fotka z /zdjecia/223_HB_05_art.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Fuglsang Kunstmuseum

2008-04-09 2:00

Nowe Muzeum Sztuki autorstwa Tony Fretton Architects zostało otworzone w Lolland, Dania. Umieszczone wśród budynków gospodarskich i otoczone przez rolniczy majątek Fulsang, mieści obrazy i rysunki z 19 wieku.

W odróżnieniu od lokalizacji miejskiego muzeum, dojazad do Fuglsang wiąże się z długą podróżą przez otwartą wieś. Serce majątku stanowią luźno zgromadzone obiekty wokół dziedzińca. Widoczna na lini horyzontu, biała plama to kontrowersyjny projekt na Muzeum Sztuki. Modernistyczna bryła otacza dłuższym ramieniem wschodnią pierzeję placu. Zachodnie skrzydło dziedzińca jest rozłożystą, niską, otoczoną murem kubiczną formą pomalowaną na biało. Od strony północnej, na dachu budynku widoczne świetliki z szarej cegły. Trzykrotnie powtórzone, stanowią rodzaj ornamentu.

Czytaj też: IKEA Museum w Älmhult |

U wejścia do budynku, metalowy baldachim w formie otwartego sześcianu połączony ze szklanym lobby, do którego prowadzi holl. Jeden koniec hollu jest urządzony jako kawiarnia, drugi to księgarnia i recepcja. Z obydwu, widok na zewnątrz na wskroś rozległe okna od strony dziedzińca oraz wejście do publicznego studia sztuki, z którego jest przejście do ogrodu położonego na tyłach kompleksu. Szklane drzwi w recepcji wskazują drogę do biblioteki i biura na pierwszym piętrze. Inne drzwi sygnalizują salę wykładową, toalety i szatnię. Z hollu linia wzroku zwiedzajacego prowadzi do centralnego muzeum, wokół którego rozplanowane są poszczególne przestrzenie wystawowe, które nie dominują a jedynie są tłem dla sztuki.

Projekt: Fuglsang Kunstmuseum Lokalizacja: Nystedvej 71, DK - 4891 Toreby L. Klient: BYGNINGSFONDEN/ The Building Foundation Autor: Tony Fretton Architects Architekci: Tony Fretton, Jim McKinney, Donald Matheson, Guy Derwent, Annika Rabi, Sandy Rendel, Matt Barton, Nina Lundvall, Simon Jones, Gus Brown. Architekt krajobrazu: Schønherr Landskab A/S, Copenhagen. Inżynieria: Birch & Krogboe A/S Konstrukcja: Main Contractor: CC BRUN ENTERPRISE A/S Pwierzchnia użytkowa: 2,500 m2 Koszt: € 7.2 million

http://www.fuglsangkunstmuseum.dk/ http://www.tonyfretton.com/