Architektura MuratorProjektyOsiedle Inflancka

Osiedle Inflancka

Pomysłowość i warsztatowa sprawność, choć z drugiej strony rygor i pewna surowość, a raczej racjonalizm i oszczędna celowość środków to cechy charakterystyczne tego projektu osiedla Inflancka. Całość założenia podporządkowano miejscu nie tylko pod względem urbanistycznym. Jego architektura, pomimo wyższego standardu nie jest wyalienowana z przybrudzonego otoczenia, nie epatuje i nie przytłacza go, przeciwnie – uatrakcyjnia i podnosi jego wartość.

Osiedle Inflancka - historia okolicy

Północne peryferia warszawskiego Śródmieścia, w których powstało osiedle Inflanck, to rejon bardzo atrakcyjny dla nowych inwestycji – położony blisko Wisły i Starówki, z przyzwoitą, wspomaganą metrem komunikacją, z wieloma wciąż nie zabudowanymi terenami. Jest to również miejsce w sposób szczególny ukształtowane przez historię miasta. Podmokłe okolice długo stanowiły barierę jego rozwoju. Ulica Stawki wyznaczała początek słabo zainwestowanej strefy granicznej. W czasie wojny zamykała rejon getta, a w latach pięćdziesiątych nowo zbudowanego Muranowa. Socrealistyczne narożniki flankujące wlot w ulicę Nowotki (dziś – Andersa) tworzyły wówczas bramę wjazdową do centrum od strony Żoliborza.

Czytaj też: Rozmowa z Radosławem Sojką, współautorem osiedla Żoliborz Artystyczny

Osiedle Inflancka
Zabudowa warszawskiego Osiedla Inflancka, część B, źródło: Wikimedia, fot. Obserwatoriusz, CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.en

Osiedle Inflancka - nowa architektura w rejonie

W otoczeniu osiedla Inflancka nowe budynki powstawały dopiero na przełomie dwóch ostatnich dekad, najpierw Technikum Poligraficzne, potem wysokościowy biurowiec Intraco – słup graniczny zamiast stalinowskiej bramy. Wtedy też pracowano nad stworzeniem planu porządkującego całość strefy. Pojawiły się dwie idee: “postępowa” i “ochroniarska”. Pierwsza proponowała wzbogacenie sylwety Warszawy o kolejne wieżowce, druga – klin nawietrzający (parki i obiekty sportowe). Miasta nie było stać na żadną. O planie regulacynym dla zwykłej, śródmiejskiej zabudowy podówczas nie myślał nikt. Późniejsza działalność na tym terenie, to wyrywanie kolejnych fragmentów gruntu pod obiekty, które z trudem sklejają się w sensowną całość.

Czytaj też: Architektoniczny eksperyment - o budynku Sprzeczna 4 Krzysztof Mycielski

Całość założenia osiedla Inflancka podporządkowano miejscu nie tylko pod względem urbanistycznym. Jego architektura, pomimo wyższego standardu nie jest wyalienowana z przybrudzonego otoczenia, nie epatuje i nie przytłacza go, przeciwnie – uatrakcyjnia i podnosi jego wartość. Tworzą ją charakterystyczne proporcje otworów i mocny detal balkonów. Skromna dekoracja fasad wykorzystuje elementy boniowanej licówki i kamieniarki użyte przez projektantów w podobny sposób w poprzednich realizacjach. To ich znak firmowy. Nie sposób jednak nie zauważyć, że tutaj cegła pojawia się deus ex machina,podczas gdy na przykład w budynku ratusza w Białołęce miała głębokie tektoniczne uzasadnienie. Być może efekt przypadkowości zniknie po ukończeniu całości osiedla.

Autor: Marek Kusztra
Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.