minimalną ingerencję w istniejącą tkankę. W wariancie tym ściany i poziom posadowienia dwukondygnacyjnego budynku zrealizowanego dwuetapowo w latach 70. i 90. XX wieku pozostaną bez zmian. Podwyższona zostanie jedynie kondygnacja piętra, co wynika z potrzeb dostosowania jej do obowiązujących obecnie przepisów. Powierzchnia użytkowa po zmianach wyniesie 634 m². W projekcie pierwszym na terenie Domu Kultury pozostają nadal dwa oddzielne budynki. W jednokondygnacyjnym, znajdującym się po lewej stronie od wejścia, umieszczona została pracownia „brudna” – warsztat z piecem do wypalania ceramiki oraz zapleczem. Podpiwniczony, dwukondygnacyjny budynek po prawej stronie pomieści pozostałe funkcje. W kondygnacji podziemnej zaprojektowano studio nagrań, przebieralnie wraz z sanitariatami oraz magazyny. Na parterze dotychczasowy skromny hol powiększony został o przestrzeń przed salą kinowo-teatralną. Ta służyć może też jako miejsce organizacji kameralnych koncertów, spotkań autorskich czy zajęć tańca. Po drugiej stronie holu znajduje się kawiarenka. Na piętrze zaprojektowano dwie pracownie wielofunkcyjne oraz pokoje administracji.

Dwa projekty Domu Kultury na Żoliborzu. O wyborze zdecydują mieszkańcy

i

Autor: Archiwum Architektury Żoliborski Dom Kultury, wariant 1, proj. Radosław Guzowski

Żoliborski Dom Kultury – wariant 2

Ta propozycja zakłada ingerencję w obecną konstrukcję budynków. Obiekt dwukondygnacyjny zostanie przebudowany i połączony z parterowym. Zabudowana zostaje obecna wiata samochodowa, a w jej miejscu powstaje wejście główne do całego zespołu. Obecny budynek parterowy (po lewej stronie od wejścia) zostanie powiększony i podwyższony, aby służyć za salę teatralno-kinową i salę do zajęć ruchowych. Duże, przesuwne otwarcie na dziedziniec i centralnie zlokalizowana scena pozwalają na organizowanie również spektakli plenerowych. Na parterze, na wprost wejścia (w miejscu obecnej wiaty), znajduje się kawiarenka, a parter budynku po prawej stronie zagospodarowano na pracownie warsztatowe z magazynem. Podobnie, jak w wariancie 1, w kondygnacji podziemnej architekci zaprojektowali studio nagrań, przebieralnie wraz z sanitariatami oraz magazyny. Na piętrze znajduje się sala wielofunkcyjna oraz pokoje administracji. Różnicą jest obszerny drewniany taras dostawiony do piętra, który został połączony dodatkowymi zewnętrznymi schodami z dziedzińcem. On także może służyć jako dodatkowa widownia sali kinowo-teatralnej. W tym przypadku powierzchnia użytkowa po zmianach wyniesie 737 m². W obu wariantach budynek Żoliborskiego Domu Kultury wyposażono w technologie energooszczędne i proekologiczne. Na dachu niższego z obiektów rozmieszczono panele fotowoltaiczne. Na terenie objętym opracowaniem zachowane zostają wszystkie obecnie rosnące drzewa. Budynek po przebudowie będzie również w pełni dostępny  dla osób z niepełnosprawnościami. O szczegółach spotkania z mieszkańcami władze dzielnicy poinformują wkrótce.

ZAPISZ SIĘ