Architektura MuratorProjektyMuzeum Ceramiki w Bolesławcu

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu wkrótce zyska nową siedzibę i wystawę stałą. Za ich projekt odpowiada poznańska pracownia TOYA DESIGN.

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Muzeum Ceramiki w BolesławcuBolesławiec, ul. Zgorzelecka 28-29
AutorzyTOYA DESIGN Tomasz Wojtkowiak
InwestorMiasto Bolesławiec
Powierzchnia terenu4822.0 m²
Powierzchnia użytkowa2061.0 m²
Kubatura13188.0 m³
Data realizacji (koniec)2023
Koszt inwestycji19 994 046 zł

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu działa pod tą nazwą od 1968 roku. To wtedy z inicjatywy dyrektor Muzeum Śląskiego we Wrocławiu Marii Starzewskiej określono precyzyjnie profil placówki, która dotąd poświęcona była również historii regionu. W kolekcji muzeum znajduje się dziś największy w kraju zbiór bolesławieckiej ceramiki, zarówno użytkowej, jak i artystycznej. Główna ekspozycja mieści się w zabytkowym budynku przy ul. Mickiewicza 13, ale już wkrótce Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zyska zupełnie nową siedzibę: w zmodernizowanych wnętrzach dawnego pałacyku hrabiego Puecklera przy ul. Zgorzeleckiej. W biegłym roku pracownia TOYA DESIGN wygrała przetarg na projekt przebudowy obiektu. Biuro zaprojektowało też ekspozycję i logo placówki.

Czytaj też: Galeria Sztuki Starożytnej projektu Nizio Design International: fotospacer po zmodernizowanych wnętrzach |

Nowe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Historyczny budynek z 1857 roku ma ponad 2000 m² powierzchni użytkowej, oferuje więc o wiele większe możliwości prezentacji bogatych zbiorów muzeum. Architekci stanęli jednak przed wyzwaniem wprowadzenia nowych funkcji przy zachowaniu oryginalnej bryły obiektu, która podlega ochronie konserwatorskiej. W niezmienionej formie należało pozostawić też kompozycję elewacji oraz kształt i obramienia otworów okiennych i drzwiowych. Zaprojektowali m.in. zupełnie nową klatkę schodową z szybem windowym, a także przestrzeń konferencyjną z zapleczem. Na parterze rozplanowali m.in. strefę obsługi zwiedzających ze sklepem i kawiarnią oraz sale warsztatowe. Piętro mieści główną wystawę oraz przestrzeń na ekspozycje czasowe, a poddasze magazyny i biura.

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu: nowa wystawa

Zbiory nowego Muzeum Ceramiki w Bolesławcu wyeksponowano w specjalnie zaprojektowanych gablotach, zbudowanych ze szklanych tafli, na których wytrawiono opisy i historyczne cytaty. Mleczne szyby mają pozostawione niewielkie okna-kadry, przez które oglądać można prezentowane w środku obiekty. W każdej z sal architekci zaproponowali ponadto nieco inny motyw graficzny, odnoszący się do zdobień z konkretnej serii ceramiki lub danego okresu. W projekcie nowego logotypu wykorzystali z kolei charakterystyczny motyw zdobienia tutejszych wyrobów metodą stempelkową. Jak tłumaczą, peryferyjne umiejscowienie śladu „stempelka” w kobaltowym kole oznacza stałe poszerzania obszarów badań i misji placówki. Na projekt przebudowy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu władze miasta uzyskały już wsparcie ze środków tzw. funduszy norweskich i EOG oraz ministerstwa kultury i w połowie stycznia ogłosiły przetarg na realizację. Według szacunków zmodernizowany obiekt ma zostać oddany do użytku w drugiej połowie 2023 roku.

Tagi:
Modernizacja kina Muza w Poznaniu projektu TOYA DESIGN Jedno z najstarszych kin studyjnych w Polsce przeszło właśnie kolejną metamorfozę. Dzięki architektom z TOYA DESIGN obiekt dostosowano do oczekiwań współczesnego widza, zachowując jednocześnie kameralny charakter kina repertuarowego.
Osiedlowa wieża widokowa Jednym z najnowszych projektów zrealizowanych w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego jest wieża widokowa na Szachtach. Koncepcję obiektu opracowało biuro Toya Design.
Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu Już 29 czerwca dla publiczności otwarta zostanie nowa placówka Muzeum Archeologicznego, prezentująca relikty początków osadnictwa na terenie obecnego Poznania. Projekt budynku ekspozycyjnego wykonała pracownia TOYA DESIGN
Centrum Kultury Zamek - rozbudowa i modernizacja Modernizacja i adaptacja przestrzeni kompleksu Sali Wielkiej w Centrum Kultury Zamek. (Autorzy: TOYA DESIGN)