Architektura MuratorRealizacjeBiurowiec Bałtyk w Poznaniu

Biurowiec Bałtyk w Poznaniu

Od czasów realizacji barokowego kościoła bernardynów na osi ulicy Garbary nie powstał w Poznaniu tak wyrazisty budynek, którego forma zmieniałaby się w zależności od kontekstu i perspektywy odbiorcy – o pierwszej w Polsce realizacji holenderskiej pracowni MVRDV, licznych odniesieniach budynku do sąsiednich obiektów i kontrowersjach, jakie budzi wśród części mieszkańców piszą Piotr Marciniak i Grzegorz Stiasny. W numerze także wypowiedzi współautorów Bałtyku: Winy’ego Maasa, Jacoba van Rijsa i Nathalie de Vries oraz ich współpracowników ze strony polskiej: architektów Pawła Natkańca i Karola Olechnickiego, a także konstruktora Olgierda Rutnickiego. Ponadto przypominamy założenia ideowego konkursu inwestorskiego na projekt obiektu w tym miejscu oraz historię stojącego tu niegdyś kultowego kina Bałtyk, po którym biurowiec przyjął nazwę.

Biurowiec Bałtyk w Poznaniu
Biurowiec Bałtyk ma szansę stać się nową ikoną Poznania. To pierwszy budynek autorstwa holenderskiej pracowni MVRDV w Polsce, Fot. Juliusz Sokołowski
Blok Ilot Queyries / Bordeaux Budynek realizuje założenia planu miejscowego – maksymalnie wypełnia działkę, zachowując jednocześnie kameralność i odpowiednie doświetlenie. O apartamentowcu Ilot Queyries w Bordeaux według projektu MVRDV pisze Wiktor Kowalski.
WERK 12 projektu MVRDV z Nagrodą Muzeum Niemieckiej Architektury (DAM) WERK 12 w Monachium autorstwa MVRDV i N-V-O Nuyken von Oefele Architekten otrzymało prestiżową DAM Preis 2021. Zdaniem jurorów realizacja odpowiada na pytania nie tylko o projektowanie w czasach pandemii, ale i potem, w epoce „nowej normalności”. Prezentujemy najnowsze zdjęcia budynku.
Tainan Spring: zabawa w ruinach Dalekowschodnie Tainan nosi przydomek miasta-Feniksa – wiele razy w swojej historii upadało, by znów się odrodzić. Pracownia MVRDV, dając drugie życie ruinom tamtejszego centrum handlowego, pokazuje, jak ducha odnowy wykorzystać w architekturze.
Concordia Design we Wrocławiu: dlaczego realizacja MVRDV budzi kontrowersje Concordia Design we Wrocławiu została oficjalnie otwarta. Budynek budzi jednak w mieście wiele emocji. Część aktywistów wciąż przekonuje, że zgodnie z wcześniejszymi obietnicami magistratu obiekt powinien być przeznaczony na cele społeczne, część krytykuje projekt holenderskiej pracowni MVRDV za odtwórczość i nieuszanowanie kontekstu. Zanim przekonacie się na własne oczy, jak jest naprawdę, zobaczcie zdjęcia i film Juliusza Sokołowskiego.
Concordia Design – wrocławska realizacja MVRDV [NOWE WIZUALIZACJE] Firma Pro Design zaprezentowała kolejne wizualizacje wrocławskiego projektu pracowni MVRDV. W rozbudowanej kamienicy na Wyspie Słodowej powstanie m.in. przestrzeń coworkingową i konferencyjna, a także inkubator dla młodych firm z sektora ICT. Concordia Hub – wiemy, jak będzie wyglądać wrocławska realizacja MVRDV!
MVRD projektują we Wrocławiu! O tej inwestycji mówiło się od dawna. Dziś znamy wreszcie jej głównych autorów. Rozbudowę historycznej kamienicy na Wyspie Słodowej we Wrocławiu zaprojektuje holenderska pracownia MVRDV we współpracy z Q2 Studio.