Nowy budynek w miejscu Solopolu
Dom handlowy Solopol we Wrocławiu został wyburzony w ubiegłym roku. Na nic zdały się protesty i apele środowisk architektonicznych, miejskich aktywistów i samych mieszkańców. Po zaledwie 29 latach istnienia jeden z najlepszych postmodernistycznych obiektów w naszym kraju przeszedł do historii. Budynek, zrealizowany w 1993 roku według projektu zespołu Wojciecha Jarząbka, Pawła Jaszczuka, Jana Matkowskiego i Jacka Sroczyńskiego, należał ostatnio do spółki Polsat Nieruchomości, od której odkupiła go firma Noho Investment, powiązana z rodziną Kulczyków.
Nowy inwestor w miejscu wyburzonego obiektu zaplanował apartamentowiec. Na jego projekt zorganizował zamknięty konkurs architektoniczny. Początkowo zapowiadał, że wyniki poda w połowie kwietnia, ostatecznie autorów apartamentowca w miejscu Solopolu poznaliśmy dopiero teraz. To sopockie ROARK Studio, które na koncie ma m.in. realizację osiedla Nowe Kolibki w Gdyni czy budynek mieszkaniowy Chlebova w Gdańsku. Architekci zaproponowali siedmiokondygnacyjny obiekt szczelnie wypełniający działkę. Bryła została jednak rozrzeźbiona, a we wnętrzu nowego kwartału pojawią się dwa wąskie dziedzińce.
Apartamentowiec Świdnicka
Główną ideą projektu jest wytworzenie silnie zintegrowanego ze śródmiejskim otoczeniem założenia, które poprzez swój charakter i funkcję rozszerza przestrzeń publiczną miasta o wewnętrzne patio. Budynek zaprasza pieszych do swojego wnętrza wysokimi i rozłożystymi formami łukowymi – wyjaśniają projektanci. Jak tłumaczą, projektując elewacje mieli na uwadze rangę tej przestrzeni, w tym sąsiedztwo zabytkowego kościoła św. Doroty, starali się więc nadać im ponadczasowy charakter. Fasady podzielono na trzy główne strefy: reprezentacyjną podstawę z wyrazistymi łukami, zasadniczą bryłę z tektonicznymi modułami oraz ozdobne, obłe zwieńczenie na dwóch ostatnich kondygnacjach.
Niezwykle istotna jest relacja projektowanej zabudowy z sąsiadującym obiektem sakralnym, dlatego zdecydowano się na współczesną interpretacje tradycyjnej cegły – w jasnej piaskowej kolorystyce i podłużnych proporcjach – opowiadają projektanci.
Zależało nam na takiej koncepcji, która spełni oczekiwania nie tylko nasze, ale także Wrocławia i wrocławian, w zakresie jakości architektury, jej ponadczasowości, jakości urbanistyki i dialogu nowej tkanki z historyczną zabudową miasta. Ponadto, jak w każdym projekcie, szczególną wagę przykładamy do relacji społecznych i w tym przypadku integrujemy aktywną przestrzeń ulicy Świdnickiej, zapraszając wszystkich do parterowej części kompleksu. Zaznaczam jednak, że jesteśmy w trakcie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń i mamy nadzieję, że w swej zasadniczej części projekt nie ulegnie już żadnym modyfikacjom – mówi „A-m” Dawid Sporysz, dyrektor zarządzający NOHO Investment.