Miały być start-upy, będą firmy z 30 letnim stażem. Powstały w Grudziądzu Inkubator Przedsiębiorczości okazał się "inkubatorem dla dorosłych"

2025-02-11 11:04

W miejscu dawnej dyspozytorni, znanej jako "jajko", parkingu oraz lokali gastronomicznych powstał Inkubator Przedsiębiorczości. Obiekt oferuje 36 biur, salę konferencyjną i lokal gastronomiczny. Na ten moment wynajęto około połowę biur, a wśród wynajmujących znalazły się firmy z 30 letnim stażem. Za projekt odpowiada biuro JAAS Studio.

Spis treści

  1. Lokalność ustępuje Inkubatorowi. Grudziądz robi krok w stronę prestiżu
  2. Elewacje Inkubatora tworzą wielkoformatowe prefabrykaty
  3. Ekologia i technologia. Na takie rozwiązania zdecydowali się architekci
  4. Biura dla rozwiniętych film?
  5. Inkubator Przedsiębiorczości dla małych i średnich przedsiębiorstw
  6. Kim jest JAAS Studio, odpowiedzialne za projekt Inkubatora Przyszłości?
Anna Cymer: architektura lat 90. była kiczowata, ale nasza

Lokalność ustępuje Inkubatorowi. Grudziądz robi krok w stronę prestiżu

Inkubator Przedsiębiorczości to pięciokondygnacyjny budynek biurowo-usługowy zaprojektowany przez biuro JAAS STUDIO. Obiekt powstał w miejscu o bogatej i burzliwej historii. Przedwojenne centrum Grudziądza pełne eleganckich kamienic, obiektów usługowych i hoteli, przez dekady traciło swój dawny splendor, ustępując miejsca chaotycznej zabudowie. Przez lata funkcjonował tu głównie parking i punkty gastronomiczne.

Czytaj także: Nowoczesne kompleksy zastąpią bary, pawilony i second handy. Zakończył się pierwszy etap inwestycji w Lublinie

Budowa Inkubatora stała się symbolicznym krokiem w procesie rewitalizacji – obok remontów historycznych kamienic i przebudowy infrastruktury, realizacja ma za zadanie przywrócić centrum Grudziądza prestiżowy charakter.

Inkubator Przedsiębiorczości

i

Autor: https://www.facebook.com/photo?fbid=319125674594768&set=a.125638987276772

Elewacje Inkubatora tworzą wielkoformatowe prefabrykaty

Główne wejście od strony placu prowadzi przez przestronny, przeszklony hol, który maksymalizuje dostęp naturalnego światła. Od strony Al. 23 Stycznia przewidziano przejazd bramny, zapewniający dostęp do parkingu i strefy gospodarczej. Na narożniku budynku znajduje się część gastronomiczna, w której funkcjonuje restauracja Burrata. Tak o wnętrzach samego budynku wypowiadają się architekci:

Wnętrza budynku zostały zaprojektowane z myślą o elastyczności, by mogły dostosować się do różnorodnych potrzeb przyszłych najemców. Oferują one przestronne biura, sale konferencyjne, a także strefy wspólne, socjalne oraz relaksacyjne. Dzięki takiemu układowi, Inkubator staje się przestrzenią sprzyjającą wymianie pomysłów, współpracy oraz integracji między firmami. 

Czytaj także: Budowlana hybryda, czyli żelbetowe klatki schodowe i drewniane prefabrykaty z CLT. Znamy szczegóły konstrukcji pierwszego w Polsce biurowca z drewna

Elewacja Inkubatora Przedsiębiorczości wyróżnia się wielkoformatowymi prefabrykatami z betonu szlifowanego w dwóch odcieniach, które wzbogacono o mikę, odpowiadającą za subtelny połysk powierzchni. Artykulacja okien, głębokie gzymsy i pionowe pilastry dodają fasadzie rytmu i stanowią próbę nawiązania do historycznej zabudowy Grudziądza. 

