Spis treści
- Wrzeszcz, urokliwa dzielnica Gdańska
- Wrzeszcz Górny - bogatszy i bardziej luksusowy
- Remont kamienic przy Pniewskiego 1 i ul. Jaśkowa Dolina 7 zakończony
- Odtworzyli sztukaterie i historyczne werandy
- Remont dwóch kamienic we Wrzeszczu kosztował 26 mln zł
- Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!
- Odnowione kamienice i odbudowane werandy. Zdjęcia
Wrzeszcz, urokliwa dzielnica Gdańska
Wrzeszcz to niezwykle urokliwa dzielnica gdańska, a przechadzając się uliczkami wśród zatopionych w zieleni willi łatwo można odnieść wrażenie, że oto jesteśmy w Berlinie. To też kolejna dzielnica, gdzie remont przechodzą stare kamienice. Pisaliśmy niedawno, jak zmieniło się Dolne Miasto w Gdańsku.
Tym razem chodzi o Górny Wrzeszcz i zabytkowe kamienice z końca XIX wieku. Efekt: stonowana kolorystyka w budynku przy Jaśkowej Dolinie 7 utrzymana w odcieniach szlachetnego beżu z detalami w kolorze przełamanej bieli oraz restauracja ceglanej elewacji i kamiennych detali w budynku przy Pniewskiego 1.
Wrzeszcz Górny - bogatszy i bardziej luksusowy
Wrzeszcz Dolny był przedsionkiem wielkiego świata – ludzie żyli według własnego rytmu, a nad tym co się działo nikt nie panował. Dzielnicą długo nikt się nie zajmował. A Wrzeszcz Górny był zawsze do przodu – egzaltowany, bogatszy, kojarzył się z luksusami i dobrymi domami. Ta różnica była widoczna: lepsze sklepy, centrum handlowe Neptun, Jubiler, Pewex w Dolarowcu. Inny świat, przedzielony linią kolejową - mówiła Aleksandra Kulma, radna dzielnicy Wrzeszcz dla Instytutu Langfur.
Remont kamienic przy Pniewskiego 1 i ul. Jaśkowa Dolina 7 zakończony
Gdańskie Nieruchomości informują w maju 2025 o tym, że zakończył się remont, który trwał niemal 2 lata. - Dwie zabytkowe kamienice w Gdańsku przeszły spektakularną metamorfozę. Kamienice mieszczące się przy ul. Pniewskiego 1 i Jaśkowa Dolina 7 powstały na przełomie XIX i XX wieku. Budynki przeszły generalny remont - informuje spółka.
– W cyklu „Metamorfozy na Plus” prezentujemy przedsięwzięcia, dzięki którym zapomniane historyczne obiekty i wnętrza otrzymują drugie życie za sprawą pasjonatów, racjonalnych biznesmenów, rzetelnych samorządowców, czy wreszcie – niespokojnych dusz... Wszyscy oni ożywiają dzięki swoim wizjom dorobek umysłów i rąk pokoleń architektów, inwestorów i budowniczych, którzy na placu budowy zostawili przed laty nadzieję, że ich dzieło ucieszy w odległej przyszłości jeszcze niejedno oko…
Odtworzyli sztukaterie i historyczne werandy
Kamienice zostały poddane gruntownej renowacji, obejmującej zarówno elewacje, jak i wnętrza - podają Gdańskie Nieruchomości. Odrestaurowano oraz zrekonstruowano przedwojenne detale architektoniczne, takie jak:
- sztukaterie
- gzymsy,
- opaski okienne i drzwiowe.
Co więcej, odtworzono także historyczne werandy, które zniknęły z fasad kilkadziesiąt lat temu. Dzięki archiwalnym fotografiom udało się przywrócić ich pierwotny wygląd. I zamontowano windy. W ramach modernizacji zainstalowano nowoczesne systemy, takie jak Building Management System.
Biskupia Górka w Gdańsku po rewitalizacji
Remont dwóch kamienic we Wrzeszczu kosztował 26 mln zł
Z uwagi na historyczny charakter obu budynków - przy Pniewskiego 1 i ul. Jaśkowa Dolina 7 - wszystkie prace zostały zrealizowane zgodnie z programem prac konserwatorskich. A prace w kamienicach w Gdańsku - Wrzeszczu poprzedziło opracowanie szczegółowej dokumentacji techniczno-kosztorysowej, a także programu prac konserwatorskich dla obu nieruchomości. To zadanie zrealizowała pracownia architektoniczna Archi-Cad Jacek Szczęsny.
Ogłoszony przez Gdańskie Nieruchomości przetarg wygrała firma ARS z Torunia, specjalizująca się w remontach budynków zabytkowych. Inwestycja zrealizowana przez Gdańskie Nieruchomości w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, kosztowała niemal 26 milionów złotych - o 2 mln więcej, niż zakładano - i została dofinansowana ze środków unijnych.
Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!
W naszym cyklu „Metamorfozy na Plus” odwiedzamy miejsca, w których współcześni wizjonerzy i inwestorzy przywracają do świetności dorobek swoich poprzedników. Do tej pory zwróciliśmy uwagę m.in. na takie obiekty jak odrestaurowane dworce kolejowe, pałace, dworki, budynki fabryczne, świątynie, kamienice i domy jednorodzinne.
Chcesz zobaczyć więcej niezwykłych przemian budowli z całej Polski? Poznaj inne artykuły z cyklu „Metamorfozy na Plus”.
Odnowione kamienice i odbudowane werandy. Zdjęcia
