Nowoczesny dom made in Poland

Dom Wuzetka w Krakowie: miejska willa w nowoczesnym wydaniu

2023-07-09 14:19

Dom Wuzetka przyjął nazwę nie tyle od zmagań architekta z obowiązującymi warunkami zabudowy, ile z uwagi na nieregularną formę i wykończenie przypominające warstwy biszkoptu i kremu w popularnym ciastku.

Dom Wuzetka Kraków
Autorzy: Pracownia Projektowa Superhelix, architekt Bartłomiej Drabik
Projekt wnętrz: MUS Architects
Projekt konstrukcji: Marcin Matoga – Konstrukcje Budowlane
Instalacje sanitarne: Project Extreme Maciej Król
Instalacje elektryczne: Tomasz Zagata
Powierzchnia: 240 m²
Realizacja: 2022

Pracownia Superhelix znana jest z nietypowych projektów domów jedno- i wielorodzinnych, by wymienić tylko Domy ze Skrzelami, Dom Trójniak czy Dom za Dachem. Ich ostatnia realizacja to Dom Wuzetka w Krakowie: miejska willa o powierzchni 240 m². Choć inwestor planował rozłożysty obiekt z płaskim dachem i dużymi przeszkleniami, obowiązujące warunki zabudowy i powierzchnia działki uniemożliwiały taką realizację. Działka tylko w małym fragmencie nadawała się do zabudowy i aby zmieścić wszystkie założenia funkcjonalne trzeba było budować w górę. Powstały aż trzy kondygnacje. Nie było mowy o rozłożystej, parterowej bryle. Do tego warunki zabudowy wymuszały zaprojektowanie dachu skośnego. W celu optycznego rozbicia wysokiej bryły, budynek został podzielony na warstwy: corten – tynk – corten. Podobnie jak w popularnym ciastku: biszkopt – krem – biszkopt. Stąd nazwa: Dom Wuzetka – opowiada architekt Bartłomiej Drabik, prowadzący biuro Superhelix.

Aby jeszcze bardziej zdynamizować bryłę, projektant zaproponował ukośną ramę, która służy jako wsparcie zadaszenia. Większa część budynku jest przykryta tarasami, schodzącymi aż do parteru. To pozwoliło na zminimalizowanie powierzchni dachu skośnego. Ostatnia kondygnacja została przesunięta w skrajną część domu, dzięki czemu stopniowo zwiększa on swoją wysokość i od wejścia głównego powoli ujawnia swoje rozmiary – tłumaczy Drabik.

Dom Wuzetka wzniesiono w mieszanej technologii. Pierwsze dwie kondygnacje to konstrukcja żelbetowa i murowana, ale poddasze zostało wykonane z drewnianego szkieletu. Funkcjonalnie budynek składa się z trzech części: strefy techniczno-garażowej, dziennej oraz nocnej. Na parterze znajduje się garaż, pokój dzienny, gościnny oraz łazienka, na kolejnym poziomie sypialnie i łazienki, a na poddaszu kolejny pokój gościnny, gabinet oraz część rekreacyjna.