Rusza modernizacja Pola Mokotowskiego według projektu WXCA

i

Autor: Archiwum Architektury Nowe zagospodarowanie Pola Mokotowskiego w Warszawie, proj. WXCA

Rusza modernizacja Pola Mokotowskiego według projektu WXCA

2021-09-10 19:54

Na przełomie września i października mają rozpocząć się prace porządkowe na terenie Pola Mokotowskiego. To pierwszy etap modernizacji parku według konkursowego projektu biura WXCA z 2018 roku.

Pole Mokotowskie: od konkursu do realizacji

Pole Mokotowskie to blisko 70-hektarowy park między Trasą Łazienkowską, ul. Żwirki i Wigury, Waryńskiego i Batorego. Z uwagi na planowane w sąsiedztwie inwestycje, takie jak linia tramwajowa w rejonie ul. Rostafińskich, przekształcenie 5-hektarowego obszaru po bazie MPO w plenerową czytelnię Biblioteki Narodowej czy modernizacja Skry, władze miasta postanowiły park uporządkować. W tym celu przeprowadziły kilka etapów konsultacji, na podstawie których sformułowano założenia do konkursu architektonicznego zorganizowanego w 2018 roku we współpracy z SARP.

Nowa siedziba TVP według projektu Mąka Sojka Architekci: przetarg na wykonawcę |• Centrum Innowacji SGH według projektu Stelmach i Partnerzy |• Park pod Kopcem: rozpoczyna się modernizacja parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego |Uczestnicy mieli za zadanie opracować całościową wizję parku, wraz z nowym układem komunikacji, rozkładem funkcji i szczegółową koncepcją obszarów węzłowych. Zwyciężyło biuro WXCA. Autorzy zaproponowali m.in. naturalizację istniejącego zbiornika wodnego, budowę czterech nowych pawilonów gastronomicznych wzbogaconych o funkcje społeczne, uczytelnienie głównej promenady spacerowej oraz wprowadzenie licznych „atraktorów” jak kładka w koronach drzew czy miejska farma edukacyjna. Teren Pola otaczałaby aleja dla rolkarzy i biegaczy, a od strony najbardziej ruchliwych ulic – nowo usypane wały ziemne.

Rusza modernizacja Pola Mokotowskiego według projektu WXCA

i

Autor: Archiwum Architektury Nowe zagospodarowanie Pola Mokotowskiego w Warszawie, proj. WXCA

Nowe Pole Mokotowskie: co się zmieni

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy rozstrzygnął właśnie przetarg na pierwszy etap modernizacji Pola Mokotowskiego. Zadanie wykona firma Inmel we współpracy z pracownią Palmett. Z uwagi na brak funduszy, program zagospodarowania parku został jednak znacznie ograniczony. Zrezygnowano na razie z budowy nowych pawilonów. Zakres prac obejmie m.in. stworzenie nowego, naturalnego układu wodnego oraz zagospodarowanie terenu po dawnej bazie MPO i urządzenie tam ogrodu biocenotycznego. W ogrodzie pojawi się mnóstwo dzikich zakątków i różnorodnej zieleni, która dodatkowo pełnić będzie funkcje retencyjne. Przez jego teren zostanie poprowadzona także kładka edukacyjna opowiadająca o znajdujących się tu siedliskach przyrodniczych – czytamy w informacji prasowej. Przewidziano też liczne nasadzenia zieleni zwiększające różnorodność biologiczną parku, w tym ponad 6 tys. krzewów, 17 tys. bylin i niemal 1,5 ha łąk. Do tego tysiące pnączy, roślin cebulowych, roślin szuwarowych i wodnych.  Modernizacja Pola Mokotowskiego, jednego z największych warszawskich parków, to przykład inwestycji powstającej z inicjatywy mieszkańców, z myślą o ich potrzebach i środowisku. Kluczowym elementem tego projektu jest rozbetonowanie i naturalizacja dużego stawu oraz stworzenie w parku zupełnie nowego układu wodnego, pełnego roślinności i dzikiego życia – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni. Modernizacja Pola Mokotowskiego pochłonąć ma blisko 40 mln zł. Dodatkowo, w ramach odrębnej inwestycji, zostanie przeprowadzony remont domków fińskich, w tym domu Ryszarda Kapuścińskiego, które przeznaczone zostaną na działalność kulturalną. Projekt adaptacji domków również opracowało biuro WXCA.

Czytaj też: Centrum reportażu w domkach fińskich na Polu Mokotowskim od WXCA |Prace budowlane mają rozpocząć się na przełomie września i października, a ich zakończenie zaplanowano na czwarty kwartał 2022 roku. W trakcie realizacji inwestycji prowadzony będzie nadzór przyrodniczy. Istniejąca roślinność zostanie zabezpieczona poprzez utworzenie wygrodzonych stref ochrony zieleni, w których zabroniony będzie ruch kołowy i pieszy. Dla płazów żyjących obecnie w stawie przeznaczonym do rozbetonowania, powstanie tymczasowy zbiornik zastępczy, który zapewni im schronienie i umożliwi rozmnażanie – dodaje Aleksandra Majda-Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