Projekt zagospodarowania terenu po byłym hotelu Cracovia

i

Autor: Archiwum Architektury Projekt zagospodarowania terenu po byłym hotelu Cracovia. Źródło: DDJM

Projekt zagospodarowania terenu po byłym hotelu Cracovia

2015-04-17 16:42

Spółka Echo Investment przedstawiła nowy pomysł zagospodarowania terenu po byłym hotelu Cracovia. Projekt budynku biurowego, który powstanie w miejscu dawnego hotelu zaprezentował Marek Dunikowski z pracowni architektonicznej DDJM.

To kolejne podejście do projektu budynku, który zostanie wzniesiony w miejscu zaprojektowanego przez Witolda Cęckiewicza i wzniesiony w latach 1960-1965 hotel Cracovia. Najbardziej charakterystycznym elementem poprzedniej koncepcji, opracowanej przez krakowską pracownię DDJM była monumentalna pergola przed bryłą główną. Nowy projekt przewiduje realizację zespołu dwóch budynków biurowych, które poprzez swoje gabaryty i formę odtwarzają główną bryłę dawnego hotelu Cracovia. Obiekt będzie miał blisko 29 000 m2 powierzchni całkowitej, z czego ponad 18 000 m2 przeznaczono pod wynajem. Zaprojektowano 62 miejsca parkingowe. Wysokość budynku to 24,2 m.

To współczesny obiekt biurowy o najwyższym standardzie, skierowany do użytkowników wymagających rozwiązań opartych na idei zrównoważonego rozwoju w zakresie efektywności energetycznej i transportu do i z miejsca pracy – mówi Marek Dunikowski z Biura Architektonicznego DDJM.

Architekci z DDJM nie ograniczyli się jedynie do zaprojektowania bryły budynku, lecz zaprojektowali jego otoczenie. W nowej koncepcji plac przed budynkiem A, od strony alei Focha, kształtowany jest jako miejsce o doniosłej dla otoczenia funkcji publicznej. Natomiast projektowana przestrzeń w osi al. Focha pełni rolę otwarcia widokowego i łącznika funkcjonalnego pomiędzy Alejami Trzech Wieszczów i Błoniami, a w kierunku północ-południe nawiązuje charakterem i funkcją do nowego placu przed Muzeum Narodowym. Poprzez wprowadzenie oryginalnego rozwiązania, jakim jest dwukondygnacyjne, reprezentacyjne przejście w budynku A inwestycja kształtuje zupełnie nową przestrzeń publiczną od frontu Muzeum Narodowego, aż do osi ulicy Syrokomli.

Za nową jakość w przestrzeni miejskiej z pewnością można uznać otwarcie wnętrza dotychczas ogrodzonej działki na ruch pieszy i rowerowy. Powstałe w nowym projekcie wnętrza urbanistyczne wytworzą nowe perspektywy widokowe – na elewację Stadionu Cracovii, zabytkowe kamienice przy alei Zygmunta Krasińskiego, czy na nieeksponowaną wcześniej mozaikę na tylnej elewacji Kina Kijów. – dodaje Dunikowski.

Zabytkowe mozaiki we wnętrzu dawnego hotelu będą w całości odrestaurowane i przeniesione do holi nowych budynków. Nowy projekt w skali bryły i całego założenia odtwarza daszek nad głównym wejściem i platformę tarasową od strony alei Krasińskiego.

Dobrane materiały i rozwiązania na poziomie detalu i elewacji – okładzina z wysokiej jakości betonu architektonicznego oraz wielkie tafle szklane na wysokość całej kondygnacji – w połączeniu z rygorystycznie prostą bryłą, nadają całemu założeniu wyjątkowej, szlachetnej powagi właściwej dla prestiżowej inwestycji w tak kluczowej dla miasta lokalizacji. – podkreśla Dunikowski.

DDJM to pracownia, która powstała w 1991 r. Współtworzący ją architekci Marek Dunikowski i Wojciech Miecznikowski pracują ze sobą znacznie dłużej, bo od 1974 r. Później dołączył do nich Jarosław Kutniowski. Na deskach kreślarskich w pracowni DDJM powstały projekty wielu budynków, które wrosły w pejzaż Krakowa, m.in. pierwszego hipermarketu w mieście Krakchemii, Centrum Biurowego Lubicz, biurowców GTC "Newton", "Galileo", "Edison", Buma Square. Wśród najbardziej spektakularnych realizacji są: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach czy Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Bełżcu.