Architektura MuratorRealizacjeApartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio

Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio

Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku stanął w miejscu dawnej piekarni. Architekci z sopockiej pracowni Roark Studio przy realizacji wykorzystali elementy pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.

Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio
Budynek Chlebova Apartamenty w Gdańsku, proj. Roark Studio; fot. Nate Cook Photography
Chlebova ApartamentyGdańsk, ul. Wiosny Ludów 4
AutorzyRoark Studio
Zespół projektowyJakub Bladowski, Krzysztof Wilchowski, Anna Czech, Paulina Lehmann, Bartłomiej Wróblewski
Architektura wnętrzPaulina Lehmann, Julia Kitszel, Alicja Olszewska, Paulina Woszczejko
InwestorNDI Development
Data realizacji (koniec)2021

Budynek apartamentowy Chlebova stanął przy ul. Wiosny Ludów, w miejscu zakładu piekarniczego Germania Brotfabrik, który działał tu na początku XX wieku. Projekt obiektu firma NDI Development wyłoniła w zamkniętym konkursie architektonicznym. Miał to być obiekt z mieszkaniami na własność i przeznaczonymi na najem krótkoterminowy, atrakcyjny zarówno dla turystów, jak i osób pragnących zamieszkać w bliskim sąsiedztwie centrum Gdańska. Zwyciężyła sopocka pracownia Roark Studio, proponując siedmiokondygnacyjny obiekt pełen architektonicznych odniesień do historii oraz niewielki plac wzdłuż południowej fasady. Budowa apartamentowca Chlebova w Gdańsku rozpoczęła się w 2019 roku, a zakończyła w maju roku 2021.

DOKI Gdańsk: wielofunkcyjny zespół projektu trzech pracowni architektonicznych |
Lahdelma & Mahlamäki projektują w Gdańsku [NOWE WIZUALIZACJE] |
Jemsi zaprojektują kolejną część Młodego Miasta w Gdańsku! |

Łącznie w budynku znalazło się 160 apartamentów o powierzchni od 36 do 110 m². Większą część parteru przeznaczono na usługi, w tym dwukondygnacyjną restaurację od strony rzeki, a na ostatnim piętrze zaprojektowano dostępny dla wszystkich mieszkańców taras wypoczynkowy z widokiem na Główne Miasto. W obiekcie powstała również strefa fitness, business lounge oraz bawialnia dla dzieci.

Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio
Budynek Chlebova Apartamenty w Gdańsku, proj. Roark Studio; fot. Nate Cook Photography

Chlebova: między Starym i Młodym Miastem

Budynek Chlebova Apartamenty zlokalizowany jest w pierwszej linii zabudowy nad Motławą, w niedalekim sąsiedztwie Muzeum II Wojny Światowej, na granicy nowej dzielnicy powstającej na poprzemysłowym obszarze Młodego Miasta. To tu w przyszłości będzie biegł główny trakt spacerowy, łączący dawny Gdańsk z zabudową na terenach stoczniowych. Zaprojektowany przez Roark Studio plac z siedziskami i zielenią stanowić będzie jeden z przystanków na tej trasie.

Osiedle Nowe Kolibki w Gdyni projektu Roark Studio |

Apartamentowiec Chlebova został dostawiony do istniejącej kamienicy, jednak miejscy planiści założyli dla tego terenu budynki wyższe od historycznych. Od wschodu jego fasada skierowana jest na rzekę Motławę, zaś elewacja południowa, dostosowana do linii zabudowy z planu miejscowego, przylega do realizowanej właśnie rozległej przestrzeni publicznej. Tak zróżnicowane sąsiedztwo wymagało od autorów zastosowania elastycznego podejścia. Zdecydowali się podzielić budynek wizualnie na dwa segmenty wykończone różnymi materiałami: płytkami z klinkieru mineralnego, płytami włókno-cementowymi i blachą tytanowo-cynkową. W projekcie występują też dwa typy balustrad: szklane oraz stalowe.

Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio
Budynek Chlebova Apartamenty w Gdańsku, proj. Roark Studio; fot. Nate Cook Photography

Narożnik południowo-wschodni rozwiązany został jako ceglany, z loggiami i tarasami. Zachodni niejako rozcina przestrzeń na gwarny rekreacyjny teren i zaciszną uliczkę prowadzącą nad rzekę, natomiast podwórko, na które widok mają zarówno mieszkańcy budynku Chlebova Apartamenty, jak i lokatorzy istniejącej kamienicy, zaprojektowane zostało jako miejsce kameralne.

We wnętrzach zastosowano materiały nawiązujące do elewacji, ale wykorzystano również artefakty pochodzące z dawnej piekarni. Ze stalowych obejm komina zaprojektowano żyrandol w holu wejściowym, znamionowane cegły posłużyły do wzbogacenia ścian części wspólnych, a stary silnik windy pomalowano i jako eksponat wkomponowano w ladę recepcyjną.

Wielowątkowa tożsamość Gdańska: od gotyku, przez rekonstrukcje, po architekturę nowoczesną Co sprawia, że Gdańsk jest tak interesujący pod względem architektury? I w jaki sposób można definiować jego tożsamość architektoniczną? Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Tym razem poświęconą Gdańskowi.
Muzeum Bursztynu w Gdańsku Pozostawienie konstrukcji i ogólnego układu obiektu było bardzo rozsądną decyzją z uwagi na ograniczenie odpadów i optymalizację użycia zasobów – o realizacji Kseni Piątkowskiej pisze Monika Arczyńska.
Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku projektu MS 15 Architektura Na terenie gdańskiego Wrzeszcza powstaje nowe osiedle: Villa Jaśkowa Dolina. W 9 budynkach licowanych klinkierowymi płytkami powstanie w sumie 200 mieszkań. Projekt założenia zdobył właśnie CIJ Awards Poland 2021 w kategorii Best Upcoming Residential Development.
Warszawa ma pomnik, Gdańsk tramwaj Zachwatowicza Po gdańskich torach jeździ tramwaj im. Jana Zachwatowicza. W ten sposób władze Gdańska uhonorowały kolejną zasłużoną dla miasta postać. Architekt odegrał znaczącą rolę w odbudowie miasta z wojennych zniszczeń.
Rusza budowa kolejnego budynku DOKI Living według projektu pracowni FORT Targowski W nowym budynku realizowanym w ramach inwestycji DOKI Living powstaną 292 mieszkania. Obiekt składać się będzie z dwóch skrzydeł połączonych wysokim parterem z funkcjami usługowymi.