Architektura MuratorProjektyWaterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta

Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta

Konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a skwerem Kościuszki, JEMS Architekci wygrali jeszcze w 2015 roku. Spółka Vastint Poland, która konkurs zorganizowała, zapowiada obecnie realizację przedsięwzięcia.

Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta
Waterfront w Gdyni, proj. JEMS Architekci, zabudowa biurowa przy ul. Hryniewickiego

Do konkursu architektonicznego firma Vastint zaprosiła sześć pracowni (JEMS, Fort, JSK, Kuryłowicz & Associates, APA Wojciechowski i Warsztat Architektury). W ciągu 2,5 miesiąca miały przygotować projekt nowego zagospodarowania blisko 5-hektarowego terenu w obrębie ulic Waszyngtona, Hryniewickiego i Jana Pawła II w samym centrum miasta. Przewidziano tam m.in. budynki mieszkalne, biurowce, lokale usługowe, hotel z centrum konferencyjnym oraz obiekty o funkcji kulturalnej, w tym kino. Ostatecznie za najlepszą uznano propozycję biura JEMS Architekci. Nie ukrywam, że od czasu kiedy skończyliśmy konkurs na polską ambasadę w Berlinie, nie było dla nas właściwie ważniejszego konkursu niż ten gdyński. Bardzo się cieszę z wygranej i chcę tę wiadomość przekazać jak najszybciej wszystkim, którzy w naszej pracowni nad tym projektem pracowali – mówił zaraz po rozstrzygnięciu Marcin Sadowski z JEMS Architekci. Autorzy przyjęli zasadę kształtowania zabudowy pierzejowej, jednak z bardzo swobodną kompozycją poszczególnych obiektów.

Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta
Waterfront w Gdyni, proj. JEMS Architekci, zabudowa mieszkalna przy ul. Hryniewickiego

Gdynia Waterfront: realizacja

Vastint Poland podpisała właśnie umowę na generalne wykonawstwo pierwszej części kompleksu Waterfront w Gdyni z firmą Budimex SA. W ramach tego etapu bezpośrednio przy ul. Hryniewickiego powstaną cztery budynki z garażami podziemnymi o łącznej powierzchni całkowitej 45 tys. m². Wzdłuż pierzei ulicy Waszyngtona wzniesione zostaną dwa biurowce o powierzchni najmu 14,5 tys. m² oraz usytuowane tuż za nimi dwa budynki mieszkalne, które pomieszczą 126 lokali w standardzie „gotowe do zamieszkania”. Generalny wykonawca planuje rozpoczęcie zasadniczych prac budowlanych w maju bieżącego roku. Zakończenie inwestycji przewidziano w roku 2023.

Czytaj też: Jemsi zaprojektują kolejną część Młodego Miasta w Gdańsku! |

Planowana inwestycja jest kontynuacją oddanego do użytku w 2015 roku pierwszego etapu Waterfront – dwóch budynków o funkcjach biurowo-hotelowych usytuowanych bezpośrednio przy Nadbrzeżu Prezydenta. Najprawdopodobniej z rocznym opóźnieniem rozpocznie się realizacja ostatniej części projektu, w ramach której powstanie kolejny budynek biurowy, lokale usługowe, dwa hotele z powierzchnią konferencyjną oraz obiekty o funkcji kulturalnej.

Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta
Waterfront w Gdyni, proj. JEMS Architekci

Stocznia Cesarska: nowe wizualizacje Znamy coraz więcej szczegółów na temat masterplanu biura Henning Larsen dla Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Architekci pragną stworzyć nową, zróżnicowaną dzielnicę miasta, która za pomocą zwartej zabudowy wyeksponuje zabytkowe budynki.
JEMS Architekci zaprojektują teren przy Nabrzeżu Prezydenta w centrum Gdyni Rozstrzygnięto konkurs na projekt zabudowy i zagospodarowania 5-cio hektarowego obszaru położonego przy Nabrzeżu Prezydenta w centrum Gdyni. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia JEMS Architekci.
Autor: Piotr Prus
Osiedle Ursynów #22 projektu JEMS Architekci Na warszawskim Ursynowie powstanie budynek mieszkalny z 11-piętrową dominantą projektu biura JEMS Architekci. Inwestycja pod nazwą Osiedle Ursynów #22 ma się zakończyć w 2024 roku.
Dobiega końca realizacja ambasady RP w Berlinie według projektu Jemsów Na budynku ambasady RP w Berlinie zawisła wiecha. Obiekt według projektu biura JEMS Architekci ma zacząć działać za rok. Tym samym kończy się ponad 20-letnia epopeja związana z realizacją polskiej placówki przy reprezentacyjnej Unter den Linden.
Osiedle Lizbońska: rusza budowa osiedla Jemsów w ramach specustawy mieszkaniowej Na granicy Saskiej Kępy i Gocławia wkrótce ruszy budowa osiedla Lizbońska projektu biura JEMS Architekci. Będzie to kolejny warszawski zespół realizowany w trybie specustawy mieszkaniowej.
Gmach Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie: modernizacja według JEMS Architekci Budynek Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie powstał w latach 30. według projektu Rudolfa Świerczyńskiego. Z okazji 100-lecia powołania placówki przejdzie gruntowną modernizację. Nad jej koncepcją pracuje biuro JEMS Architekci.
Półwysep Drewnica: ruszają konsultacje zagospodarowania nabrzeża według JEMS Architekci Spółka Stocznia Centrum Gdańsk, do której należy część terenów postoczniowych na półwyspie Drewnica, zaprasza do dyskusji na temat zagospodarowania tego miejsca. Konsultacje dotyczyć będą projektu opracowanego przez biuro JEMS Architekci, a przeprowadzi je niezależne stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.
LPP Fashion Lab / Gdańsk Charakter architektury nawiązuje do przemysłowej przeszłości tej części gdańskiego Dolnego Miasta i wywodzi się z zabudowy typu halowego – o nowej realizacji JEMS Architekci pisze Piotr Śmierzewski.