W SIERADZU

Nizio Design projektuje Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego

2024-04-16 14:11

Tradycja i nowoczesność. W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru. Projektowana przez pracownię Nizio Design International siedziba będzie jednak na wskroś nowoczesnym, w pełni pasywnym budynkiem.

Justyna Glusman: 900 tysięcy ludzi mieszka w budynkach, które się do tego nie nadają

Jak piszą autorzy, projekt jest efektem współczesnej, minimalistycznej interpretacji wiejskiej architektury regionu. W kreatywny sposób odnieśliśmy się do bogatej tradycji ziem województwa łódzkiego, przetwarzając ją zgodnie z potrzebami dzisiejszych odbiorców – tłumaczy mówi Mirosław Nizio, autor projektu. Poprzez połączenie współczesnych technik wystawienniczych ze sztuką rzemiosła, między innymi ciesielstwem, tkactwem, wycinankarstwem, dążyliśmy do tego, aby narracja Centrum oddziaływała na wszystkie zmysły zwiedzających i w ten sposób wprowadziła ich w fascynujące uniwersum kultury ludowej – dodaje.

Budynek zaprojektowano na planie kwadratu, z centralnym dziedzińcem, co ma kojarzyć się z tak zwanym okólnikiem – zabudową typową dla XIX-wiecznej architektury regionu. Ma stanąć na pustej działce przy ulic Podzamcze, w sąsiedztwie wzgórza, na którym znajdują się relikty sieradzkiego zamku. W projekcie dużą rolę odgrywa rytm, powtarzalność układów pionowych i poziomych oraz symetria, co w intencji autorów ma nawiązywać do ludowych wycinanek.

Wszystkie moduły budynku nakryte zostaną dwuspadowym dachem z „żyletek”, uniesionym i opartym na wysokich drewnianych słupach. Uwidocznienie wiązań to kolejne nawiązanie do regionalnej tradycji.

Pracownia Nizio Design odpowiada także za projekt wystawy podzielonej na cztery galerie, dla każdego z regionów etnograficznych: łęczyckiego, rawsko-opoczyńskiego, łowickiego i sieradzkiego. Narracja opiera się na istotnych archetypach kultury każdego z nich. Odwołuje się także do cykliczności rytmu natury i roku obrzędowego. Galeria „Łęczyckie” zaintryguje zwiedzających baśniowością folkloru, między innymi poprzez mapping i projekcje multimedialne z postaciami z legend. Galeria „Rawsko-Opoczyńskie” odda atmosferę wiejskiej zabawy tanecznej z jej żywiołowością i hipnotycznym charakterem muzyki tradycyjnej. Motywem przewodnim galerii „Łowickie” będzie wycinanka ludowa. Centralnie ulokowana instalacja nawiąże do typowych dla niej: symetrii i powtarzalności elementów. Z kolei trzy drewniane warsztaty tkackie w galerii „Sieradzkie” symbolicznie podkreślą wspólnotowy charakter pracy twórców ludowych. Poszczególne galerie będą wyraźnie zaznaczone poprzez warstwę wizualną - każda z nich będzie miała przypisaną barwę dominującą – zapowiada architekt.

Budynek będzie miał cztery kondygnacje, w tym dwie – pod ziemią. Na parterze zaplanowano strefę obsługową z kasami i kawiarni oraz strefę warsztatową, w której będą mogły odbywać się zajęcia taneczne i kulinarne. Wyżej znajdą się biura. Ekspozycja stała znajdzie się na poziomie -1 a piętro niżej przewidziano miejsce dla części konferencyjnej i sali widowiskowej z zapleczem.

Inwestycja samorządu województwa łódzkiego pochłonie 67 milionów złotych. Ma być gotowa w 2026 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ:

2k