Architektura MuratorProjektyWaterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta

Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta

Konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a skwerem Kościuszki, JEMS Architekci wygrali jeszcze w 2015 roku. Spółka Vastint Poland, która konkurs zorganizowała, zapowiada obecnie realizację przedsięwzięcia.

Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta
Waterfront w Gdyni, proj. JEMS Architekci, zabudowa biurowa przy ul. Hryniewickiego

Do konkursu architektonicznego firma Vastint zaprosiła sześć pracowni (JEMS, Fort, JSK, Kuryłowicz & Associates, APA Wojciechowski i Warsztat Architektury). W ciągu 2,5 miesiąca miały przygotować projekt nowego zagospodarowania blisko 5-hektarowego terenu w obrębie ulic Waszyngtona, Hryniewickiego i Jana Pawła II w samym centrum miasta. Przewidziano tam m.in. budynki mieszkalne, biurowce, lokale usługowe, hotel z centrum konferencyjnym oraz obiekty o funkcji kulturalnej, w tym kino. Ostatecznie za najlepszą uznano propozycję biura JEMS Architekci. Nie ukrywam, że od czasu kiedy skończyliśmy konkurs na polską ambasadę w Berlinie, nie było dla nas właściwie ważniejszego konkursu niż ten gdyński. Bardzo się cieszę z wygranej i chcę tę wiadomość przekazać jak najszybciej wszystkim, którzy w naszej pracowni nad tym projektem pracowali – mówił zaraz po rozstrzygnięciu Marcin Sadowski z JEMS Architekci. Autorzy przyjęli zasadę kształtowania zabudowy pierzejowej, jednak z bardzo swobodną kompozycją poszczególnych obiektów.

Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta
Waterfront w Gdyni, proj. JEMS Architekci, zabudowa mieszkalna przy ul. Hryniewickiego

Gdynia Waterfront: realizacja

Vastint Poland podpisała właśnie umowę na generalne wykonawstwo pierwszej części kompleksu Waterfront w Gdyni z firmą Budimex SA. W ramach tego etapu bezpośrednio przy ul. Hryniewickiego powstaną cztery budynki z garażami podziemnymi o łącznej powierzchni całkowitej 45 tys. m². Wzdłuż pierzei ulicy Waszyngtona wzniesione zostaną dwa biurowce o powierzchni najmu 14,5 tys. m² oraz usytuowane tuż za nimi dwa budynki mieszkalne, które pomieszczą 126 lokali w standardzie „gotowe do zamieszkania”. Generalny wykonawca planuje rozpoczęcie zasadniczych prac budowlanych w maju bieżącego roku. Zakończenie inwestycji przewidziano w roku 2023.

Czytaj też: Jemsi zaprojektują kolejną część Młodego Miasta w Gdańsku! |

Planowana inwestycja jest kontynuacją oddanego do użytku w 2015 roku pierwszego etapu Waterfront – dwóch budynków o funkcjach biurowo-hotelowych usytuowanych bezpośrednio przy Nadbrzeżu Prezydenta. Najprawdopodobniej z rocznym opóźnieniem rozpocznie się realizacja ostatniej części projektu, w ramach której powstanie kolejny budynek biurowy, lokale usługowe, dwa hotele z powierzchnią konferencyjną oraz obiekty o funkcji kulturalnej.

Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta
Waterfront w Gdyni, proj. JEMS Architekci

Stocznia Cesarska: nowe wizualizacje Znamy coraz więcej szczegółów na temat masterplanu biura Henning Larsen dla Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Architekci pragną stworzyć nową, zróżnicowaną dzielnicę miasta, która za pomocą zwartej zabudowy wyeksponuje zabytkowe budynki.
JEMS Architekci zaprojektują teren przy Nabrzeżu Prezydenta w centrum Gdyni Rozstrzygnięto konkurs na projekt zabudowy i zagospodarowania 5-cio hektarowego obszaru położonego przy Nabrzeżu Prezydenta w centrum Gdyni. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia JEMS Architekci.
Autor: Piotr Prus
LPP Fashion Lab / Gdańsk Charakter architektury nawiązuje do przemysłowej przeszłości tej części gdańskiego Dolnego Miasta i wywodzi się z zabudowy typu halowego – o nowej realizacji JEMS Architekci pisze Piotr Śmierzewski.
Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów Trwa realizacja kolejnego budynku wielofunkcyjnego kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. Nowy obiekt według projektu biura JEMS Architekci będzie głównym elementem identyfikującym cały zespół w przestrzeni miasta.
Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Kompleks pod nazwą Perfumiarnia pomieści nie tylko mieszkania i biura, ale także aparthotel i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci.
Siedziba Transportowego Dozoru Techniczneg w Warszawie Budynek biurowo-hotelowy dzięki zdyscyplinowanej i lapidarnej formie oraz lokalizacji jest ważnym znakiem w przestrzeni warszawskiego Mokotowa. O realizacji JEMS Architekci pisze Jerzy S. Majewski.
Kampus LPP Fashion Lab / Gdańsk Ponieważ budynek powstaje na terenie leżącym w dawnej delcie Wisły, każde wejście wyposażono w specjalne szyny do montażu wodoszczelnych przegród, w razie wystąpienia zagrożenia powodziowego. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Maria Mermer z biura JEMS Architekci.
Generation Park: nowa realizacja JEMS Architekci Zakończyła się budowa kompleksu Generation Park na warszawskiej Woli według projektu pracowni JEMS Architekci. Zwieńczeniem inwestycji jest oddana właśnie do użytku 140-metrowa dominanta: Generation Park Y.