Spis treści
- Białe bryły nad wodą. Nowoczesna rezydencja w zachodniopomorskim
- Czy nowoczesna rezydencja ma szansę być ekologiczną?
- Dom otwarty na środowisko naturalne
- Większe nie znaczy lepsze. Ekologiczne konsekwencje inwestycji
- Estetyka to za mało, żeby mówić o pięknie
- Nowe inwestycje to szansa na wypromowanie innowacyjnych technologii
Białe bryły nad wodą. Nowoczesna rezydencja w zachodniopomorskim
Dom nad jeziorem to budynek projektu AMJ Studio, który został zlokalizowany w województwie zachodniopomorskim. Jak czytamy w opisie przygotowanym przez architektów, "nowoczesna rezydencja" ma stanowić "integralną część swojego otoczenia" i "nadać nowy wymiar codziennemu życiu".
Obiekt o horyzontalnej podstawie stanowi bazę dla dwóch białych brył, zaprojektowanych w stylu nowoczesnej stodoły. Wnętrze domu jest przestronne i dobrze oświetlone, wzbogacone o basen i saunę. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 816 m².
Czy nowoczesna rezydencja ma szansę być ekologiczną?
Bez względu na to, czy uznajemy to za właściwe w dzisiejszych czasach, duże rezydencje na zlecenie prywatnych inwestorów powstają i będą powstawać. Prawdziwy problem pojawia się jednak, gdy tego typu inwestycje określa są mianem realizacji „w duchu zrównoważonego rozwoju”. A właśnie to dzieje się w przypadku Domu Nad Jeziorem, któremu w opisie projektu nadano miano „manifestu architektonicznego myślenia o harmonii z naturą”.
Czytaj także: Zrównoważone budowanie
Tego rodzaju deklaracje mogą prowadzić do spłycenia pojęcia ekologii i zatarcia zasad, które powinny stanowić fundament odpowiedzialnego budownictwa. Choć zielone dachy i naturalne materiały, które użyto do budowy domu, są wartościowymi elementami, nie mogą one zrekompensować szerokiej ingerencji w środowisko naturalne.
Dom otwarty na środowisko naturalne
Domu nad Jeziorem nie można odmówić bycia estetycznym. Z pewnością wpisuje się we współczesne trendy, a jego układ funkcjonalny jest przemyślany i interesujący. Dom otwiera się na środowisko naturalnie poprzez oparcie go na głównej osi, kierującej wzrok mieszkańców w stronę jeziora.
Czytaj także: Ekologiczny dom? Ważny jest odpowiedni dobór materiałów
Choć naturalny krajobraz z pewnością będzie miał kojący wpływ na przyszłych mieszkańców, potrzeby natury zdają się wykraczać daleko poza bycie podziwianą.
Większe nie znaczy lepsze. Ekologiczne konsekwencje inwestycji
Eksploatacja takiego terenu wymaga znacznych zasobów – zarówno podczas budowy, jak i w trakcie użytkowania obiektu. Przekształcenie naturalnego krajobrazu, osuszanie terenów podmokłych i zakłócenie lokalnych ekosystemów to często nieuniknione konsekwencje realizacji tego typu inwestycji.
Duża powierzchnia mieszkalna, rozbudowana strefa rekreacyjna i garaż na kilka samochodów prowadzą do znacznego wzrostu zapotrzebowania na energię, co zwiększa ślad węglowy całego przedsięwzięcia. W efekcie realizacje takie jak Dom na Jeziorem mają minimalne szanse na spełnianie rzeczywistych standardów ekologicznych.
Estetyka to za mało, żeby mówić o pięknie
W obliczu wyzwań, przed którymi stają obecnie zarówno projektanci, jak i społeczeństwo – kryzys migracyjny, zmiany klimatyczne czy skutki wojen – architektura ma za zadanie odpowiedzieć na znacznie bardziej złożone potrzeby, niż tylko komfort użytkowników. Samo bycie estetycznym nie wystarczy, aby sklasyfikować budynek jako piękny.
Zachęcamy do lektury tekstu Nowi Młodzi. Kim są, co myślą i co robią przedstawiciele kolejnych pokoleń w polskiej architekturze?, w którym szerzej przyglądamy się szansom i innowacjom współczesnej architekty.
Nowe inwestycje to szansa na wypromowanie innowacyjnych technologii
Każda inwestycja budowlana wiąże się z ingerencją na środowisko naturalne. Jest więc istotne, aby miała ku temu wystarczający powód.
Prywatne inwestycje mogą być dobrą okazją do wypromowania nowych technologii budowlanych, które - przy zastosowaniu na szerszą skalę - mogłyby mieć istotny wpływ na poprawę sytuacji klimatycznej. Przykładem może być prefabrykacja, która pozwala na precyzyjniejsze, szybsze i bardziej efektywne budowanie, a także zmniejsza zużycie materiałów oraz generuje mniej odpadów.
Dom nad Jeziorem został niestety wzniesiony w technologii tradycyjnej, a sama prefabrykacja została wykorzystana jedynie w wiązarach dachowych i niektórych stropach.
______________
architektura i wnętrza: mgr inż. arch. Adam Jankowski, mgr inż. arch. Marek Jankowski, mgr inż. arch. Kamil Paszek, mgr inż. arch. Łukasz Lipski, mgr inż. arch. Joanna Sitak
konstrukcja: mgr inż. Marcin Sokołowski
instalacje sanitarne: mgr inż. Grzegorz Daraszkiewicz
instalacje elektryczne: mgr inż. Tomasz Juszkiewicz
powierzchnia wewnętrzna: 816 m²
inwestor prywatny
lokalizacja: woj. zachodniopomorskie
projekt: 2021 - 2024
realizacja: 2023 - obecnie
______________
--------------
Dziękujemy, że tu jesteś. Zobacz, co jeszcze dla Ciebie mamy: