Dom na wodzie – pierwszy taki projekt w Polsce

i

Autor: Archiwum Architektury Dom na wodzie w Porcie Czerniakowskim, fot. Maciej Czerski, dzięki uprzejmości pracowni

Dom na wodzie – pierwszy taki projekt w Polsce

2017-02-28 18:06

Pierwszy w Polsce dwukondygnacyjny dom posadowiony na żelbetowej pływającej wannie zacumował w Porcie Czerniakowskim. Projekt obiektu dla Tomasza Holca, byłego żeglarza olimpijczyka, opracowali architekci Rafał Mazur i Mai Bui Ngoc.

Nazwa obiektuDom na wodzie
Adres obiektuPort Czerniakowski, Warszawa
AutorzyMai Bui Ngoc, Rafał Mazur
Powierzchnia użytkowa120.0 m²
Powierzchnia całkowita168.0 m²
Projekt2015-2016
Data realizacji (koniec)2016

Na pomysł budowy pływającego domu Tomasz Holc wpadł dwa lata temu. Ten znany działacz żeglarski, siedmiokrotny mistrz Polski i olimpijczyk postanowił zrealizować swoje marzenie i przenieść się z mieszkania w jednym z warszawskich bloków do specjalnie zaprojektowanego domu na wodzie. Opracowanie koncepcji powierzył Rafałowi Mazurowi i Mai Bui Ngoc. Poza nami przy projekcie pracowało wielu inżynierów. Trzech konstruktorów oraz inżynierowie od instalacji, które również były dość skomplikowane, ponieważ obiekt jest energooszczędny. Dla każdego z nas była to pierwsza realizacja domu na wodzie – mówi Rafał Mazur. W przeciwieństwie do wielu podobnych obiektów powstających obecnie w Polsce, dom nie otrzymał formy barki. Zamiast tego projektanci zaproponowali pływający „fundament” w formie żelbetowej wanny. Dzięki niej środek ciężkości usytuowany jest bardzo nisko, co zapewnia obiektowi zdecydowanie lepszą stabilność. Wanna pełni też funkcję piwnicy, mieszcząc oprócz przestrzeni do przechowywania również zbiornik na ścieki, bojler, agregat grzewczo-chłodzący oraz pojemniki stabilizujące całą konstrukcję.

Betonowa wanna powstawała w niedalekim Porcie Praskim, gdzie było więcej przestrzeni do pracy, a następnie przetransportowana do docelowej lokalizacji w Porcie Czerniakowskim. Tu zrealizowano też konstrukcję samego domu. Obiekt nie jest jednak przywiązany do konkretnego miejsca, co sprawia, że kontekst otoczenia może różnie oddziaływać na jego architekturę. Naszym celem było zaprojektowanie go w taki sposób, aby forma była uniwersalna, czyli dostosowana do zmiennego otoczenia. Stąd na fasadzie i we wnętrzach pojawiły się uniwersalna biel i duże przeszklenia, nadające formie lekkości. Wyważone proporcje i zaakcentowane horyzontalne podziały fasady sprawiają, iż dom jest zarazem delikatny i stabilny – czytamy na stronie poświęconej projektowi. Powierzchnia użytkowa dwukondygnacyjnego obiektu wynosi 120 m². Na parterze zaplanowano sypialnie i łazienkę, na piętrze pokój dzienny i kuchnię. Dom jest ocieplony i ogrzewany, może być więc wykorzystywany przez cały rok. Istnieje możliwość obejrzenia obiektu po wcześniejszym umówieniu wizyty. Więcej informacji tu.

Rafał Mazur jest architektem, adiunktem na Politechnice Rzeszowskiej i wykładowcą na Politechnice Warszawskiej. Od 2006 roku prowadzi Pracownię Architektury i Urbanistyki, w której powstał między innymi projekt domu kultury w Katowicach („A-m” 09/2014). Rafał Mazur reprezentuje również Politechnikę Rzeszowską w powołanym przez „Architekturę-murator” Komitecie Innowacyjności.

Mai Bui Ngoc jest architektą, absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Mieszkała, uczyła się i pracowała we Francji, Irlandii oraz Anglii. Współzałożycielka duetu artystycznego Siostry Bui (www.buifilm.com). Od stycznia 2015 roku wspólnie z Martą Pędowską prowadzi pracownię Bui-Pędowska Architekci.