Architektura MuratorProjektyOsiedle Inflancka

Osiedle Inflancka

Pomysłowość i warsztatowa sprawność, choć z drugiej strony rygor i pewna surowość, a raczej racjonalizm i oszczędna celowość środków to cechy charakterystyczne tego projektu osiedla Inflancka. Całość założenia podporządkowano miejscu nie tylko pod względem urbanistycznym. Jego architektura, pomimo wyższego standardu nie jest wyalienowana z przybrudzonego otoczenia, nie epatuje i nie przytłacza go, przeciwnie – uatrakcyjnia i podnosi jego wartość.

Osiedle Inflancka - historia okolicy

Północne peryferia warszawskiego Śródmieścia, w których powstało osiedle Inflanck, to rejon bardzo atrakcyjny dla nowych inwestycji – położony blisko Wisły i Starówki, z przyzwoitą, wspomaganą metrem komunikacją, z wieloma wciąż nie zabudowanymi terenami. Jest to również miejsce w sposób szczególny ukształtowane przez historię miasta. Podmokłe okolice długo stanowiły barierę jego rozwoju. Ulica Stawki wyznaczała początek słabo zainwestowanej strefy granicznej. W czasie wojny zamykała rejon getta, a w latach pięćdziesiątych nowo zbudowanego Muranowa. Socrealistyczne narożniki flankujące wlot w ulicę Nowotki (dziś – Andersa) tworzyły wówczas bramę wjazdową do centrum od strony Żoliborza.

Czytaj też: Rozmowa z Radosławem Sojką, współautorem osiedla Żoliborz Artystyczny

Osiedle Inflancka
Zabudowa warszawskiego Osiedla Inflancka, część B, źródło: Wikimedia, fot. Obserwatoriusz, CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.en

Osiedle Inflancka - nowa architektura w rejonie

W otoczeniu osiedla Inflancka nowe budynki powstawały dopiero na przełomie dwóch ostatnich dekad, najpierw Technikum Poligraficzne, potem wysokościowy biurowiec Intraco – słup graniczny zamiast stalinowskiej bramy. Wtedy też pracowano nad stworzeniem planu porządkującego całość strefy. Pojawiły się dwie idee: “postępowa” i “ochroniarska”. Pierwsza proponowała wzbogacenie sylwety Warszawy o kolejne wieżowce, druga – klin nawietrzający (parki i obiekty sportowe). Miasta nie było stać na żadną. O planie regulacynym dla zwykłej, śródmiejskiej zabudowy podówczas nie myślał nikt. Późniejsza działalność na tym terenie, to wyrywanie kolejnych fragmentów gruntu pod obiekty, które z trudem sklejają się w sensowną całość.

Czytaj też: Architektoniczny eksperyment - o budynku Sprzeczna 4 Krzysztof Mycielski

Całość założenia osiedla Inflancka podporządkowano miejscu nie tylko pod względem urbanistycznym. Jego architektura, pomimo wyższego standardu nie jest wyalienowana z przybrudzonego otoczenia, nie epatuje i nie przytłacza go, przeciwnie – uatrakcyjnia i podnosi jego wartość. Tworzą ją charakterystyczne proporcje otworów i mocny detal balkonów. Skromna dekoracja fasad wykorzystuje elementy boniowanej licówki i kamieniarki użyte przez projektantów w podobny sposób w poprzednich realizacjach. To ich znak firmowy. Nie sposób jednak nie zauważyć, że tutaj cegła pojawia się deus ex machina,podczas gdy na przykład w budynku ratusza w Białołęce miała głębokie tektoniczne uzasadnienie. Być może efekt przypadkowości zniknie po ukończeniu całości osiedla.

Autor: Marek Kusztra
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Rusza realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostaną zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci
Mennica Legacy Tower - nowy wieżowiec na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja kompleksu Mennica Legacy Tower według projektu pracowni Goettsch Partners z Chicago. Prezentujemy film i najnowsze zdjęcia z budowy Mennica Legacy Tower.
Biurowiec Nowogrodzka Square w Warszawie W jaki sposób kreuje się przyjazną przestrzeń? Z pewnością jest to wypadkowa wielu czynników, a Nowogrodzka Square szczęśliwie znalazła wśród nich punkt równowagi. O realizacji pracowni HRA Architekci pisze Robert Szumielewicz.