Architektura MuratorRealizacjeBiurowiec Bałtyk w Poznaniu

Biurowiec Bałtyk w Poznaniu

Od czasów realizacji barokowego kościoła bernardynów na osi ulicy Garbary nie powstał w Poznaniu tak wyrazisty budynek, którego forma zmieniałaby się w zależności od kontekstu i perspektywy odbiorcy – o pierwszej w Polsce realizacji holenderskiej pracowni MVRDV, licznych odniesieniach budynku do sąsiednich obiektów i kontrowersjach, jakie budzi wśród części mieszkańców piszą Piotr Marciniak i Grzegorz Stiasny. W numerze także wypowiedzi współautorów Bałtyku: Winy’ego Maasa, Jacoba van Rijsa i Nathalie de Vries oraz ich współpracowników ze strony polskiej: architektów Pawła Natkańca i Karola Olechnickiego, a także konstruktora Olgierda Rutnickiego. Ponadto przypominamy założenia ideowego konkursu inwestorskiego na projekt obiektu w tym miejscu oraz historię stojącego tu niegdyś kultowego kina Bałtyk, po którym biurowiec przyjął nazwę.

Biurowiec Bałtyk w Poznaniu
Biurowiec Bałtyk ma szansę stać się nową ikoną Poznania. To pierwszy budynek autorstwa holenderskiej pracowni MVRDV w Polsce, Fot. Juliusz Sokołowski
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Z wizją w przyszłość: Business Garden Warszawa Zielony charakter zespołu biurowego Business Garden to nie tylko liczne rozwiązania energooszczędne, ale też ogólnodostępny miejski ogród, będący miejscem rekreacji pracowników oraz mieszkańców sąsiednich terenów. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Biurowiec Vector+ na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja nowego biurowca przy skrzyżowaniu ul. Obozowej z al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Za projekt obiektu odpowiada pracownia JSK Architekci.
Biurowiec Topsil w Skierniewicach Jedyną ekstrawagancją w minimalistycznej architekturze budynku jest rzeźbiarsko potraktowany hol. Czarna wstęga schodów ze złotymi obręczami kontrastuje ze ścianami z surowego betonu o specjalnie dobranej fak-turze – pisze Jerzy S. Majewski.
Neopark – ekologiczny kompleks biurowy autorstwa JEMS Architekci Na warszawskim Dolnym Mokotowie powstał kolejny biurowiec. Szklane płaszczyzny fasady są przełamane łąkową zielenią dziedzińca, a funkcja biurowa uzupełniona jest wypoczynkową.
Biurowiec Villa Metro w Warszawie Na warszawskim Mokotowie oddano do użytku budynek biurowo-usługowy projektu pracowni Dziuba Architekci. W ramach inwestycji przebudowano także wejścia do stacji metra Wilanowska.