Makieta Inkubator Przedsiębiorczości

i

Autor: JAAS Studio

Ekologia i technologia. Na takie rozwiązania zdecydowali się architekci

Budynek posiada stolarkę okienną i przegrody o podwyższonej izolacyjności termicznej, dzięki czemu ograniczone zostały straty ciepła. System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła redukuje koszty ogrzewania, a ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierny rozkład temperatury. Oświetlenie LED zmniejsza zużycie energii elektrycznej, z kolei system zarządzania budynkiem BMS monitoruje i optymalizuje funkcjonowanie instalacji, obejmując oświetlenie, wentylację i klimatyzację.

Czytaj także: Ten dom nad jeziorem próbuje być ekologiczny i zrównoważony. Co naprawdę kryje się pod "zielonymi dachami"?

Budynek wyposażono także w nowoczesne systemy teletechniczne, sieć Wi-Fi i serwerownię, umożliwiającą sprawne zarządzanie danymi. Całkowity koszt budowy to około 29 milionów złotych. 

Inkubator Przedsiębiorczości

i

Autor: Piotr Krajewski

Biura dla rozwiniętych film?

Projekt Inkubatora, zrealizowany przez Grudziądzki Park Przemysłowy Sp. z o.o., w swoim założeniu ma być "miejscem którego celem jest wsparcie i rozwój dla nowo powstałych firm." Pojawia się jednak realne ryzyko, że zamiast wspierać start-upy, obiekt - znajdujący się w tak szczególnej dla Grudziądza lokalizacji - stanie się wygodnym adresem dla doświadczonych graczy. 

Czytaj także: Remont dworca w Grudziądzu nie ruszył, a dworcowy sklep już zamknięto. Mieszkańcy wściekli

Wśród najemców znajdziemy bowiem firmy o ugruntowanej pozycji, takie jak CGR.PL, działające w branży IT od 1998 roku, czy JSS Budownictwo, które może się pochwalić trzydziestoletnim stażem. Wśród najemców znalazła się też firma Sprawdzony Ekspert reklamująca się jako "największa grupa ekspertów kredytowych w Grudziądzu". Swoją działalność w Inkubatorze Przedsiębiorczości zapowiedziała też Kancelaria Prawna.

Inkubator Przedsiębiorczości dla małych i średnich przedsiębiorstw

Jak przyznaje Wioletta Kościecha:

(...) lokale mogą być wynajęte tylko podmiotom, które należą do sektora MŚP. MŚP to mikroprzedsiębiorstwa, małe lub średnie przedsiębiorstwa (...), z tym zastrzeżeniem że pierwszeństwo mają MŚP spełniające jednocześnie definicję start-upów.

Jednak o przynależności firmy do sektora MŚP decyduje liczba zatrudnionych pracowników oraz wysokość przychodów, a nie czas funkcjonowania na rynku. Tego rodzaju firmy często nie potrzebują dodatkowego wsparcia, aby sprawnie funkcjonować. Jeśli podobne przedsiębiorstwa zaczną dominować przestrzeń, pierwotna idea wspierania nowych biznesów może przerodzić się w typowy, komercyjny wynajem. Pozostaje pytanie, dlaczego start-upy, które mają pierwszeństwo w wynajmie, nie zgłaszają się w pierwszej kolejności? Być może prestiżowa lokalizacja i budynek nie są najlepszą opcją dla młodych firm. Aktualnie połowa biur została już wynajęta.

Inkubator Przedsiębiorczości

i

Autor: Piotr Krajewski

Kim jest JAAS Studio, odpowiedzialne za projekt Inkubatora Przyszłości?

Pracownia JAAS została założona przez dwójkę trójmiejskich architektów: Macieja Jaśkowca i Annę Radziemską. Studio specjalizuje się w projektach zarówno z zakresu architektury, jak i urbanistyki czy aranżacji wnętrz.

Projekt Inkubatora Przedsiębiorczości nie jest jedynym projektem w Grudziądzu, którego podjęli się projektanci - odpowiadają oni także za koncepcję przebudowy nowego Dworca

Podcast miejski
Flip Springer. Architektura ma kłopot
Architektura Murator Google News